Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Venkov & styl

Dřevo nemusí být pouze na topení, někdy je třeba také na hraní

Info ikona
Zábava s prakem

Kde jsou ty časy, kdy každý pořádný kluk měl při sobě prak, kterým uměl sestřelit šišku na deset kroků. Zkuste se trochu vrátit v čase a vyrobte si s vašimi dětmi tuhle prastarou střelnou zbraň. Aby je ale nenapadla nějaká alotria, naučte je, jak si s prakem trochu potrénovat soustředění, pozornost a také přesnost.

Eva Všetíčková | 10. 10. 2022

Na výrobu praku budete potřebovat:

  • Kus větve ve tvaru Y
  • pilku
  • kapesní nůž
  • prakovou gumu (k dostání např. na Outfit4events.cz za 81 K4 s už upevněnou kůží nebo Gumapraha.cz)
  • kousek pevné kůže
  • pevný tenký provázek)
Info ikona
Jak si vyrobit prak

1. Větev zvolte tak, aby dobře padla do ruky a horní konce byly dostatečně od sebe, aby do nich projektil při střelbě nenarážel. Kůru můžete odstranit nebo ponechat. Z prakové gumy uřízněte kus dlouhý 35 centimetrů. Na konce praku ji můžete upevnit dvěma způsoby. U první varianty vyřízněte kolem horních konců praku s neoloupanou kůrou drážku, obtočte gumou a těsně u dřeva svažte pevným provázkem. Ten kolem obou konců gumy několikrát pevně omotáte a zavážete. Druhou možností je vyvrtat do horních konců praku zbaveného kůry otvory pro gumu, pomocí drátku ji provléknout (konec gumy propíchněte drátkem, ohněte, oba konce drátku provlékněte otvorem a pak vytáhněte drátkem konec gumy) a na jejím konci uvázat uzel. Pokud ho budete chtít schoval do dřeva, je potřeba větším vrtákem zahloubit a rozšířit otvor do hloubky pár milimetrů a do tohoto prostoru uzel zatáhnout. Gumu svazujte v napnutém stavu, aby se pak při jejím natažení během střelby nestalo, že se provázek uvolní a guma vysmekne.

Info ikona
Poskládejte špalíky jeko terč

Jak si užít prak:

Ze stejně velkých dřevěných špalíků si děti mohou postavit pyramidu a pak už jen zbývá opatřit si nějaké střelivo, což mohou být třeba šišky, kaštany nebo menší špalíčky dřeva. Při zkoušení, z jaké vzdálenosti dokážou pyramidu kompletně sestřelit, si děti užijí spoustu zábavy. Ideální je tuto činnost provádět v partě a soupeřit, kdo ji zboří jako první. 

Info ikona
Kdo bude nejšikovnější?
Zdroj článku