Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Proměny

Před a Po: Proměna koupelny, která měla nádech nostalgie

Info ikona
Archiv Marianne Bydlení

Tohle je projekt, v němž se sešly dvě bývalé sousedky z pražského činžáku. Andrea a Monika, které v minulosti od sebe fyzicky dělilo jen pár pater. Pak se ale Andrea odstěhovala, aby ji po letech zase na místo, kde prožila pořádný kus života, vrátila práce. Jak se povedla proměna Moničiny koupelny, kterou Andrea coby interiérová designérka dostala pod záštitou magazínu Marianne Bydlení na starost? Podívejte se sami.

Promotion | 25. 05. 2022

Monika je pohodová, milá, komunikativní a navíc má skvěle zařízený byt – jen slušnost nám nedovolila bezostyšně ho prozkoumat do posledního zákoutí. S manželem a dvěma dcerami bydlí kousek od legendárního pražského Ďolíčku, kde atmosféru určují ulice lemované vysokými činžáky. „Bydlíme tu od roku 2005 a musím přiznat, že největší insprací při zařizování pro mě bylo a je Marianne Bydlení. Andreu jsem znala jako sousedku a sledovala jsem i její práci v časopise,“ vypráví Monika. Byt si zařídila skvěle. Když ale rodina zatoužila po nové koupeleně, rozhodla se nepouštět se na tenký led. „Bylo to na mě moc velké sousto, hlavně technicky. Proto jsem vám napsala, a bylo jasné, jakou designérku si přeju.“

Co bylo cílem proměny

1. Odstranit vanu a vzniklý prostor využít pro sprchový kout walk in. Instalovat dvě umyvadla.

2. Posunout kotel, aby nepřekážel, a zároveň ho vizuálně odstínit od okolí.

3. Respektovat, že byt je ve starém činžovním domě a Monika si ho zařídila stylem, který by se dal pojmenovat jako útulný minimalismus se spoustou volného prostoru.

A jaký byl rozpočet?

původní plán …...............……….. 400 000 Kč;

stavební práce …...............……….. 226 700 Kč;

podlahové topení …................…………. 8100 Kč;

obklady a dlažby ……..............……….. 19 500 Kč;

sanita …….................................…….. 70 700 Kč;

nábytek a osvětlení ….................…... 70 200 Kč;

celkem bez doplňků ….................……. 395 200 Kč;

doplňky ….....................................….. 18 900 Kč;

konečné výdaje celkem…..........…….. 414 100 Kč

Info ikona
ČSOB Stavební spořitelna

Velkorysé stropy koupelny snížil sádrokarton, ztracenou výšku ale dohánějí vertikální prvky: latě a obklad. Odlehčeně působí i skříňky levitující nad podlahou. Ostré linie otupuje velké kulaté zrcadlo a měkké obliny umyvadel.

Info ikona
Archiv Marianne Bydlení

„Nika osázená dubovými policemi s neviditelným kováním, to je radost pohledět. Spousta lidí, ale už neřeší věci a policích. Třeba drobné dekorace a textilie v barvě, která se hodí. Když si představíte ručníky a osušky každý pes jiná ves, ty by to tu pomyslně zabily,“ říká designérka Andrea.

Info ikona
Archiv Marianne Bydlení

V čem byl projekt dle designérky výjimečný?

„Pominu-li, že se mi s Monikou opravdu výjimečně dobře spolupracovalo, tak velkou výhodou samozřejmě je, že jsem v tomhle domě bydlela: vím, kde co vede, a jak se chovají zdi nebo podlahy, když se do nich kopne. Například posunutí kotle bylo opravdu náročné. Navíc jsme museli vyřešit i spoustu dalších věcí, třeba změnu vývodu vodovodních baterií, osvětlení a tak dále. Strop se snižoval sádrokartonem, abychom získali prostor pro kabely a další vedení. Výsledek víc než jindy závisel na šikovnosti řemeslníků – a oni šikovní byli! Musím zvlášť pochválit stavební firmu pana Jakeše. Jen pro příklad: když viděl, že nika je špatně obložená a dlaždice se sbíhají, nechal to celé vybourat a udělat znovu. Za odměnu jsem se pak mohla věnovat designovým detailům.“

Chytré detaily, které nejsou vidět, ale zpříjemňují život

Není kóje jako kóje. Tenhle vytuněný model ročník 2022 schovává nejen kotel, ale i pračku, prací a čisticí prostředky a slouží pro uchycení háčků na ručníky. „Část stěny s okny do světlíku je jediná bez obkladu, což stejně jako dřevěné prvky změkčuje atmosféru,“ popisuje designérka Andrea Beranová a dodává: „Pod dlažbu jsme zase nechali instalovat elektrické podlahové topení, takový koberec, který koupelnu krásně zahřívá a taky rychle vysušuje vodu ve sprchovém koutě,“ pochvaluje si Monika.

Info ikona
Archiv Marianne Bydlení

Přáli byste si taky takovou koupelnu?

Můžete ji mít například za 3633 Kč měsíčně!

