Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Novinky

Perte, sušte a přitom neplýtvejte

Info ikona
Perte, sušte a přitom neplýtvejte

Víte, že se při péči o prádlo často zbytečně plýtvá? Nejde přitom jen o vodu nebo energii, ale například také prací prostředek a tím i nemalé peníze. A ušetřit lze také spoustu času. Podívejte se na několik následujících tipů a omezte plýtvání při praní a sušení.

Promotion | 5. 10. 2020

Nejdříve se podívejme na zoubek pracímu prášku a jeho správnému používání. Pokud ho používáte málo, škodí to prádlu i pračce. Bílé oblečení postupně šedne, barevné ztrácí jas a sytost, skvrny se úplně nevyperou a nerozpuštěné nečistoty se do prádla zapírají. V pračce se navíc postupně usazuje vodní kámen. Používat více pracího prostředku také není řešením. Nadměrná dávka totiž vytvoří příliš mnoho pěny, prádlo je třeba více máchat a zvyšuje se spotřeba vody. Na prádle většinou zůstávají zbytky pracího prostředku, což může vyvolat alergie a různé kožní reakce. Na tmavém oblečení mohou být zbytky pracího prostředku dokonce vidět.  Co s tím? Nechte dávkování na pračce. Moderní pračky si umí prací prostředek nadávkovat samy dle aktuální potřeby, a to na mililitr přesně – jako například pračky Bosch se systémem i-DOS. Stačí naplnit zásobník. Integrovaná čidla rozpoznají druh látky, množství prádla v bubnu i stupeň jeho znečištění. Podle toho a nastavené tvrdosti vody pračka automaticky přizpůsobí dávku pracího prostředku. Zásobník vydrží na přibližně 20 cyklů praní, po které se nemusíte vůbec o nic starat. Jednoduše vložíte prádlo do bubnu, spustíte program a můžete jít odpočívat.  Navíc pračka spotřebuje o několik tisíc litrů vody za rok méně. Šetříte tak nejen svoji peněženku ale i životní prostředí

Info ikona
Perte, sušte a přitom neplýtvejte

Ještě nemáte sušičku? 

Díky sušičce ušetříte spoustu času, práce, místa i finančních prostředků. Už nebudete muset přemýšlet, kam umístit sušák na prádlo, aby nepřekážel, ani ztrácet čas věšením. V naprosté většině už prádlo není potřeba žehlit. Jen na jednu důležitou věc je potřeba dát pozor. Pokud se kondenzátor sušičky pravidelně nečistí, zanáší se, snižuje se účinnost sušení a rychle narůstá spotřeba. S moderními sušičkami už ale nemusíte po každém cyklu sušení odstraňovat zbytky tkanin z filtru. Sušičky s unikátním systémem AutoClean nemají filtry ve dvířkách, ale před kondenzátorem. Kondenzátor i filtr se automaticky několikrát propláchnou během sušicího cyklu a nečistoty a vlákna z oblečení se shromažďují v nádobce ve spodní části spotřebiče. Inteligentní senzory vás upozorní, až bude třeba nádobku vyčistit. Jednou za přibližně 20 cyklů ji jednoduše vyjmete a opláchnete. Spotřeba zůstává nízká a výkon perfektní. Další zajímavou funkcí je Smart Dry, kdy například sušička dostane od pračky detaily o praní (program, množství prádla a zbytková vlhkost) a na základě toho automaticky vybere ten nejvhodnější program sušení. Díky technologii Home Connect můžete navíc efektivně využívat alternativní zdroje. Pokud máte k dispozici energii ze solárních panelů nebo dvoutarifové sazby, můžete v aplikaci nastavit časový rámec, kdy potřebujete prádlo vyprat. Inteligentní systémy umí pohlídat množství energie, nebo i „přemýšlet dopředu“ na základě aktuální předpovědi počasí u solárních panelů, a spotřebič se automaticky spustí ve chvíli s nejefektivnějším zdrojem energie.