Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Proměny

Ačkoli se rekonstrukce bytu realizovala po mailech, do puntíku splnila představy majitelů

Říká se, že k úspěchu nevede výtah, ale je třeba k němu vystoupat schůdek po schůdku. A přesně tak, krok po kroku, zařizovala designérka Monika White pražskou půdní nástavbu. I když byli majitelé tou dobou pracovně v Číně, a vše se tak odehrávalo na dálku, byt do puntíku splnil jejich představy.

Terezie Benoni | 26. 01. 2023

Všechno to začalo jedním milým e-mailem. Fotografka Markéta Doleželová ho virtuální cestou poslala z daleké Číny do schránky Moniky White, pražské interiérové designérky tvořící pod značkou Le Patio Studio. Při prohlížení jejích eklektických interiérů správně vytušila, že prostor v nástavbě na starém pražském činžáku, který s mužem pořídili ve stavu před stavební úpravou, se díky ní promění ve vysněné kosmopolitní bydlení. „Doleželovým se nelíbila žádná varianta od developera, a tak podle realizací, které viděli na internetu, oslovili nás,“ vypráví Monika, a zahrnuje tak do příběhu rovnou i svého manžela Michaela. Ten se na rekonstrukci prostoru podílel hlavně jako architekt – navrhl dispoziční řešení a schodiště. „Snažili jsme se všechno myšlenkově i materiálově propojit, aby vznikl ucelený základ, a tím i prostor pro harmonii. Například dřevo na schodišti je namořené tak, aby se vzhledově co nejvíc přiblížilo podlaze,“ popisuje tvůrčí pár práci se dřevem dubu, které se spolu s černě natřenými ocelovými konstrukcemi prolíná oběma patry a díky nimž dostal dvoupatrový byt o celkové rozloze 155 m2 průmyslový vzhled známý z newyorských loftů. Po dvou letech zařizování, které Monika koordinovala mezi developerem, specializovanými řemeslníky a samotnou rodinou, byl byt připravený k nastěhování. Výsledné vyznění, kdy len či samet změkčují beton, dřevo a kov, kvitují obě strany. Designérka oceňuje, že se rodina nebála odvážnějších kombinací ani pořízení solitérů z přírodních materiálů, jejichž kvalitu má léty prověřenou díky svému obchodu. A majitelé si zase užívají moderní a zároveň dokonale útulné bydlení.

Galerie: Proměna, co vznikala na dálku
Mohlo by se vám líbit

Proměna dětského pokoje, jehož autorka se rozhodla pro odvážné řešení a šla proti proudu

V indiánském týpí spí obří muchomůrka a nad údolím polštářů vychází hvězda. V pokoji plném fantazie se designérka Andrea Kroupová vydala trochu proti proudu. Místo převahy bílé. A svétlého dřeva zvolila olivově zelený nátěr doplněný medově zbravenou podlahou.
marianne.cz

Rafinované úložné prostory

Pod světlíky vedoucími do dětské koupelny se uvelebila komoda ze stejného dřeva jako schody, kterou navrhla Monika White. Další úložné prostory se schovávají v technické místnosti vedle vchodových dveří, kde je kromě pračky, šňůry na prádlo a sušičky také věšák na bundy a kabáty. Ve spodním patře mezonetu jsou kromě koupelen také obě ložnice – dětská je vymyšlená tak, aby se dala symetricky rozdělit na dvě místnosti, budou-li si to někdy holčičky přát. Nad jejich na míru vyrobenými postelemi visí lampy od EA Déco splétané ručně z trávy a recyklovaných rybářských vlasců. Strop tu zdobí mráčky, které Markéta objevila v Číně. „Takových hravých doplňků za pár drobných je tam spousta,“ říká. V rohu ložnice rodičů stojí sto let starý koloniální stůl, který designérka pořídila v Indii. Jeho šedý nátěr v nordickém stylu uzavírá světoběžnou cestu bytem se stoickým skandinávským klidem.

TEXT: IRI NOVAK | FOTO: LINA NÉMETH

 

Mohlo by se vám líbit

Jak dopadla radiální proměna bytu v činžáku s vypjatým rozpočtem?

Na podlaze marmoleum, nábytek z dubového dřeva. Designérka Kristýna Kouřilová měla za úkol vetknout do rekonstruovaného bytu pro Terezu, jejího muže a malého syna hodně přírodních materiálů. Byl to tanec mezi sny a rozpočtem.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Dům
Vilu postavili holýma rukama: Podařilo se jim vytvořit dokonalé místo pro odpočinek a relaxaci

Vilu postavili holýma rukama: Podařilo se jim vytvořit dokonalé místo pro odpočinek a relaxaci

Byt
Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Poradna
KVÍZ: Praní prádla rozhodně není raketová věda: Ovládáte řeč pracích symbolů?

KVÍZ: Praní prádla rozhodně není raketová věda: Ovládáte řeč pracích symbolů?

Byt
Příběh neuvěřitelné proměny panelákového bytu: Jak se samoživitelce podařilo pro sebe a dvojčata vytvořit moderní a pohodlný domov

Příběh neuvěřitelné proměny panelákového bytu: Jak se samoživitelce podařilo pro sebe a dvojčata vytvořit moderní a pohodlný domov