Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Proměny

Stará linka neforemně trčela doprostřed místnosti, tak se rozhodli kuchyň radikálně přebudovat

Info ikona
Stará linka neforemně trčela doprostřed místnosti, tak se rozhodli kuchyň radikálně přebudovat

Kuchyň a obývák tvoří v tomto vršovickém bytě jednu místnost. Mladí manželé Iva a Martin potřebovali sladit jednotlivé zóny a hlavně vymyslet nové uspořádání linky ve tvaru L. Ta stará totiž trčela doprostřed místnosti, kde by bylo nejlepší ji „přeskočit“.

Terezie Benoni | 30. 05. 2023

Manželé Iva a Martin Dostálovi jsou přesně ten typ lidí, kteří kolem sebe nepotřebují mnoho věcí, hlavně když jsou praktické a pěkně se na ně dívá. A protože se jim líbily realizace Ondřeje Červeného ze studia Muck, oslovili ho, aby jim v jejich novém bytě pomohl s návrhem kuchyně s obývacím koutem. Ještě před jeho zásahem tu stála klasická linka z Ikea bez horních skříněk a nešťastně situovaná do L. Což o to, část linky v prostoru by manželům nevadila, ale kdyby tak byla jinde, aby ji nemuseli neustále obcházet! Rozpaky vzbuzoval i sádrokartonový podhled s digestoří a bodovým osvětlením. Už tak malý prostor kvůli němu působil ještě víc tísnivě a tmavě. „S Martinem jsme od začátku věděli, že bude třeba jiné dispoziční řešení, ale nechtěli jsme se stresovat s předěláváním vody a odpadu. Měla jsem za tři měsíce rodit, takže nebyl čas,“ říká Iva. Kuchyň je vyrobená z bílého a dřevodekorového lamina, které ladí s původní podlahou. Aby k varné desce na kuchyňském ostrůvku mohla vést elektřina, museli podlaháři část krytiny rozebrat a vysekat žlábek. Stopy po zásahu pak zase dokonale zahladili.

Galerie: Proměna neforemné kuchyně
Mohlo by se vám líbit

V centru dění

K jídelnímu stolu si mladý pár pořídil tonetky Banana z ohýbaného dřeva. V bytě z padesátých let tak tyto židle zachovávají zdejší genius loci. Jejich retro styl odlehčují moderní závěsná svítidla v lehce industriálním stylu, která se navíc tvarem a barvou hodí k digestoři. „Občas nám stačí svítit jen s ní, má příjemné intimní světlo, které neruší naši malou dceru ze spaní,“ pochvaluje si Iva. Jenže pro linku, jakou si manželé vysnili, nebylo dost místa. „Ondra ale vymyslel zrcadlově obrátit pouzdro posuvných dveří, a to bylo pro proměnu zásadní. Zeď se díky tomu prodloužila a my si tak mohli dovolit velkorysou kuchyňskou stěnu s dřezem, potravinovou skříní a spotřebiči a samostatně stojící ostrůvek. Je neuvěřitelné, jak taková banalita, jako je otočení pouzdra dveří, může ovlivnit celou místnost,“ říká Iva s údivem. Co se stylu týče, chtěli manželé hlavně jednoduchost a světlé barvy a v téhle přímočarosti si s designérem dobře rozuměli. Protože v tomto bytě není jediná zeď rovná, musel být veškerý nábytek vyrobený na míru. Z úsporných, ale i praktických důvodů jako materiál vybrali kombinaci snadno udržovatelného lamina v dřevodekoru a v matné bílé. „Zásadní pro nás byl také úložný prostor na knížky. Oba hodně čteme, ale knihovna by místnost jen zacpala. Nika ve zdi byla na knížky jako dělaná,“ dodává Iva.

TEXT: ZUZANA VESELÁ | FOTO: VERONIKA RAFFAJOVÁ

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku