Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Proměny

Zanedbaný byt po nájemcích se rozhodla opravit pro svou dospělou dceru a z výsledku je nadšená

Investorka a maminka v jedné osobě Martina dává rekonstrukci starého 2+KK jedničku. Chválu architektku i stavební firmu. Severský minimalistický a snadno udržovatelný byt věnovala dceři Kamile do začátku, aby měla jde žít se svým partnerem.

Terezie Benoni | 3. 07. 2023

Martina byt zdědila po své mamince. Pár let ho pronajímala, což se ale neukázalo jako šťastné řešení, po posledních nájemnících se jí vrátil dost zanedbaný. I přes jeho neutěšený stav se do něj nastěhovala dcera Kamila s přítelem, ale všem bylo brzy jasné, že se radikální rekonstrukci nevyhnou. Dispozice přízemního bytu v nízkopodlažním paneláku z osmdesátých let byla zastaralá, úplně chyběly úložné prostory, úzká kuchyň byla stísněná a uzavřená, tmavý interiér působil depresivně. Měl ale dvě výhody: prostorný balkon a umístění v klidné lokalitě v Praze-Záběhlicích na okraji sídliště, na konci slepé ulice, kam už nedoléhá dopravní ruch. Navíc dům po nedávné rekonstrukci vypadal zvenčí velmi pěkně. „Mojí představou bylo proměnit tenhle tmavý kutloch v příjemný, světlý a nekomplikovaný byt,“ vypráví Martina a pokračuje: „Měla jsem skvělou zkušenost se studiem Hezkey, které kompletně zařizovalo rekonstrukci našeho rodinného domu. Obrátila jsem se na ně znovu a nelituji, jsou velmi profesionální a spolehliví.“

Galerie: Příjemný, světlý a nekomplikovaný byt

Stylové úložné prostory

„Skvělé na spolupráci se stavební firmou Stavex i studiem Hezkey byla především bezproblémová komunikace a slušné jednání, které se dnes jen tak nevidí,“ říká Martina. Po pár společných schůzkách  byl na světě detailní plán, jak drobnými, ale efektivními úpravami příček změnit dispozici a nasměrovat byt na míru životnímu stylu mladé dvojice. „Kuchyň jsme otevřeli do prostoru a propojili ji s obývákem, Kamile jsme dopřáli účelnou stylovou kuchyňskou linku a kde to jen šlo, tam jsme vytvořili spoustu míst k ukládání věcí, včetně praktické skříňky na toaletě,“ říká architektka Šárka. Kamila si přála elegantní vstupní prostor, což architektka vyřešila kombinací antracitově černé a světlé dubové šatní skříně, jež doplnila detaily v podobě designových vychytávek – dlouhými atypickými madly a tip-on skrytým otevíráním botníku. Aktivní přístup studia Hezkey se projevil i při hlídání rozpočtu. Aby mu dostáli, nahradili například drahou dýhu na nábytku na míru levnějším, kvalitním laminem dokonale imitujícím povrch dřeva, na černé prvky kuchyňské linky použili antracitové lamino od firmy Egger, které vypadá luxusně, ale je příjemně cenově dostupné. Byt partnerům vyhovuje po všech stránkách, ač děti zatím neplánují, s jedním by to tady jistě zvládli.

TEXT: MIRKA VERNEROVÁ | FOTO: ZUZANA VESELÁ A EVA DOBROVODSKÁ

Zdroj článku

Související články

Proměny
Proměna malé terasy vysoko nad mestěm: Šarm a nadšení mladé maminky Petry přesvědčily designérku, aby se dala do práce

Proměna malé terasy vysoko nad mestěm: Šarm a nadšení mladé maminky Petry přesvědčily designérku, aby se dala do práce

Proměny
Zelený strop a červené topení:  Proměna dřív fádní jídelní v originální místo plné pozitivní atmosféry

Zelený strop a červené topení: Proměna dřív fádní jídelní v originální místo plné pozitivní atmosféry

Proměny
Proměna kuchyně a jídelny: Majitelka chtěla, aby interiér působil romanticky, ale ne naivně, útulně, a přitom funkčně

Proměna kuchyně a jídelny: Majitelka chtěla, aby interiér působil romanticky, ale ne naivně, útulně, a přitom funkčně

Proměny
Proměna nudné předsíně na pražském Žižkově: Pryč je úzká nudle s bílými stěnami

Proměna nudné předsíně na pražském Žižkově: Pryč je úzká nudle s bílými stěnami