Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Jak může příští prezident Donald Trump ovlivnit módní průmysl

Info ikona
Oblečení

Už je to dva týdny, co jsme se ve středeční ráno vzbudili s velkou novinou ohledně amerických prezidentských voleb. Ať už jsme vítězství Donalda Trumpa čekali nebo ne, jisté je, že nejen Spojené státy americké, ale i další země budou zřejmě čelit určitým změnám. Zdá se to nemožné, ale Trumpovo vítězství může mít dopad i na módní průmysl. Jaký? Dočtete se o pár řádků níže.

Eliška Vrbová | 23. 11. 2016

Pro některé noční můra, pro jiné splněný sen. Příštím americkým prezidentem bude Donald Trump. Spoustu těch, kteří strávili poslední roky bojem za práva žen a menšin, se teď ptají sami sebe, jak se to mohlo stát. A co vlastně tato změna v americké politice znamená pro kreativní průmysl, menší firmy, ale také módní průmysl všeobecně? Podle návrhářky Mary Ping se máme čeho bát.

„Letos jsem byla pozvaná, abych přednášela v Muzeu moderního umění na jejich vůbec první výstavě o módě. Měla jsem tu čest mluvit po boku zastánkyně udržitelné módy Carmen Artigas. Nám přidělené téma byla Rana Plaza, továrna na oblečení, která se v roce 2013 zbortila a usmrtila tak 1137 lidí. Hodně alarmující a zároveň naprosto všední realita dnešních dnů,“ uvádí Mary Ping.

Jejich prezentaci tyto dámy začaly se scénami z filmu Absurdistán (v originále Idiocracy) z roku 2006 o postapokalyptické budoucnosti. Snímek Mikea Judge je sice původně zamýšlen jako komedie, ale když se podíváme pozorněji, mohla by se v něm klidně zobrazovat i reálná současnost. Značkami potištěné tenké syntetické oblečení vyobrazené jako pohodlně a bezmyšlenkovitě jednorázové je vlastně to, co nás nyní naprosto obklopuje. Fast fashion v nejtypičtější podobě. Co tomu dodává korunu, je fakt, že prezident tohoto fiktivního světa nosí paruku a má slovník středoškolského tyrana.

Tahle levná a nevkusná budoucnost se ale jednoduše může stát skutečností, jestliže budoucí americký prezident dostojí svého slibu a vyžene z USA všechny imigranty. Náš bohatý a stabilní oděvní průmysl je totiž vystavěn právě na těžce pracujících, talentovaných imigrantech, zejména ženách tmavé pleti.

„Moje studio funguje v New Yorku a Los Angeles už čtrnáct let a bude fungovat dál ať se děje co se děje,“ ujišťuje Mary Ping. Odvětví módního průmyslu v těchto městech jsou založena na generacích imigrantů, kteří vědí, jak na to a zároveň se zavázali dodržovat etické podmínky pro výrobu oblečení nezbytné. „My ve Slow and Steady Wins the Race šijeme, stříháme i zdobíme oblečení ve Spojených státech. Pro nás, návrháře, je dodržování standardní kvality toho, co dennodenně vyrábíme, naší kolektivní zodpovědností,“ vysvětluje Mary Ping.

Visačky, jež říkají „vyrobeno v USA“ nebo „vyrobeno v New Yorku“ jsou skutečně dílem lidí, kteří se přistěhovali do USA z celého světa kvůli tomu, aby zde předávali své dovednosti v těch nejpoctivějších možných podmínkách. Z toho vyplývá, že nepřátelské a nenávistné stížnosti Trumpa a jeho přívrženců na to, jak z USA mizí pracovní příležitosti a výroba zaniká, jsou založeny na tom stejně pochybném argumentu, jako když se někdo přecpává ve fast foodu a potom obviňuje McDonald’s za svůj vysoký cholesterol.

Skutečně bych chtěla vidět skříně těch lidí, kteří nakupují ve Walmartu a teď se najednou nemohou dočkat vztyčení zdi na jižní hranici. Kolik oblečení si koupili za tu stejnou cenu jako třeba prací prášek? A jaké země jsou vypsané na visačkách toho oblečení? Kdybychom jim ukázali opravdovou cenu módy vyrobené v Americe a srovnali ceny s těmi kousky vyrobenými v Číně nebo Mexiku, mnoho z nich by se nejspíš nechtělo vzdát těch neuvěřitelně nízkých cen, na něž jsou zvyklí,“ uvádí návrhářka Mary.

Se společností Slow and Steady Wins the Race začala Mary Ping před čtrnácti lety, když jí bylo 23 let. Vše o výrobě oděvů ji naučila její babička, která se v šedesátých letech usadila v centru New Yorku jako vdova prchající před diktátorským režimem v Číně překrucujícím všechny zákony, jež její manžel pro republiku napsal. Musela začít od nuly, ale pyšně Mary naučila všechny dovednosti, co měla, a s nimi i hodnoty ohledně krásy a cílů, v něž věřila, a získala je také od své matky a babičky.

„Dnes s sebou nosím 130 let starou tradici a trvající víru v lidskou rovnoprávnost a solidaritu proti strachu a neznalosti. Tyhle drahocenné zděděné znalosti jsou to, co Trumpova Amerika ztratí, jestliže se skutečně rozhodně postavit zeď oddělující Státy od ostatního světa,“ zakončuje Mary.

ČTĚTE TAKÉ: EVOLUCE STYLU: Jak se za posledních osm let vyvíjel styl Michelle Obama