Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Brože si mě vybraly a já si je zamilovala, říká Lucie Tomanová. Její České brože zdobí i pomáhají

Při jarním úklidu narazila na zaprášenou šperkovnici z dětství a v ní objevila starou brož s patinou a poškozeným můstkem. Pustila se do její opravy a právě díky tomu se Lucie Tomanová, která vystudovala geologii a nyní se věnuje mimo jiné natáčení dokumentů pro Českou televizi, dostala k tvorbě broží. Nedávno pod svojí značkou České brože vytvořila kolekci „Pomáhejme – buďme krásní“ ve spolupráci s Nadací Krása pomoci pomáhající seniorům prožít důstojné stáří. Její brože zanedlouho doplní také kolekci módní návrhářky Zuzany Osako.

Eliška Vrbová | 11. 04. 2023
Mohlo by se vám líbit

Víme, kam vyrazit pro stylové jarní šaty

Dlouhé, krátké, s květinami i jednobarevné. Z obchodů i e-shopů na nás vykukují krásné šaty, které jsou příslibem jarních teplot. I když ručička teploměru stále neukazuje magických dvacet stupňů, není od věci se na příjemné teploty připravit. Inspirujte se výběrem našich jarních šatů, které nezruinují vaši peněženku.
marianne.cz

„Pamatuju si na ten okamžik úplně přesně. Dělala jsem velký jarní úklid a při něm jsem narazila na zaprášenou šperkovnici z dětství. Ukrývala jsem v ní své třpytivé poklady, jimiž jsem se jako malá zdobila. Když jsem šperkovnici otevřela, vykoukla na mě stařičká brož, kterou jsem tehdy dostala. Nemusela jsem ji ani otáčet a i po tolika letech jsem si hned vzpomněla, že její brožový můstek byl poškozený a já si ji proto nikdy nemohla připnout. Přesto jsem ji milovala. Kdo by to byl řekl, že za několik desítek let o ní budu mluvit v mém příběhu o brožích,“ vzpomíná Lucie Tomanová, jak její tvorba broží začala. Hned začala přemýšlet, jak by starou brož mohla opravit. 

Info ikona
první brož Lucie Tomanové

První brož Lucie Tomanové, kterou měla schovanou od dětství. 

„Zkoušela jsem různé techniky, dokonce se mi o tvorbě broží zdávalo a vlastně zdává dodnes. Ráno jsem se vzbudila a už jsem se nemohla dočkat, až vše vyzkouším. Objednávala jsem komponenty od různých dodavatelů, zjišťovala jsem, zda je to zrovna to, co potřebuji. A tak to šlo mnoho měsíců. Postupně jsem začala tvořit brože a svoji techniku postupu jsem nazvala brožování. Když tedy dnes někdo nosí mé brože, tak brožuje,“ vypráví Lucie.

Mohlo by se vám líbit

Už máte v šatníku symbol britské aristokracie? 10 tipů na stylové jarní trenčkoty

Nesmrtelný kousek, který vám prokáže službu na jaře i na podzim! I tak bychom mohli definovat trenčkot, ikonický kabát, díky kterému si na vás nepřijdou náhlé výkyvy teplot ani nenadálé přepršky.
marianne.cz

Od minerálů k brožím

Lucie vystudovala geologii, v oboru ale nikdy nepracovala. Aktuálně ale minerály používá právě pro výrobu svých šperků a baví ji zkoumání a objevování lokalit, kde se vzácné kameny v přírodě vyskytují. „Po škole jsem hned posílala životopis do Moravských naftových dolů v Hodoníně, ale nepozvali mě na pohovor. Byla jsem v té době zklamaná, ale jak šel život dál, začala jsem si víc a víc uvědomovat, že to takhle mělo být,“ přiznává Lucie a dodává, že nyní konečně dělá, co ji baví a je za to moc vděčná.

„Před pár dny jsem se zrovna vrátila z exkurze Za dávnými moři do Líšně, kterou pořádala Masarykova univerzita v Brně a vedl ji můj skvělý profesor Antonín Přichystal, u kterého jsem dělala bakalářskou i diplomovou práci. Díky němu mě geologie skutečně bavila a moc ráda na toto studijní období vzpomínám. Se spolužáky pořádáme pravidelná setkání, říkáme jim geologická sympozia. Vždy si vybereme nějakou lokalitu a strávíme tam víkend. Zanedlouho budeme zkoumat Moravský kras a jeskyně a do budoucna je v plánu také Island nebo Rakousko, kde se vyskytují smaragdy a almandiny,“ popisuje s nadšením Lucie.

Nyní je hlavní profesí Lucie Tomanové natáčení upoutávek a rozhovorů pro nejrůznější firmy. „Kromě toho se se svým dlouholetým kolegou Tomášem Kubákem věnuji natáčení dokumentárních filmů pro Českou televizi. Natočili jsme několik dílů pro cyklus Babylon a máme za sebou také odvysílaný celovečerní dokument Nádherný svět s folklórní tématikou. Pracujeme ina projektu České kořeny, a ten je propojený i s brožemi. Jedná se o mozaiku dokumentů vyobrazující osudy Čechů, kteří odešli po roce 1968 do zahraničí. Právě společně vypouštíme projekt na podporu Českých kořenů – z každé zakoupené České brože nazvané Má vlast poputuje finanční podpora Českým kořenům,“ vypráví Lucie o svých aktuálních projektech.

Info ikona
České brože – Má vlast

Z prodeje broží Má vlast jde finanční podpora projektu České kořeny.

Když brože pomáhají

Kromě broží k běžnému prodeji Lucie Tomanová vytváří brože také na zakázku pro firmy, organizace či malé rodinné podniky, spolupracovala se značkami, jako je Mercedes-Benz či Mary Kay. Chystá také spolupráci s módní návrhářkou Zuzanou Osako – ta stejně jako Lucie pochází z jižní Moravy a do své tvorby promítá folklórní motivy.

Jedním z nejnovějších projektů je propojení Českých broží s Nadací Krása pomoci. „S paní ředitelkou Nadace Krása pomoci Soňou Morawitzovou jsme se dohodly na vytvoření kolekce šperků s názvem Pomáhejme – buďme krásní. Z každého zakoupeného kusu brože z této kolekce poputuje částka 1000 korun na pomoc a podporu seniorů v projektu Doma bez obav,“ vysvětluje Lucie. Kolekce obsahuje brože ve tvaru čtyřlístku symbolizujícího štěstí v barvách Nadace, tedy růžové, bílé a černé, ale i v dalších barvách, které oživí jakýkoli kousek šatníku. 

„Nadace Krása pomoci je mi velmi sympatická jednoduše proto, že dělá něco, co má velký přesah a smysl. Možná i my budeme někdy potřebovat dobré duše, které se o nás ve stáří postarají nebo nám pomohou a poradí, jak touto životní etapou projít s důstojností. Nadace Krása pomoci je taková dobrá duše, která díky své pomoci propojuje generace,“ říká Lucie.

Info ikona
brož Pomáhejme – buďme krásní

Brož z kolekce Pomáhejme – buďme krásní vytvořená ve spolupráci s Nadací Krása pomoci

Na saku, šátku i místo kravaty

Autorka značky České brože má na těchto špercích nejradši, že existuje mnoho možností, jak je nosit – s oblibou o brožích říká, že jsou „multinositelné“. „Prstýnek je nádherná ozdoba, ale můžete se jím zdobit pouze na prstě. Ale brož je skutečně unikátní šperk, s nímž se cítíte výjimečně. Je to ozdoba, kterou můžete nosit na klopě saka, na límci místo kravaty, na klobouku, čepici, pásku, rukavicích, botách, pracovní tašce nebo třeba na kabelce. A velmi elegantně vypadá na sepnutém šátku, šále či plédu. Navíc se jimi mohou krášlit i muži – snubní prsten nemusí být jejich jediným šperkem. Brože se skvěle vyjímají nejen na klopě saka, ale pokud je muž odvážnější a je rád středem pozornosti, může klidně vyměnit kravatu za okouzlující brož. Kromě zmiňovaného je brož skvělým komunikačním prostředkem – dokáže beze slov vyjádřit vaši osobnost, ale i náladu, postoj či názor,“ vyjmenovává Lucie a přiznává, že pokaždé, když vidí někoho s broží, její srdce zaplesá. Bohužel se to ale podle ní nestává příliš často.

Info ikona
Lucie Tomanová s broží Můj klenot

Lucie Tomanová na slavnostnější příležitosti ráda nosí brož Můj klenot.

„Jako by byly brože stále zapomenutým šperkem,“ přemítá. „Většinou je lidé znají od svých babiček nebo z televize, kde je vídali na britské královně Alžbětě II. či na bývalé ministryni zahraničí Spojených států amerických Madeleine Albrightové. Nedávno jsme ale brož mohli vidět na manželce prezidenta Evě Pavlové, což velmi chválím. To přeci neznamená, že je nemohou nosit i ostatní lidé. Proto jim dělám osvětu, zaslouží si to. Jsou totiž detailem, který dotvoří celek. Dokážou oživit jakýkoliv outfit a vy díky nim doslova zazáříte,“ radí Lucie.

Sama ráda nosí všechny brože a vybírá je podle nálady a příležitosti. „Když jdu na důležitou schůzku a chci být elegantní, dávám přednost kulatým brožím, například České broži Ametrínový diamant, Modrý diamant nebo Můj klenot, které si ráda připínám doprostřed límečku. A když jdu třeba na košt vína nebo na folklórní festival Slovácký rok, dám si tématickou brož Rulanda nebo Král vín. Když mám na sobě brož, tak mě díky ní lidé sami zastavují a ptají se na ni. A to je pak vždy o příběh postaráno. Člověk se stává lépe zapamatovatelným. Často se mi stává, že díky brožím navazuji nová přátelství.“

Info ikona
Král vín a Rulanda

Tematické České brože Král vín a Rulanda

Mohlo by se vám líbit

Šperky, které ovládnou letošní jaro a léto

Přizvěte jaro do své šperkovnice a pořiďte si třpytivý kousek, který ozvláštní každý outfit. A pokud chcete držet palec na tepu šperkařské doby, vybrali jsme pro vás nejzásadnější trendy letošní sezony. Těšte se na perly, drahé kameny a mnoho dalšího.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Móda
Jak si sestavit letní kapsulový šatník: Kombinujte základní kousky a zaměřte se na trojici barev

Jak si sestavit letní kapsulový šatník: Kombinujte základní kousky a zaměřte se na trojici barev

Móda
Sukně a šaty nechte ve skříni: Léto 2024 ovládnou pohodlné bloomers, které si zamilujete

Sukně a šaty nechte ve skříni: Léto 2024 ovládnou pohodlné bloomers, které si zamilujete

Móda
Letní trendy 2024: Doplněk, který jsme nosili před dvaceti lety, letos uvidíme všude. Možná ho stále máte ve skříni

Letní trendy 2024: Doplněk, který jsme nosili před dvaceti lety, letos uvidíme všude. Možná ho stále máte ve skříni

Móda
Umění oblékat se originálně a šik z druhé ruky: Jak pořídit luxusní outfit za pár korun

Umění oblékat se originálně a šik z druhé ruky: Jak pořídit luxusní outfit za pár korun