Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Proměny

Ačkoli stavení z 20. let nabízelo spoustu místa, působilo stísněně a nesourodě. Za pomoci odborníků se proměnilo v útulné zázemí pro pětičlennou rodinu

Pět let. Tak dlouho hledala blogerka Rosa Mitnik se svým mužem prostorný dům za Prahou, kam se pohodlně vměstnají pokojíčky pro jejich ratolesti i pracovna, kde blogerka šije své ikonické kabelky.

Terezie Benoni | 4. 04. 2023

Pod letitým nánosem socialistických „zlepšováků“ se při rekonstrukci odhalila spousta prvorepublikové krásy. „Chtěla jsem, aby dům postavený v roce 1927 vypadal jako v době své největší slávy, a zároveň nepůsobil staromilsky,“ popisuje designérka Andrea Beranová. Majitelům tak poradila zrepasovat všechny dveře a také parkety. Nové věci společně vybírali tak, aby zapadly do hravého stylu majitelů založeného na vlně elegantního retra. Schodiště probudily nátěry a nová dřevěná madla. Původně se počítalo také s betonovou stěrkou, cena kolem sto tisíc korun však byla nad rámec rozpočtu. Kompletní náhrady se naopak dočkala podlaha. I když se na ručně malovanou dlažbu muselo pár týdnů čekat, než ji na míru vyrobí v Maroku, a její atypická tloušťka vyžadovala snížení povrchu, vyplatila se. „Hned po vstupu do domu upoutá, a navíc se výborně udržuje,“ oceňuje Rosa Mitnik.

Galerie: Zázemí pro pětičlennou rodinu
Mohlo by se vám líbit

Rohový byt nabízí početné rodině dostatek pohodlí

Šikovně promyšlené dispozice zajišťují každému členu domácnosti pohodlí a soukromí, zároveň je společný prostor natolik příjemný a velkorysý, že rodina tráví dostatek času pohromadě.
marianne.cz

Malý i velcí spolu

Celé horní patro o velikosti přes sto metrů čtverečních předchozí majitelé využívali jako jeden byt, takže byla nasnadě změna dispozic. Původní kuchyň se proměnila v pokojíček dvouleté Týnky a obývák se stal královstvím jejích starších bratrů. Ti tu mají postel s výsuvným lůžkem. „Čtyřletý Miki vnímá sedmiletého Kubu jako svého hrdinu a společná zábava před spaním je jejich každodenním rituálem. Až povyrostou, počítáme s dalším pokojem, co teď slouží jako hostinský a děti si v něm zatím hrají s legem,“ vysvětluje trojnásobná maminka. Mezi klučičím pokojíkem a hernou, které byly dřív průchozí, projektant vymyslel šikovnou chodbičku, kde je místo na školákův psací stůl. Na skříně z pražského bydlení nechala Andrea na míru vyrobit sádrokartonové příčky, a tak do nich přesně zapadly. Zatímco v holčičím pokojíčku a ložnici je podlaha z vinylu, u hochů se povedlo zachovat historické bukové parkety.

S designérkou

Když člověk zařizuje velký dům, kde by měl začít, aby se v procesu neztratil? Praktické je zvolit jeden prvek, který se prostorem prolíná, nebo se zaměřit na konkrétní barvu či materiál. Na úplném startu přemýšlejte hlavně technicky – vše si pečlivě změřte, aby se do prostoru vešlo vybavení z předchozího bydlení. Důležité je také nepodcenit půdorysné řešení do budoucna a naplánovat ty největší zásahy na začátek rekonstrukce, ať se později nemusí kopat tam, kde už je většina hotová. Tady se velké stavební úpravy odehrály hlavně v koupelně. Zásadní tu byly dva nápady – zrušila jsem vanu, kterou nahrazuje velký sprchový kout, a vymyslela posuvnou stěnou se zrcadlem, jež tak plní hned dvě funkce najednou. Kromě toho, že se v ní vidíte od hlavy až k patě, totiž zároveň zakrývá kotel s pračkou a dalším technickým zázemím.

TEXT: IRI NOVAK | FOTO: ZUZANA VESELÁ

(článek byl publikován v tištěném magazínu před dvěma lety, proto aktuální věk děti neodpovídá)

Mohlo by se vám líbit

Devatenáctimetrový byteček je dobrým příkladem, jak je možné řešit nedostatek míst k bydlení ve větších městech

Život ve městě je rychlý a často chodíme domů jen přespat. Není proto potřeba mít na starosti velký prostor, ale stačí jen místo vhodné pro odpočinek s dostatečným soukromím. Jak může takový miniaturní byt vypadat?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Proměny
Proměna pokojíku pro malého raubíře, aby už v noci necestoval do postele rodičů, zafungovala dokonale

Proměna pokojíku pro malého raubíře, aby už v noci necestoval do postele rodičů, zafungovala dokonale

Proměny
Proměna malé terasy vysoko nad mestěm: Šarm a nadšení mladé maminky Petry přesvědčily designérku, aby se dala do práce

Proměna malé terasy vysoko nad mestěm: Šarm a nadšení mladé maminky Petry přesvědčily designérku, aby se dala do práce

Proměny
Zelený strop a červené topení:  Proměna dřív fádní jídelní v originální místo plné pozitivní atmosféry

Zelený strop a červené topení: Proměna dřív fádní jídelní v originální místo plné pozitivní atmosféry

Proměny
Proměna kuchyně a jídelny: Majitelka chtěla, aby interiér působil romanticky, ale ne naivně, útulně, a přitom funkčně

Proměna kuchyně a jídelny: Majitelka chtěla, aby interiér působil romanticky, ale ne naivně, útulně, a přitom funkčně