Od minerálů k brožím
Lucie vystudovala geologii, v oboru ale nikdy nepracovala. Aktuálně ale minerály používá právě pro výrobu svých šperků a baví ji zkoumání a objevování lokalit, kde se vzácné kameny v přírodě vyskytují. „Po škole jsem hned posílala životopis do Moravských naftových dolů v Hodoníně, ale nepozvali mě na pohovor. Byla jsem v té době zklamaná, ale jak šel život dál, začala jsem si víc a víc uvědomovat, že to takhle mělo být,“ přiznává Lucie a dodává, že nyní konečně dělá, co ji baví a je za to moc vděčná.
„Před pár dny jsem se zrovna vrátila z exkurze Za dávnými moři do Líšně, kterou pořádala Masarykova univerzita v Brně a vedl ji můj skvělý profesor Antonín Přichystal, u kterého jsem dělala bakalářskou i diplomovou práci. Díky němu mě geologie skutečně bavila a moc ráda na toto studijní období vzpomínám. Se spolužáky pořádáme pravidelná setkání, říkáme jim geologická sympozia. Vždy si vybereme nějakou lokalitu a strávíme tam víkend. Zanedlouho budeme zkoumat Moravský kras a jeskyně a do budoucna je v plánu také Island nebo Rakousko, kde se vyskytují smaragdy a almandiny,“ popisuje s nadšením Lucie.
Nyní je hlavní profesí Lucie Tomanové natáčení upoutávek a rozhovorů pro nejrůznější firmy. „Kromě toho se se svým dlouholetým kolegou Tomášem Kubákem věnuji natáčení dokumentárních filmů pro Českou televizi. Natočili jsme několik dílů pro cyklus Babylon a máme za sebou také odvysílaný celovečerní dokument Nádherný svět s folklórní tématikou. Pracujeme ina projektu České kořeny, a ten je propojený i s brožemi. Jedná se o mozaiku dokumentů vyobrazující osudy Čechů, kteří odešli po roce 1968 do zahraničí. Právě společně vypouštíme projekt na podporu Českých kořenů – z každé zakoupené České brože nazvané Má vlast poputuje finanční podpora Českým kořenům,“ vypráví Lucie o svých aktuálních projektech.