Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Symbolem Vánoc je Hvězdník. Jak o něj správně pečovat?

Info ikona
Symbolem Vánoce je Hvězdník neboli Amaryllis

Hvězdník (Hippeastrum, nebo častěji v obchodě označovaný jako Amaryllis) je nenáročná tropická rostlina, která udělá v interiéru velikou parádu. Poradíme, jak o ni pečovat, aby vydržela krásná co možná nejdéle.

Terezie Benoni | 21. 11. 2023

Hvězdník můžete pořídit buď v květináči, nebo jako volnou cibuli. Nejdůležitější je dopřát mu kvalitní substrát. Vyhovovat mu bude univerzální zahradnický substrát, nebo speciálně určený pro kvetoucí rostliny. Důležité je, aby byl dobře propustný. Cibule hvězdníku musí být vždy nejméně z poloviny nad zemí. Je důležité, aby horní část cibule byla v suchu a nezahnívala. Odborníci tvrdí, že když je o Hvězdník dobře postaráno, může rostlina žít až 75 let! Hvězdníku nevadí suchý vzduch a nižší vlhkost, proto krásně kvete i na parapetu nad ústředním topením. Vyžadovat bude hlavně dostatek světla. Těžké květy bude nutné podepřít, aby se nezlomily. Květní stvol obvykle nese 2–4 květy, někdy máme štěstí, že místo jednoho květního stvolu vyrostou dva. Květ vydrží déle, přeneseme–li rostlinu do chladnější místnosti. Nejčastěji kvete od ledna do dubna.

Info ikona
Hvězdník

Pro hvězdník je škodlivé přelití. S nedostatkem zálivky si naopak umí poradit dobře. Zásadní je vždy dostatek světla.

Co s odkvetlým hvězdníkem?

Když hvězdník odkvete, uřízněte jeho stvol a příliš nezalévejte a nechejte ho odpočinout. Přes léto můžete nechat venku, což mu velmi prospěje a cibulky zesílí. Je možné nechat ho v původním květináči nebo vysadit do volné půdy. Ven ho dejte až v květnu, kdy je jistota, že už nepřijdou přízemní mrazíky a zpátky domů ho schovejte zase na podzim před prvními mrazy. Při pěstování ve volné půdě obvykle dochází k většímu nárůstu cibulí, ale i odnoží, které mateřská cibule vytváří a takto se rozmnožuje. Na podzim je potřeba přestat zalévat a nechat uschnout zelené části. Stvol uřízněte tak 3 cm nad cibulí. Cibuli uložíme při teplotě 15 °C i se starým květináčem na suchém místě necháme asi 3 měsíce odpočívat. Když se na vrcholu cibule objeví nové poupě, vyjmeme cibuli, zbavíme ji starých kořenů a vysadíme do čerstvého substrátu. A všechno začíná nanovo. Důležité je dodržet období klidu a nespěchat se zálivkou. Nejčastěji u nás pořídíte červenou, vínovou, bílou nebo růžovou variantu, ale exsituje více než 600 odrůd!

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku