Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Proměny

Proměna pokojíku pro malého raubíře, aby už v noci necestoval do postele rodičů, zafungovala dokonale

Matyášovi bude šest a v září se poprvé vydá do školy. Zatím je celý jeho svět máma s tátou, a to i v noci. „Ve starém pokojíku měl rostoucí postel, kde večer hezky usnul, v noci se ale vzbudil a rychle přešupajdil k nám do ložnice. Původně to byl milý zvyk, který bychom ale s manželem už pomalu rádi změnili a naučili Matýska spát v pokoji až do rána,“ říká maminka Tereza.

Terezie Benoni | 24. 06. 2024

Od toho se odvíjelo i zadání: velká postel s kvalitní matrací, na kterou by se naopak vešel i jeden z rodičů, kdyby měl Matyáš špatné sny, a také prostorná vestavná skříň na míru s množstvím snadno přístupných šuplíků na hračky a oblečení. A pak spousta místa na hraní na zemi a stavění z Lega i prostor pro autodráhu a svádění lítých bojů s akčními hrdiny. „Zatím jedeme v Tlapkové patrole, ale občas tudy za zvuků sirény prosviští i rychlá auta integrovaného zásahového systému,“ směje se Tereza. Rozpočet na proměnu byl 130 000 Kč. „Tereza je přemýšlivá minimalistka, klade důraz na kvalitu a zdraví. I v bydlení. Neplýtvá a snaží se o recyklaci a upcyklaci všeho, co jí přijde pod ruku, což je sympatický plán. Od začátku bylo jasné, že tady se peníze zbytečně vyhazovat nebudou: co šlo, to jsme opravili a natřeli. Unikátem je zachovalý psací stůl po Terezině prababiččce, u něho stačilo jen koupit nové úchytky. Až bude pro Matyáše malý, pak se pořídí nový. Starší hnědou židli jsme nechali zklížit a natřeli ji na tyrkysovou, stejně tak i drobný pojízdný kontejner. Chtěla jsem vyměnit šedé závěsy za veselejší a delší, aby se okno trochu nadechlo, ale Tereza má ráda ty původní: jsou stoprocentně blackoutové, v létě odcloní večerní západní světlo a Matyáš tak líp usíná. Co nepodcenila, byla matrace. Investovala do kvalitní futonové z přírodních materiálů, mladý pán spí doslova v bavlnce,“ vysvětluje designérka proměny Jana Vařechová Holoubková.

Galerie: Pokojík s lesem

Čtěte také: Fascinující proměna pražského bytu pro čtyřčlennou rodinu: Přáli si dubové dřevo i betonovou stěrku

Majitelé toužili po příjemném i nadčasovém bydlení pro sebe a své dvě malé děti, kde se snoubí tradiční architektura s moderními prvky. Hlavní materiálový a barevný koncept stojí na kombinaci přírodního odstínu dubu a epoxidové stěrky v dekoru betonu.

Jednoduchá a přitom geniální myšlenka

„Jana mi poradila, ať koupím šedých nadčasových polic o pár kousků víc, kdybychom chtěli sestavu později třeba rozšířit. Nemusely by pak být už k dostání. Jednoduchá myšlenka a přitom geniální! Stejně jako gumové úchytky na šuplíkách za patnáct korun kus. Jde o obyčejné dveřní zarážky! A jsou ve dvou velikostech, což vtipně rozbíjí placatou bílou plochu,“ říká Tereza. „Když jsem se poprvé setkala s Matyášem, byla jsem překvapená, jaký je to extrovertní chlapík s vlastním názorem. V roce a půl prý začal mluvit ve větách a od té doby prakticky nezavřel pusu, je extrémně zvídavý a velmi aktivní: miluje hry, které vyžadují interakci s druhým. Stavět si sám puzzle nebo si vymalovávat omalovánky, na to ho neužije. Když hra, tak s pořádnou dávkou imaginace a vášně a takové hry potřebují hlavně bezpečný prostor. Snažila jsem se do pokojíku přenést jeho osobité vidění světa, ale zároveň respektovat, že je to prostě malý kluk, co se bojí spát v noci sám. Museli jsme na to pomalu a s citem. Lesní tapeta se spoustou stromků a zvířat určitě funguje jako vlídná náruč při usínání a Matyášovu naturelu svědčí i otevřené police, kam si může přehledně odložit své akční kamarády a mít je přitom stále na očích,“ doplňuje deignérka.

TEXT: MIRKA VERNEROVÁ | FOTO: ZUZANA VESELÁ

Čtěte také: Z noční můry blažený sen: Angličanka Barbara proměnila hrůzostrašnou bažinu v rozkvětlý klenot

V těchto místech kdysi budila děs bažina. Díky sofistikované síti odvodňovacích kanálů je půda vlhká tak akorát, aby se v ní cítily dobře jak trvalky, tak cibulnaté narcisy a kosatce.
Zdroj článku

Související články

Proměny
Nevzhledná umakartová koupelna volala po změně: Fascinující proměna ve světlý a vzdušný interiér 

Nevzhledná umakartová koupelna volala po změně: Fascinující proměna ve světlý a vzdušný interiér 

Proměny
Čtyřčlenná rodina, dvoupokojový byt: Proměnou obýváku vyřešili problém s místem

Čtyřčlenná rodina, dvoupokojový byt: Proměnou obýváku vyřešili problém s místem

Proměny
Efektní proměna kuchyně a chodby v pražském činžáku se špetkou kýče

Efektní proměna kuchyně a chodby v pražském činžáku se špetkou kýče

Proměny
Ivana a Vojtěch sice bydlí sami, ale stále je někdo navštěvuje: Proto potřebovali zbrusu novou kuchyň

Ivana a Vojtěch sice bydlí sami, ale stále je někdo navštěvuje: Proto potřebovali zbrusu novou kuchyň