Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Proměny

Stará linka neforemně trčela doprostřed místnosti, tak se rozhodli kuchyň radikálně přebudovat

Kuchyň a obývák tvoří v tomto vršovickém bytě jednu místnost. Mladí manželé Iva a Martin potřebovali sladit jednotlivé zóny a hlavně vymyslet nové uspořádání linky ve tvaru L. Ta stará totiž trčela doprostřed místnosti, kde by bylo nejlepší ji „přeskočit“.

Terezie Benoni | 30. 05. 2023

Manželé Iva a Martin Dostálovi jsou přesně ten typ lidí, kteří kolem sebe nepotřebují mnoho věcí, hlavně když jsou praktické a pěkně se na ně dívá. A protože se jim líbily realizace Ondřeje Červeného ze studia Muck, oslovili ho, aby jim v jejich novém bytě pomohl s návrhem kuchyně s obývacím koutem. Ještě před jeho zásahem tu stála klasická linka z Ikea bez horních skříněk a nešťastně situovaná do L. Což o to, část linky v prostoru by manželům nevadila, ale kdyby tak byla jinde, aby ji nemuseli neustále obcházet! Rozpaky vzbuzoval i sádrokartonový podhled s digestoří a bodovým osvětlením. Už tak malý prostor kvůli němu působil ještě víc tísnivě a tmavě. „S Martinem jsme od začátku věděli, že bude třeba jiné dispoziční řešení, ale nechtěli jsme se stresovat s předěláváním vody a odpadu. Měla jsem za tři měsíce rodit, takže nebyl čas,“ říká Iva. Kuchyň je vyrobená z bílého a dřevodekorového lamina, které ladí s původní podlahou. Aby k varné desce na kuchyňském ostrůvku mohla vést elektřina, museli podlaháři část krytiny rozebrat a vysekat žlábek. Stopy po zásahu pak zase dokonale zahladili.

Galerie: Proměna neforemné kuchyně
Mohlo by se vám líbit

Proměna koupelny Ondřeje, kde museli počítat centimetry

Byt 2+KK přebíral Ondřej ve stavu „shell and core“, čili holé zdi, žádné obklady, podlahy ani dveře. „Byl jsem šťastný, že si svůj domov můžu zařídit kompletně podle sebe, ale taky jsem věděl, že sám to nezvládnu,“ říká. S designérkou Alexandrou jako první dokončili koupelnu.
marianne.cz

V centru dění

K jídelnímu stolu si mladý pár pořídil tonetky Banana z ohýbaného dřeva. V bytě z padesátých let tak tyto židle zachovávají zdejší genius loci. Jejich retro styl odlehčují moderní závěsná svítidla v lehce industriálním stylu, která se navíc tvarem a barvou hodí k digestoři. „Občas nám stačí svítit jen s ní, má příjemné intimní světlo, které neruší naši malou dceru ze spaní,“ pochvaluje si Iva. Jenže pro linku, jakou si manželé vysnili, nebylo dost místa. „Ondra ale vymyslel zrcadlově obrátit pouzdro posuvných dveří, a to bylo pro proměnu zásadní. Zeď se díky tomu prodloužila a my si tak mohli dovolit velkorysou kuchyňskou stěnu s dřezem, potravinovou skříní a spotřebiči a samostatně stojící ostrůvek. Je neuvěřitelné, jak taková banalita, jako je otočení pouzdra dveří, může ovlivnit celou místnost,“ říká Iva s údivem. Co se stylu týče, chtěli manželé hlavně jednoduchost a světlé barvy a v téhle přímočarosti si s designérem dobře rozuměli. Protože v tomto bytě není jediná zeď rovná, musel být veškerý nábytek vyrobený na míru. Z úsporných, ale i praktických důvodů jako materiál vybrali kombinaci snadno udržovatelného lamina v dřevodekoru a v matné bílé. „Zásadní pro nás byl také úložný prostor na knížky. Oba hodně čteme, ale knihovna by místnost jen zacpala. Nika ve zdi byla na knížky jako dělaná,“ dodává Iva.

TEXT: ZUZANA VESELÁ | FOTO: VERONIKA RAFFAJOVÁ

Mohlo by se vám líbit

Proměna herny na obývací pokoj za málo peněz, bez bourání a výrazných přesunů nábytku

Obývací pokoj v holešovickém činžáku se trochu minul účelem, kromě pohovky tam nebylo nic, co by lákalo k odpočinku, a tak sloužil spíše dětem na hraní. Designérce se za minimum peněz povedlo vytvořit prostor, který miluje celá rodina.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Byt
Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Poradna
KVÍZ: Praní prádla rozhodně není raketová věda: Ovládáte řeč pracích symbolů?

KVÍZ: Praní prádla rozhodně není raketová věda: Ovládáte řeč pracích symbolů?

Byt
Příběh neuvěřitelné proměny panelákového bytu: Jak se samoživitelce podařilo pro sebe a dvojčata vytvořit moderní a pohodlný domov

Příběh neuvěřitelné proměny panelákového bytu: Jak se samoživitelce podařilo pro sebe a dvojčata vytvořit moderní a pohodlný domov

Dům
Návrat nadčasové elegance: Architekti navrhli rodině dům, který nadchne všechny generace

Návrat nadčasové elegance: Architekti navrhli rodině dům, který nadchne všechny generace