Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Proměny

Před & Po: Proměna pokoje pro malé muže

Info ikona
Proměna Marianne Bydlení

Zatímco mladší Mikuláš miluje svou koloběžku, starší Jonáš se neobejde bez basketbalového míče. Život i zábava se pro ně odehrávají hlavně venku, takže když se jejich rodiče rozhodli povýšit jejich dětský pokoj na teenagerovský, bylo s nimi jednoduché pořízení. A dětský pokoj v činžovním teplickém bytě 3+1 se mohl ve spolupráci s magazínem Marianne Bydlení hravě proměnit ve stylové studentské obydlí!

Promotion | 27. 04. 2022
Info ikona
ČSOB stavební spořitelna

Jsou to kluci, interiér doma neřeší, takže když jsme se jich ptali, většinou pro ně bylo všechno ‚super‘ a ‚OK‘,“ vybavuje si jejich táta Martin. V teplickém bytě 3+1 žije rodina sedm let. „Zkusil jsem si život v Praze, ale jako rodilý Tepličák jsem zakotvil zase tady, kde jsem i založil rodinu. Bydlíme v lázeňském centru a je nám tu hezky. Dříve se Teplicím říkalo malá Paříž, než to tu komunisté nechali zchátrat a zničit,“ uvádí nás do kontextu tatínek Martin, který ale na životě v Teplicích nachází mnoho benefitů. „Je to menší město, Times Square tu nehledejte, ale za pár minut jsme v přírodě, můžeme jezdit na kole, v zimě na sjezdovkách nebo běžkách, o tom se lidem v jiných částech republiky jinde jen zdá.“ Co se týká proměny, všechno začalo docela nenápadně. „Vlastně jsme nejdřív chtěli jen vymalovat. Jenže pak nám došlo, že kluci možná za pár let vyletí z hnízda – a pokud nezměníme jejich pokoj teď, za pět let už to možná nebude potřeba.“

Hlavní cíle proměny

 1. Povýšit dětský pokoj na téměř studenstký. Využit vysoké stropy ke spaní v patře, ale zároveň se vyhnout klasické dětské palandě. 2. Vytvořit Jonášovi i Mikulášovi ideální studijní zázemí. 3. Stylově zachovat „klučičí“ jednoduchost a úspornost. Nebylo ani potřeba navyšovat úložné prostory, těch je v bytě dost. 

Co na to rodinný rozpočet?

Plán .....................................100 000 Kč

Osvětlení ……......................12 000 Kč

Nábytek a vybavení  ........... 61 500 Kč

Textilie a lůžkoviny ................ 3 800 Kč

Clkem bez doplňků …........... 77 300 Kč

Doplňky  .................................. 7400 Kč

Celkem utraceno  ..................  84 700 Kč

Info ikona
Marianne Bydlení Proměna

A výše už vidíte výslednou podobu: Pódium, jak se zdá, miluje nejen starší Jonáš, ale i čtyřnohý miláček rodiny, fenka Zorka. „Dům byl původně lázeňský a celým jeho půdorysem vedla jedna chodba. Byty se pak postupně různě spojovaly a oddělovaly, takže jsme zdědili jedny zazděné dveře. Zbyla po nich nika na police, která sahá až do patra, což je velmi praktické,“ prozrazuje Martin.

V čem byla tahle proměna výjimečná

Nejvíc mě na ní bavili lidi. Martin, jeho žena Martina i kluci jsou moc fajn. Už jsem jim dělala kuchyň a teď jsme na spolupráci navázali, vždycky jsem se k nim těšila. Byt v činžáku je velký má vysoké stropy – práce to byla pro radost. Z veškerého nábytku zbyly jen dvě zánovní marace, všechno ostatní muselo pryč. Když pak Martin oškrábal zdi a dostal se až na omítku, do níž byly ještě zapité staré výmalby, zavolal mě. Jen jsem vešla, shodli jsme se okamžitě: necháme to tak, je to krásné! Jen kolem oken a na stropě jsme dali bílý nátěr, aby se pokoj prosvětlil a uklidnil. Taky jsme si udělali výlet na starou půdu v domě a tam jsme se inspirovali, z čeho vyrobíme postele. Viditelné krovy a zbytky trámů, které tam ležely nevyužité, byly materiálem i múzou netradiční palandě,“ říká interiérová designérka Pavla Kirschner.

