Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Novinky

Nesplachujte zbytečně peníze do odpadu

Nesplachujte zbytečně peníze do odpadu

Rádi byste v domácnosti trochu ušetřili? Není to tak těžké. Často nám doma protečou litry vody naprosto zbytečně, platíme příliš vysoké částky za energie a plýtváme i svým drahocenným časem. Chtěli byste to změnit?

Promotion | 24. 06. 2020

Jak ušetřit za vodu

Voda je snad nejvzácnějším přírodním zdrojem na světě. Využijte v domácnosti každou kapku na maximum. Pokud například stále myjete nádobí v ruce, popřemýšlejte o pořízení myčky. Na ruční umytí nádobí z jedné naplněné myčky totiž spotřebujete okolo 40 litrů vody. Na jednom mycím cyklu v myčce tedy můžete ušetřit až 33,5 litru vody ( na základě spotřeby 6,5 litrů vody na cyklus mytí. Hodnoty se mohou lišit dle modelu a značky) v porovnání s mytím pod tekoucí vodou. A za týden získáte dost vody pro jednu extra koupel ve vaně! Také při praní prádla často zbytečně plýtváme vodou. Může za to většinou používání nadměrných dávek pracího prostředku, kvůli kterým musí pračka více máchat. Dávejte proto pozor na správné dávkování, ušetříte tak nejen za prací prostředek, ale také právě za vodu. Moderní pračky vám s tím rády pomůžou. Například pračky Bosch se systémem i-DOS si umí samy dávkovat prací prostředek dle aktuální potřeby, a to na mililitr přesně. Pračka díky tomu spotřebuje o několik tisíc litrů vody za rok méně. 

Na jednom mycím cyklu v myčce tedy můžete ušetřit až 33,5 litru* vody v porovnání s mytím pod tekoucí vodou.

Na jednom mycím cyklu v myčce tedy můžete ušetřit až 33,5 litrů vody v porovnání s mytím pod tekoucí vodou. 
 

Jak ušetřit za energie

Elektřina je dražší než voda. Vyplatí se proto sledovat energetické štítky na spotřebičích a vybírat co nejúspornější modely. Pozor ale na pravidelnou údržbu. Bez ní se může skutečná spotřeba rychle zhoršit. Například u chladniček nepodceňujte pravidelné odmrazování. Že vás to nebaví? Pak oceníte modely s technologií NoFrost, díky které můžete na namáhavé odmrazování jednou pro vždy zapomenout. Podobně jsou na tom sušičky prádla. Pokud se jejich kondenzátor pravidelně nečistí, zanáší se, snižuje se účinnost sušení a spotřeba rychle narůstá. Ale i tady existuje snadné řešení. Modely s unikátní samočisticí technologií, u kterých se kondenzátor i filtr několikrát automaticky propláchnou během sušení. Některé moderní spotřebiče navíc nabízejí technologie, díky kterým ušetří ještě více energie. Například myčky Bosch využívají vlastností přírodního minerálu Zeolith, který přeměňuje vlhkost na teplo. Díky tomu dochází k úspornému a perfektnímu sušení skla, porcelánu a dokonce i plastového nádobí

Kvalitní spotřebiče dokážou výrazně snížit spotřebu vody i energie. 

Kvalitní spotřebiče dokážou výrazně snížit spotřebu vody i energie. 
 

Čas jsou peníze

Nejen v souvislosti s údržbou spotřebičů můžete v domácnosti ušetřit spoustu času. Spotřebiče se o domácí práce postarají mnohem rychleji, než kdybychom to dělali sami. Pračku už považujeme za naprostou samozřejmost, pokud ale stále váháte nad pořízením myčky nebo sušičky, představte si, čemu všemu byste se mohli věnovat, kdybyste nemuseli strávit desítky minut denně u dřezu, nebo přenášením, věšením a následným žehlením prádla. A samozřejmě i tady platí, že různé technologie a funkce mohou ušetřit času ještě více. Pračky i myčky nabízejí různé rychlé programy, v multifunkčních troubách můžete přípravu jídla urychlit přidáním mikrovln. A zrovna trouby dnes zvládnou samy ohlídat celý proces pečení, abyste se mohli věnovat něčemu úplně jinému. Zaručí perfektní výsledky, ať už využijete automatické programy, svěříte svou nedělní pečeni integrované teplotní sondě, nebo pro pečení bábovky využijete místo špejle senzorovou technologii, která sama upozorní, až bude dopečeno. A pokud vyberete model s pyrolytickým čištěním, nebudete už muset nikdy ztrácet čas drhnutím připečených zbytků. Trouba se o veškerou mastnotu a nečistoty sama postará, stačí stisknout tlačítko. 

Další tipy, jak v domácnosti skoncovat s plýtváním, najdete tady.