Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Když šatník promlouvá aneb Zaposlouchejte se do příběhů, které napsaly módní kousky

Info ikona
Šatník

Otevřte svůj šatník a nechte ho promluvit. Ať už jste fashion guru, nebo vás módní trendy příliš nevzrušují, v jednom se všichni shodneme. Oblečení, které se ukrývá v šatníku, odráží naši osobnost, zájmy i přístup k životu. A mnohdy toho prozradí víc, než bychom vůbec chtěli.

Nedávno jsem se zaposlouchala do debaty v „roomce“ Elle na sociální síti Clubhouse, kde se probíralo téma „pro koho se oblékáme“. Se sluchátky v uších jsem zmateně pobíhala po supermarketu a mezi regálem s těstovinami začala přemýšlet o vlastní šatní skříni a jejím obsahu. Myšlenka, že se oblékám výhradně pro sebe, by byla bláhová. Chtě nechtě vím, že položky v mé skříni jsou ovlivněny influecerkami a jejich dokonalými fotkami na sociálních sítích. Co naplat, že ony vypadají v pletené vestě jako bohyně, zatímco já jako malý medvídek.

Zároveň ale ve své šatní skříni najdu mnoho kousků, které jsou odrazem určité životní etapy, asociují ve mně vzpomínky a na chlup přesně si dokážu vzpomenout, proč jsem si je pořídila nebo jak jsem se v nich cítila. Poslepu bych našla nejoblíbenější zelenou mikinu s Mickey Mousem z dětství, kterou už dávno nenosím, ale zároveň ji nedokážu vyhodit. A stejně tak bych mohla rychlostí blesku ukázat na svetr, který jsem si vzala na první rande se svým, teď už, manželem. Zkuste také změnit úhel pohledu a pro jednou se podívejte na své oblečení jako na kousky, které tvoří vaši osobnost a vyprávějí různorodé příběhy. Možná vás samotné překvapí, jak bohatě „ukecanou“ skříň máte.

Mohlo by se vám líbit

Nakouknout do cizích šatníků

Už jste nakoukli do vlastní skříně a zjistili, že co kousek to originální příběh? Pak vaše putování po tajích šatníku nekončí. Pokud vás zajímají i cizí šatní skříně a příběhy, který jsou v jednotlivých módních kouscích vyšity, pak si můžete poslechnout podcast Šatníky, ve kterém Veronika Ruppert navštěvuje známé osobnosti a společně s nimi hledá odpověď na to, co znamená móda a jakou má v dnešní společnosti hodnotu. Ať už si pustíte díl s Janem Cinou a Petrem Vančurou, zpěvačkou Žofií Dařbujánovou, designérkou Janjou Prok nebo Julií Šurkovou, rozhodně nebudete litovat.

O originálních kouscích, které zdobí skříně slavných osobností, píše také naše módní redaktorka Eliška Vrbová. Právě ta několikrát nahlédla pod pokličku módního stylu českých a slovenských umělců, kteří jsou známí svým jedinečným stylem. V sérii článků s názvem Tajnosti šatníku si můžete přečíst o oblíbených módních kouscích Alžběty Ferencové, Terezy Kostkové, Lenky Krobotové, Kláry Vytiskové nebo Terezy Srbové. V jakém oblečení se tyto osobnosti cítí pohodlně? Kdo nedá dopustit na vintage poklady? A kdo ve svém šatníku ukrývá hotové poklady? Na všechny tyto otázky najdete odpověď.

Očekávaný dokument

Vypadá to, že tajemství šatních skříní je v současné době také velkým tématem za oceánem. Streamovací společnost Netflix si pro americké diváky připravila na 1. dubna premiéru dokumentárního seriálu Worn Stories, který navazuje na stejnojmennou knihu Emily Spivackové. Osm epizod seriálu nabízí nové způsoby, jak přemýšlet o našem oblečení, o naší osobnosti i o tom, co pro nás oblečení znamená. Můžeme jenom doufat, že v brzké době bude seriál Worn Stories přístupný také pro české diváky. Do té chvíle můžeme alespoň listovat zmiňovaným knižním bestsellerem.

Mohlo by se vám líbit