Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Proměny

Byt v centru Prahy, který dýchá klidem a životodárnou energií exotických krajin

Designérka Michaela Hořejší miluje přírodu a harmonii a do této realizace vnesla velký kus svého spirituálního „já“. Podobným způsobem přistupuje ke všem svým projektům. Moc dobře ví, že u zařizování bytu je důležitá nejen praktičnost, ale i niterné pocity zákazníka.

Terezie Benoni | 11. 04. 2023

Není většího potěšení, než když interiérový designér dostane od klienta volné ruce na práci a možnost se kreativně vyřádit. Přesně to se poštěstilo Michaele Hořejší, pro níž byla proměna bytu 2 + 1 ve Francouzské ulici v Praze, určeného na krátkodobý pronájem, srdeční záležitostí. Musela sice pracovat trochu jinak než u běžných bytů, ale díky tomu se v projektu nakumulovalo hodně praktických detailů. „Nemohla jsem například použít bílý nábytek ani bílou barvu na stěny, protože se brzy umažou nebo viditelně poškrábou,“ popisuje. Stěny proto ladila ve třech k sobě pasujících barvách: béžové a světlé a tmavé šedé. Na poslední jmenované navíc dobře vyniknou zlaté dekorace nebo ručně malovaná mandala. A tapety? Co ušetří na barvách, to draze prodají v zajímavých vzorech. Ostatně, každá jiná volba už by byla riskantní.

Galerie: Proměna bytu 2 + 1
Mohlo by se vám líbit

Proměna koupelny Ondřeje, kde museli počítat centimetry

Byt 2+KK přebíral Ondřej ve stavu „shell and core“, čili holé zdi, žádné obklady, podlahy ani dveře. „Byl jsem šťastný, že si svůj domov můžu zařídit kompletně podle sebe, ale taky jsem věděl, že sám to nezvládnu,“ říká. S designérkou Alexandrou jako první dokončili koupelnu.
marianne.cz

Duchovní symbol ve spojení s exotickým dřevem

Decentní černobílé doteky se objevují po celém bytě a krásně je doprovázejí tóny růžové, fialové a zlaté na doplňcích. Dalším Michaeliným úkolem bylo vyřešení úložných prostor. Padla na ně celá stěna předsíně. Třípatrová skříň vyrobená z tmavě šedého lamina se zlatými detaily skrývá bojler, pračku a místo na velké tašky návštěvníků. Podobnou využijete i doma. Stačí si jen naplánovat její dělení tak, aby pojala vše, co potřebujete: sezonní vybavení, peřiny pro hosty nebo jízdní kolo. Inspirativní jsou i akcenty bohémského stylu a exotiky, díky nimž Míša dostala do prostoru osobitost a zároveň vytvořila ostrov plný pohody uprostřed rušného města. Relaxační atmosféru vnášejí etno vzory a mandaly. Výrazným prvkem je dřevěný trám s křeslem ve větší ložnici. „Vynést jej do třetího patra bylo náročné a při instalaci šlo o milimetry, aby přesně zapadl do stěn. Jsem ráda, že se podařilo nejen tohle, ale hlavně naplnit původní ideu,“ říká Michaela. „Do svých realizací vždy vnáším kousky přírody. Třeba větší větve natřené zlatou barvou, které zavěsím na stěnu. Tyhle pocházejí z Krčského lesa. Tehdy jsem neměla auto, a tak jsem je městem nesla na zádech,“ vzpomíná Michaela. Na podobnou větev si doma zavěste ozdoby, Míša odvážně použila dekorace ve tvaru zlatých brouků. Motiv mandaly se opakuje v celém bytě. Podnětem se stala náhodně objevená tapeta posléze použitá na stěně ložnice. Duchovní symbol ve spojení s exotickým dřevem vytváří harmonické prostředí ke spánku.Mandalu najdete i v druhé ložnici, kde ji na zeď ručně ztvárnila malířka a designérka Natalia Geyets. Na její další práce se můžete podívat Geyets.eu. Místo nynější skříně z lamina stál dříve v chodbě sprchový kout a umyvadlo. „Když jste vešli do bytu, bylo to první, co jste viděli. Žádná příčka, žádné dveře, a tak jsme pozměnili dispozici,“ vysvětluje Míša.

TEXT: ZUZANA VESELÁ | FOTO: TOMÁŠ DITTRICH

Mohlo by se vám líbit

Proměna herny na obývací pokoj za málo peněz, bez bourání a výrazných přesunů nábytku

Obývací pokoj v holešovickém činžáku se trochu minul účelem, kromě pohovky tam nebylo nic, co by lákalo k odpočinku, a tak sloužil spíše dětem na hraní. Designérce se za minimum peněz povedlo vytvořit prostor, který miluje celá rodina.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Proměny
Zelený strop a červené topení:  Proměna dřív fádní jídelní v originální místo plné pozitivní atmosféry

Zelený strop a červené topení: Proměna dřív fádní jídelní v originální místo plné pozitivní atmosféry

Proměny
Proměna kuchyně a jídelny: Majitelka chtěla, aby interiér působil romanticky, ale ne naivně, útulně, a přitom funkčně

Proměna kuchyně a jídelny: Majitelka chtěla, aby interiér působil romanticky, ale ne naivně, útulně, a přitom funkčně

Proměny
Proměna nudné předsíně na pražském Žižkově: Pryč je úzká nudle s bílými stěnami

Proměna nudné předsíně na pražském Žižkově: Pryč je úzká nudle s bílými stěnami

Proměny
Proměnili dětský pokoj tak, že už z něj děti nechtějí vůbec vytáhnout paty

Proměnili dětský pokoj tak, že už z něj děti nechtějí vůbec vytáhnout paty