Příklad úvěr bez zajištění nemovitostí

Hodnota rekonstrukce …........... 400 000 Kč;

Měsíční splátka ………….............. 3633 Kč;

Doba splatnosti ………........  17 let a 2 měsíce

Příklad úvěru ČSOB Stavební spořitelny, a.s. bez zajištění nemovitosti: úvěr 400 000 Kč, roční pevná úroková sazba 7,6 % ve fázi meziúvěru a 4 % ve fázi úvěru, po dobu 206 měsíců, splátka 3633 Kč/měs. Celkem zaplatíte 745 893 Kč. RPSN 8,4 % zohledňuje: poplatky 0 Kč za sjednání meziúvěru a stavebního spoření, vedení účtu spotřebitelského úvěru a účtu stavebního spoření à 360 Kč ročně. Platnost k 24. 6. 2022, více na www.csobstavebni.cz.

Plány & realita

„Málokdy předělávám něco, co už je krásné. Původní Moničina koupelna totiž měla švih i styl. Na druhou stranu chápu, že děti rostou, čas běží, potřeby rodiny se mění a třeba úložného prostoru tu opravdu nebylo nazbyt. Projekt nebyl náročný na vymýšlení, s Monikou jsme byly v jasném souladu, většina spolupráce se ale bohužel odehrávala v době covidových omezení. Kromě několika schůzek jsem tak obvykle Monice poslala instrukce, do jakého showroomu si má zajet – tam už na ni čekali a ukázali jí vzorky, které jsem nechala připravit. Monika si vybrala a dala mi vědět. Kvůli covidu jsme taky musely vybrat jinou značku baterií, ta původní nebyla k sehnání. K tomu si připočítejte prodloužené čekací doby, což je fakt, s nímž se dnes už musí počítat. Projekt se tak poměrně protáhnul, ale stejně – byla to radost!“ rozplývá se designérka Andrea Beranová.

A jak se proměna líbí majitelům?

„Nejen z koupelny, ale z celé spolupráce jsem nadšená. Andrea je rychlá, splehlivá, pracovitá, neustále mě přes sociální sítě zásobovala různými nápady, návrhy a detaily. Nejvíc se mi líbí, že přišla s věcmi, co by mě ani nenapadly: nadšená jsem z laťkové kóje i ze stropní kapsy, kterou vytvořila pro osvětlení nad zrcadlem. Manžel nechával design na mě, přál si mít hlavně sprchu. Všichni jsme se totiž sprchovali ve vaně a to nebylo praktické. A jestli vás to zajímá, vana nám nechybí. Než přišli řemeslníci a my jsme jim na čtrnáct dní museli vyklidit pole, absolvovali jsme všichni poslední rituální koupel. Já si svůj relax řeším jinak než ve vodě, třeba s knížkou na širokém okenním parapetu v ložnici. Dcerky jsou šťastné, hned odsídlily poličky všemi svými nezbytnostmi a v koupleně tráví pořád víc času.“

Info ikona
Archiv Marianne Bydlení

Vylepšete si i vy své bydlení

Zvažujete novou koupelnu, ale nemáte k tomu dostatek vlastních peněz? S tím vám pomůže finanční poradce ČSOB Stavební spořitelny.

Info ikona
Karel Masařík

Karel Masařík, který má na starosti Produktové řízení ČSOB Stavební spořitelny, říká: „Jednou z možností, jak získat peníze, může být účelový nezajištěný meziúvěr (překlenovací úvěr). Je k dispozici i pro klienty, kteří u ČSOB Stavební spořitelny nemají založeno stavební spoření. Mezi jeho hlavní přednosti patří dlouhá doba splatnosti (čili nižší měsíční splátka) a výhodnější úroková sazba než u běžných neúčelových úvěrů na trhu, a to při obdobné rychlosti a snadnosti jeho vyřízení bez nutnosti zřízení zástavního práva k nemovitosti. Se zapůjčenými prostředky můžete nakládat po podpisu smlouvy a jejich použití na smluvený účel doložit dodatečně. Pokud využijete zajištěný úvěr, můžete si dále snížit úrokovou sazbu a prodloužit dobu splácení, čímž klesne vaše měsíční zatížení. Jako příklad financování ze stavebního spoření jsme pro vás vytvořili kalkulačku proměny koupelny. Spořit na stavebko můžete i dětem, úspory jim v dospělosti poslouží třeba jako základ pro samostatné bydlení. A pokud máte obavy ze zvyšujících se cen energií, je dobré vědět, že s meziúvěrem od ČSOB Stavební spořitelny můžete ve svém domě financovat i energeticky úporná řešení, jako jsou např. zateplení domu, výměna oken a dveří či zastínění." Chcete se více dozvědět o možnostech? Hledejte je na www.csobstavebni.cz.

Mohlo by se vám líbit

Před & Po: Proměna pokoje pro malé muže

Zatímco mladší Mikuláš miluje svou koloběžku, starší Jonáš se neobejde bez basketbalového míče. Život i zábava se pro ně odehrávají hlavně venku, takže když se jejich rodiče rozhodli povýšit jejich dětský pokoj na teenagerovský, bylo s nimi jednoduché pořízení. A dětský pokoj v činžovním teplickém bytě 3+1 se mohl ve spolupráci s magazínem Marianne Bydlení hravě proměnit ve stylové studentské obydlí!
marianne.cz
Chcete si prohlédnout další fotky z proměny koupelny? Máte možnost v galerii
Měření