Chcete mít povlečení stále čisté a svěží? Přestaňte při praní dělat tyto chyby
Praní ložního prádla se může jevit jako jednoduchá a bezproblémová činnost. Přesto ji mnozí dělají špatně a výsledkem je kratší živnost lůžkovin, rychlejší poškození i nehezký vzhled. Abyste dosáhli optimálních výsledků při praní, měli byste dodržovat některé zásady.
Čisté a voňavé povlečení přispívá k lepšímu spánku a zdravějšímu prostředí ve vaší ložnici. Se správnou péče zajistí pohodlí, odpočinek a povlečení bude vždy svěží a jemné na dotek. Ale není to jen vzhled a životnost, proč byste měli lůžkoviny prát správně. Je tu i důležitá stránka hygieny a dokonalé čistoty.
1. Před prvním použitím povlečení vždy vyperte
Nové povlečení byste měli před prvním použitím vyprat. Nikdy nevíte, kdo všechno na látku sahal, kudy na své cestě prošla nebo jaké přípravky byly použity při zpracování.
2. Perte povlečení naruby a se zapnutými zipy
Než vložíte povlečení do pračky, otočte je naruby a zapněte všechny zipy či knoflíky. Tento postup chrání barvy a materiál před poškozením během praní.
3. Třiďte podle barev
Stejně jako u jiného prádla i zde je důležité třídit podle barev. Perte odděleně bílé, tmavé a barevné kusy. Tím předejdete nechtěnému obarvení. Poškodit barvy může i vystavování povlečení delší dobu na sluníčku. Zejména tmavé a syté odstíny mohou vyblednout.
4. Nepřeplňujte pračku
Nikdy není dobře pěchovat pračku úplně do plna. Prádlo se pak důkladně nevypere, bude hodně zmačkané a může i zapáchat. Vkládejte ho proto do pračky volně a neskládejte. Jakmile skončí prací cyklus, ihned povlečení vyndejte a nechte sušit. Tím zabráníte vzniku záhybů a zachováte svěžest prádla.
5. Perte dostatečně často
Perete povlečení jen jednou za měsíc? Bohužel to nestačí. Už po týdnu se v ložním prádle nahromadí dost roztočů, se kterými sdílet postel opravdu nechcete. Ideální je samozřejmě výměna alespoň jednou za týden, ale i rozsah dvou týdnů bude stačit. Alergici potřebují ještě hygieničtější prostředí a je u nich ideální výměna tak jednou za tři dny.
6. Vyhněte se krátkým pracím programům a perte na správnou teplotu
Oblíbené krátké a úsporné programy nemusí být dostatečné. V povlečení často zůstávají zbytky pracího prostředku, které následně dráždí pokožku. Důkladné vyprání a vymáchání prádla zajistí delší programy. Teplota k účinnému odstranění nečistot a bakterií by se měla pohybovat ideálně mezi 40 a 60 stupni.
7. Dodržujte doporučené dávkování pracího prostředku
Přílišné množství pracího prášku může zůstat v tkanině a způsobit její hrubost. Držte se pokynů od výrobce, abyste dosáhli správných výsledků. Některé materiály potřebují speciální přípravky. Jemné tkaniny, například satén či hedvábí, potřebují šetrné prostředky, které neobsahují žádné chemikálie. Bavlněné povlečení je více odolné a snese i vyšší dávky a univerzálnější prášky.
8. Nevynechávejte polštáře a přikrývky
Nezapomeňte. Lůžkoviny, to není jen povlečení. Také polštářům a přikrývkám věnujte náležitou péči. Postupně se plní potem a roztoči, proto je perte alespoň dvakrát ročně, ideálně na 60 °C. U citlivých materiálů nebo peřin zvažte odborné čištění.
- Zdroj článku
-
goldea.cz, uklidproklid.cz