Přejít k hlavnímu obsahu
Poradna

Tipy odborníka: Stavíte? Díky novému zákonu možná nebudete potřebovat povolení

Chcete stavět chatu, bazén nebo altán? Možná už nebudete muset čekat na úřední štempl. Ale raději si předem ověřte, že splňujete všechna pravidla. Nový stavební zákon totiž nabízí velkou svobodu, ale také jasně dané hranice.

Přidejte si Marianne do oblíbených na Google zprávách
Martina Mádlová | 23. 05. 2025

Nový stavební zákon vstoupil v platnost v létě loňského roku a přináší dlouho očekávané změny. Většina z nich cílí na snazší a rychlejší povolování staveb. Zásadní výhodou nové legislativy je rozšíření seznamu staveb nevyžadujících stavební povolení/ohlášení ani kolaudaci. Mezi ně patří drobné stavby postavené na pozemcích rodinných domů, chat a chalup jako zahradní domky nebo pergoly za předpokladu, že splní několik jasně daných parametrů. Ty lze realizovat bez stavebního povolení a kolaudace, pokud jejich zastavěná plocha nepřekročí určité limity. Předpokladem takové stavby je pouze soulad jejího umístění s územním plánem obce,“ vysvětluje Marek Choleva, spolumajitel společnosti Gardeon, která se realizací drobných staveb zabývá.

Info ikona
Stavby bez stavebního povolení nebo ohlášení

Například nesmějí mít více než jedno nadzemní podlaží, výšku přes 5 metrů a zastavěnou plochu nad 40 metrů čtverečních a nacházet se na pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci (může se také nacházet na pozemku určeném územním plánem jako „zahrádkářská osada“). Důležité je také dodržení odstupu od hranice pozemku (min. 2 metry) a zachování minimálně poloviny plochy pozemku pro vsakování dešťové vody. „V případě stavby svépomocí je pak vyžadováno, aby si stavebník zajistil stavební dozor,“ upozorňuje Choleva. Pokud plánujete výstavbu například na pozemku chaty či chalupy, bude vás zajímat i kategorie tzv. rekreačních ploch. Také tam lze umístit menší stavby do 55 metrů čtverečních a s výškou nepřesahující 4 metry, například prodejní stánky, převlékárny apod.

„Veškeré další stavby zahradních domků, přístřešků a pergol, které nesplňují výše uvedená kritéria podléhají povolení záměru stavebním úřadem a následné kolaudaci,“ doplňuje Marek Choleva z Gardeonu. J

Mohlo by se vám líbit

Budoucí centrála Lesů ČR mění tvář české architektury: Největší dřevostavba v Česku ukazuje budoucnost udržitelné výstavby

Příběh této budovy, budoucí centrály Lesů ČR, je stejně jedinečný jako její design. Stavba, která vyrůstá v Hradci Králové, má ambice stát se největší dřevěnou budovou v Česku, ale i symbolem nové éry udržitelného stavebnictví. Její návrh pochází z dílny renomovaného studia CHYBIK + KRISTOF ve spolupráci s Janem Stolkem a projekční kanceláří K4.
marianne.cz

Rychlejší vyřízení a méně byrokracie?

Jaké další novinky nový zákon zavedl? Jednou z největších změn je dozajista integrovaný proces pro povolení všech záměrů a staveb, který má nahradit zdlouhavé kroky územního a stavebního řízení a s tím spojené byrokracie a nepřehlednosti. Současně se také zavádí větší míra digitalizace, aby byl celý proces více transparentní a přehledný. Lidé tak mohou vidět, jak se nakládá s jejich žádostmi, jakým způsobem mezi sebou úřady komunikují a v jakých lhůtách je vše vyřízeno. Nakonec je důležité myslet na to, že ačkoliv pro některé stavby není nutné mít oficiální povolení, neznamená to, že je možné stavět bez jakéhokoliv omezení. Ať už stavíte malou chatičku, bazén nebo stánek, vždy musí jít o stavbu, která pouze doplňuje funkci hlavní stavby na pozemku. Dále nesmí jít o stavbu pro podnikatelskou činnost a nesmí zasahovat do chráněných území, památkových zón apod. Vždy je proto bezpečnější ověřit si informace na stavebním úřadě, vést si podrobné dokumenty a také myslet na dobré sousedské vztahy.

Mohlo by se vám líbit

Z chaty po dědovi je moderní dřevostavba: Víkendový dům u Vranovské přehrady vás dostane

Vypadá nenápadně, ale nenechte se mýlit. Tahle dřevostavba na základech po dědečkovi skrývá víc, než byste čekali. Architektům ze studia Prodesi/Domesi se podařilo vytvořit místo, kde se na malém půdorysu snoubí rodinné pohodlí, chytrý design i hluboký respekt ke krajině nad Vranovskou přehradou.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:
×