Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Jak správně pečovat o kašmírový svetr?

Zahřeje, obejme, a především nekouše! Řeč je o kašmírovém svetru, který je jedním ze základních kousků šatníku. Pravdou ale zůstává, že kašmírové svetry nepatří k nejlevnějšímu zboží, a tak je důležité o ně náležitě pečovat. Jedině tak vám vydrží navěky.

Přemýšlíte, že si letos v zimě uděláte radost a pořídíte si kašmírový svetr? Nebo už ve své šatní skříni pár kašmírových kousků máte? Ať tak či onak, v každém případě platí, že kašmírové oblečení vyžaduje zacházení v rukavičkách. Žádná pračka, žádný chemický prací prostředek, a především žádná sušička!

Mohlo by se vám líbit

Jako v (ba)vlnce. Sezona vlněných svetrů a kabátů je v plném proudu. Víte, jak o ně správně pečovat?

Schválně, kolik druhů vlny znáte? A víte, jak se o vlněné kousky starat, aby vám vydržely co nejdéle?
marianne.cz

1. Návrat ručního praní

I když ručnímu praní dávno odzvonilo, v případě praní kašmírových kousků musíme udělat výjimku. Ruční praní je totiž pro kašmír tou nejbezpečnější a nejšetrnější metodou, a tak nám nezbývá nic jiného, než napustit umyvadlo. Ve vlažné vodě nechte zcela rozpustit tekuté mýdlo na kašmír, a následně kašmírový kousek jemně houpejte a ždímejte. Postupujte tak dlouho, dokud nebude z kašmírového svetru vytékat čistá voda.

Zároveň je důležité dodat, že kašmírové kousky není vhodné prát po každém použití. V ideálním případě vyneste kašmírový svetr nejméně sedmkrát až desetkrát, a teprve poté mu dopřejte vodní lázeň.

2. Netradiční sušení

Věřte, nebo ne, klasický sušák je úhlavním nepřítelem kašmírových svetrů. Proto je důležité, abyste po vyprání obrátili kašmírový kousek naruby a položili ho na čistý bílý ručník. Zapomeňte na „vyvěšování“ na ramínku, přehození přes radiátor nebo na sušičku. V těchto třech zmíněných případech si akorát koledujete o velký kašmírový průšvih. Přímé zdroje tepla totiž poškozují kašmírová vlákna a vedou k jejich sražení. 

Info ikona
Kašmír

3. Zapovězené ramínko

Také skladování kašmírových kousků je vyšší dívčí. Obecně platí, že byste se měli vyhnout používání ramínka, neboť hrozí, že na svetru vzniknou záhyby nebo se ve skříni z ramínka zbortí. Raději svetr složte a uložte na polici. Pokud víte, že kašmírový svetr nebudete delší čas nosit, vložte ho do vzduchotěsného pytle na oblečení, díky kterému zabráníte zatuchnutí i nájezdu molů.

Nebojte se odžmolkovače

Je jedno, jestli si pořídíte kašmírový kousek za sedm tisíc nebo tisíce dva. V obou případech se totiž dočkáte nevítaných hostů, žmolků. Pamatujte si tedy, že žmolky nejsou ukazatelem kvality, nýbrž přirozeným důsledkem opotřebení materiálu. Dobrou zprávou ale je, že se žmolky si hravě poradí tzv. odžmolkovávač.

V současné době naleznete na trhu hned několik odžmolkovačů, a tak si pouze zkontrolujte, zda vámi vybraný produkt je vhodný právě na kašmír. Pokud ano, pak se bez ostychu pusťte do boje se žmolky.

Mohlo by se vám líbit

Jak nosit oversized svetr k úzké sukni? Tenhle trik vám poradí!

Možná přemýšlíte, jak všechny influencerky, celebrity a hvězdy streetstylu dokážou zastrčit obrovský huňatý svetr do úzké splývavé sukně a vypadat stále dobře. My jsme nad tím dumali tak dlouho, že jsme nakonec narazili na video, které popisuje úplně jednoduchý trik, jak na tento styling vyzrát.
marianne.cz

Související články

Móda
Jak nosit kšiltovku, abyste nepůsobila jako teenager? Tady je 5 stylových způsobů

Jak nosit kšiltovku, abyste nepůsobila jako teenager? Tady je 5 stylových způsobů

Móda
6 nadčasových barev, díky kterým bude váš outfit působit vždy luxusně

6 nadčasových barev, díky kterým bude váš outfit působit vždy luxusně

Móda
Krátké, nebo dlouhé? Sukně budou hitem léta, poradíme, kde koupit ty nejstylovější

Krátké, nebo dlouhé? Sukně budou hitem léta, poradíme, kde koupit ty nejstylovější

Móda
Jaké tenisky nosit k šatům? Prozradíme vám nejlepší kombinace

Jaké tenisky nosit k šatům? Prozradíme vám nejlepší kombinace