Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Proměny

Garsonku proměnila v půvabný a útulný domov

I docela malý byt může zářit oduševnělou elegancí. Designérka proměnila garsonku Jany, která jako by z okna vypadla herečce Audrey Hepburn, v půvabný domov, kde k dokonalosti chybí jen gramofon a hudba z filmu Snídaně u Tiffanyho.

Terezie Benoni | 2. 01. 2023

Malým bytům nebylo nikdy věnováno tolik pozornosti jako dnes. Zejména kvůli astronomickým cenám nemovitostí patří k nejžádanějším a díky velmi nápaditým rekonstrukcím, úpravám, ale i uspořádání nábytku můžou zcela dostát snům o dokonalém domově. Důkazem je i tato proměna, kterou elegantně vyladila designérka Radka Vyplašilová. Byt 1 + kk se nachází v Praze-Ďáblicích a už po příchodu do obývací části zaujme poměrně velkorysým dispozičním řešením a roztomilou zahrádkou, jež k němu náleží. Když si Jana byt před rokem pořídila, byl napůl zařízený, původní nábytek ji ale za srdce příliš nechytl. Opotřebovaný bílý stolek, nepohodlné židle a skříně bůhvíodkud. Dvakrát spokojená nebyla ani s instalovanou kuchyňskou linkou a nedostatkem místa na milované knihy. Po setkání s designérkou byla tedy knihovna první, co spolu  řešily. „U rodičů jsme měli jednu speciální místnost, která patřila jen knížkám. Myslím, že má láska ke čtení pramení právě odtamtud. Kdykoli jsem se v životě stěhovala, šly se mnou dvě položky: oblečení a knihy.

Galerie: Promě garsonky v útulný domov

Dekorací a barev se už nebojí

Jsou lidé, kteří ze svých zásad neustoupí ani o píď. I Jana měla jasnou představu, že její byt bude jako filmy noir, které má tak ráda. Do garsonky, kterou si před časem pořídila, bylo ovšem zapotřebí vnést trochu něhy. Vždyť i křehká herečka Audrey Hepburn, jež Janu inspiruje, by ve svém domově ocenila špetku ženskosti. Sterilitu interiéru rozbila růžová a měkké textilie. „V posledních letech jsem se několikrát stěhovala. Jsem šťastná, že jsem konečně našla zázemí, které jsem si mohla zařídit po svém. Designérka Radka Vyplašilová mi navíc ukázala, že se nemusím bát i jiných barev než je černá a bílá.“ Občas jsem si připadala jako kočka, která v zubech přenáší svá koťata sem a tam,“ vypráví. S Radkou vybraly designovou modulovou knihovnu, jež spolu se sametovou pohovkou kraluje místnosti. Jednotlivé zóny zůstaly stejné, měnilo se ale jejich vybavení, volba materiálů a barvy. Radka vycházela z Janiných oblíbených, které byste našly i v jejím šatníku, tedy černé, bílé a šedé. Díky tomu i nepříliš oblíbená kuchyňská linka působí, jakoby byla přirozenou součástí interiéru a na nevzhlednou obkladovou desku z umělého kamene prý ještě v budoucnu přijde řada. Nadvládu světlých barev rozbíjejí i černé kovové odkládací stolky a lampy v severském stylu. Jana je novým Radčiným řešením okouzlená. „Jsem poměrně konzervativní. Radka mě ale naučila nebát se textilních doplňků a dekorací. Teď tu mám dokonce i růžové polštářky a kusové koberce, o nichž jsem byla přesvědčená, že mi nesmí přejít přes práh. Nadšená jsem z šedé výmalby za postelí. Je s podivem, jak taková maličkost může tolik zútulnit domov a vymezit ,ložnici‘ od zbytku bytu,“ pochvaluje si Jana.

TEXT: ZUZANA VESELÁ | FOTO: VERONIKA KARŠULÍNOVÁ

Zdroj článku

Související články

Proměny
Zelený strop a červené topení:  Proměna dřív fádní jídelní v originální místo plné pozitivní atmosféry

Zelený strop a červené topení: Proměna dřív fádní jídelní v originální místo plné pozitivní atmosféry

Proměny
Proměna kuchyně a jídelny: Majitelka chtěla, aby interiér působil romanticky, ale ne naivně, útulně, a přitom funkčně

Proměna kuchyně a jídelny: Majitelka chtěla, aby interiér působil romanticky, ale ne naivně, útulně, a přitom funkčně

Proměny
Proměna nudné předsíně na pražském Žižkově: Pryč je úzká nudle s bílými stěnami

Proměna nudné předsíně na pražském Žižkově: Pryč je úzká nudle s bílými stěnami

Proměny
Proměnili dětský pokoj tak, že už z něj děti nechtějí vůbec vytáhnout paty

Proměnili dětský pokoj tak, že už z něj děti nechtějí vůbec vytáhnout paty