Info ikona
Proměna Marianne Bydlení

Designérská specifika, která dělají z výsledku skvost

Nepracuji tak, že si vymyslím černou skříň a pak ji tři noci hledám na internetu. Spíš se dívám, co je kde zajímavého, a projekt se mi rodí spontánně pod rukama. Takhle jsem objevila třeba červenou kovovu komodu z Ikey. Umístili jsme na ni televizi sloužící zároveň jako monitor připojený k internetu a splnili tak Jonášovi přání: toužil trůnit na fatboyi a hrát hry na velké obrazovce. Proč ne? Protože je v pokoji masa dřeva na podlaze a palandě, snažila jsem se ho vyvážit chladnějším kovem a potom interiér trochu rozsvítit barvami. Volba padla na červenou a jemně tyrkysovou. A protože jsem měla volnou ruku, prošel mi i výběr svítidel. Kluci jsou nadšení z lampiček, já zase z ikonického lampionového lustru ze 70. let, pro něj mám slabost – a v tomto projektu jsem našla i vhodný prostor,“ vysvětluje designérka, která má proměnu na svědomí.

Info ikona
Marianne Bydlení Proměna

A jak jsou nadšeni samotní majitelé?

Chvíli nám trvalo, než jsme si zvykli, že se zdi nebudou vůbec natírat. Takhle to asi nikdo nemá, ale nakonec se nám to líbí. A palanda super,“ říká Mikuláš, zatímco Jonáš mu přikyvuje. Táta Martin se moc nechce chlubit, ale na všech řemeslných pracech v pokoji se podílel. S kamarády a řemeslníky škrábal zdi a pak je třikrát natíral penetrací, aby nešpinily. Pódium i palanda taky prošly jeho rukama. „Nevím, jestli jsem všechno udělal dobře, to je úděl nás, amatérů, ale zatím všechno drží a slouží,“ usmívá se. „Celá proměna se nakonec protáhla na několik měsíců a jsem moc rád, že moje žena Martina měla dost trpělivosti a energie na věčný úklid nepořádku, špíny a prachu. A kluci jsou spokojeni, což byl náš cíl.“

Vylepšete si také své bydlení. Chytře!

Zvažujete novou koupelnu, kuchyň nebo chcete dětem splnit sen o vlastním pokoji, jenže nemáte dostatek peněz? S tím pomůže finanční poradce ČSOB Stavební spořitelny.

Info ikona
Proměna Marianne Bydlení

Karel Masařík (na fotografii výše) z ČSOB Stavební spořitelny doporučuje: Jednou z možností, jak získat peníze, představuje účelový nezajištěný meziúvěr (překlenovací úvěr). Je k dispozici i pro klienty, kteří u ČSOB Stavební spořitelny nemají založeno stavební spoření. Mezi jeho hlavní přednosti patří dlouhá doba splatnosti (čili nižší měsíční splátka) a výhodnější úroková sazba než u běžných neúčelových úvěrů na trhu, a to při obdobné rychlosti a snadnosti jeho vyřízení bez nutnosti zřízení zástavního práva k nemovitosti. Se zapůjčenými prostředky můžete nakládat po podpisu smlouvy a jejich použití na smluvený účel doložit dodatečně. Pokud využijete zajištěný úvěr, můžete si dále snížit úrokovou sazbu a prodloužit dobu splácení, čímž klesne vaše měsíční zatížení. Jako příklad financování ze stavebního spoření jsme pro vás vytvořili kalkulačku proměny dětského pokoje. Spořit na stavebko můžete i dětem, úspory jim v dospělosti poslouží třeba jako základ pro samostatné bydlení. A pokud máte obavy ze zvyšujících se cen energií, je dobré vědět, že s meziúvěrem od ČSOB Stavební spořitelny můžete ve svém domě financovat i energeticky úporná řešení jako jsou např. zateplení domu, výměna oken a dveří či zastínění.“ Ukázku rozpočtu na míru najdete níže a další informace o možnostech najdete na www.csobstavebni.cz.

Ukázka rozpočtu na míru

Hodnota rekonstrukce a nábytku …......... 100 000 Kč

Naspořeno na stavebku po 6 letech  ....... 137 000 Kč

Měsíční vklad  …....................................... 1700 Kč

Státní podpora ….................................... 12 000 Kč

Doba spoření ........................................ 6 let

Roční zhodnocení vkladů 4,7 %*

* Při získání státní podpory 2000 Kč ročně, základního úroku a bonusu v aktuálně platném tarifu, po 6 letech spoření, při cílové částce 150 000 až 300 000 Kč a měsíčním vkladu 1700 Kč, bez započtení poplatků za vedení účtu a před odečtením daně.

 

Chcete se podívat na další detaily proměny? Můžete v galerii.
Měření