Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Z fádního balkónu nebo městské terasy vytvořte zelenou oázu

Vytvořte ideální místo odpočinku i uprostřed města. Přinášíme několik nápadů, jak zašlou terasu či balkon snadno znovu přivedete k životu.

Terezie Benoni | 29. 04. 2023

Méně je někdy více. K moderní a stylové terase postačí jen pár jednoduchých doplňků v jemných tónech. Zkuste sladit nábytek s dekami, polštářky a květináči ve stejných odstínech. Nad výběrem barev popřemýšlejte a volte pouze jeden, či dva tóny, které doplníte přírodními materiály. Malý prostor tak bude vypadat harmonicky a uklizeně. Světlejší barvy, jako bílá, světlá šedá nebo zelená, působí nejen svěže a útulně, ale také pomohou vaši terasu nebo balkon opticky zvětšit a v případě zastřešených balkonů i prosvětlit.

Jaký zvolit materiál?

Malý prostor městské terasy či balkonu je třeba lépe promýšlet, aby působil elegantně. K tomu pomůže, když zvolíte dominantní materiál, který určí celkové vyznění. Rozhodněte se proto, jestli vyberete nábytek kovový, či dřevěný. Umělý nábytek ať už plastový nebo z umělého ratanu je sice o něco trvanlivější, ale takovou parádu vám neudělá. Dřevěného ani kovového nábytku se bát nemusíte. Ačkoli se může po dvou sezónách zdát, že je zašlý, snadno ho opravíte a jeho krásu mu vrátíte. Když vás zvolená barevná kombinace omrzí, snadno ji můžete změnit. Pravidelná péče o nábytek z jakéhokoli materiálu výrazně prodlouží jeho životnost.

Galerie: Z fádní městské terasy zelená oáza
Mohlo by se vám líbit

Herečka Andrea Růžičková a její cesta z města na klidný venkov

Místo pro život. Tak říká oblíbená herečka svému venkovskému ráji, který si s manželem pořídila. Kamenný dům původem ze šestnáctého století částečně opravili vlastníma rukama.
marianne.cz

Když nábytek ztratí svou krásu

Dřevěný nábytek vlivem slunečních paprsků i povětrnostních podmínek časem zešedne. Dejte mu ale druhou šanci a dřevěné plochy vyčistěte účinným a rychlým přípravkem na čištění dřeva, např. Bondex Renovation. Naneste ho štětcem, nechte 15 minut působit, pak vydrhněte kartáčem ve směru vláken, následně opláchněte vodou a nechte povrch vyschnout. Díky tomu se dřevo projasní a znovu se mu vrátí jeho přirozená barva a vzhled. Jestli je starý nábytek, police nebo truhlíky už notně poškozený, pokuste se pomocí brusky povrch zbrousit až na zdravé dřevo. Současným trendem, který k nám dorazil ze Skandinávie, je natírat dřevěné prvky v exteriéru (i interiéru) bílými a šedými lazurami. Lazury zachovávají strukturu dřeva a zvýrazňují letokruhy. Bílá barva vaši terasu krásně rozsvítí a zelené rostliny v ní vyniknou. Bez okrasných rostlin by se žádná terasa ani balkon neobešly. Prostor nejen zútulní, ale zároveň ho ochlazují a slouží i jako ochrana před zvědavými pohledy sousedů. Pěstovat můžete bylinky do kuchyně nebo i takové, které odradí obtížný hmyz. Hitem je citronová tráva.

Kovový nábytek snadno zrenovujete

Židle nebo jiný kovový nábytek nejdříve očistěte a zbruste, poté je možné přetřít je všestrannou krycí barvu. Tu lze použít na dřevo, kov, ale třeba i beton, keramiku, sklo či plast. Aby barva výborně kryla, naneste ji ve 2 vrstvách v rozestupu 4 hodin. Pokud jste narazili na zkorodovaná místa, doporučujeme rez drátěným kartáčem mechanicky odstranit a pak použít antikorozní krycí barvu. I na menším prostoru oceníte ukládací box, který nepropustí vodu. Dají se do něj uschovat všechny plédy, deky, koberec i polštářky. Vše máte hezky po ruce, a přesto bleskurychle uklidíte, když se přižene nečekaná bouřka. Na co nesmíte zapomenout jsou lucerny, nebo světelné řetězy. Ty mohou být na baterie, napájené do zásuvky, nebo na solární energii.

Mohlo by se vám líbit

Pro svou sestru navrhla skvostný dům uprostřed zahrady

Tato návštěva je plná emocí a elegance. Designérka Polly Harbison své sestře a její rodině navrhla velkolepý dům, který reaguje na jejich lásku k přírodě, umění a k barvám.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Poradna
Nedaří se u vás doma monsterám? Vyrobte si je!

Nedaří se u vás doma monsterám? Vyrobte si je!

Poradna
Zařiďte si na léto svůj venkovní ostrov: Balkon, kde se budete cítit jako na dovolené

Zařiďte si na léto svůj venkovní ostrov: Balkon, kde se budete cítit jako na dovolené

Poradna
Chtěla jsem novou kuchyň, ale měla jsem jen tisícovku: Jak dopadla proměna ve stylu „udělej si sama“

Chtěla jsem novou kuchyň, ale měla jsem jen tisícovku: Jak dopadla proměna ve stylu „udělej si sama“

Poradna
Víkend plný vody: Nasbírejte si dešťovku do zásoby a zásadně ušetřete

Víkend plný vody: Nasbírejte si dešťovku do zásoby a zásadně ušetřete