Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Od vězeňského mundúru až k nadčasovému kousku! Jaká je historie pruhovaného oblečení?

Info ikona
Pruhy

Pruhy! Zatímco v minulosti byly spojovány s vězeňskou uniformou, v současném módním světě jde o klasiku s francouzským nádechem. Pojďme se společně podívat do spletité historie pruhovaného oblečení.

Kdo ve své šatní skříni nemá tričko s modrými pruhy, ten jakoby vůbec neznal slovo capsule wardrobe. Pruhovaná trička jsou totiž po právu považována za nadčasový kousek, do kterého se vyplatí investovat. Důvod je naprosto jednoduchý – pruhy podle módních znalců nikdy nevyjdou z módy! Pokud bychom se ale ohlídli daleko do minulosti, zjistili bychom, že pruhované oblečení to v jednu chvíli mělo „nahnuté“.

Mohlo by se vám líbit

Od vězení k námořnictvu

Ve středověku platilo, že pruhované oblečení je doménou lidí, kteří žijí na okraji společnosti. „Sluhové a dvorní šašci nosili pruhovanou látku. Stejně tak prostitutky, šílenci a zločinci. Pruhované oblečení ale nenosili dobrovolně, nýbrž na základě úředních příkazů. Výrazné, široké, kontrastní pruhy jejich oděvů jako by znamenaly porušení hranic,“ říká módní novinář John Major. Negativní konotace sice u pruhovaného oblečení dlouhou dobu přetrvávala, přesto se pomaličku polehoučku pruhované oblečení dostávalo i dál než jenom do vězeňské cely.

Šanci mu v roce 1858 dalo francouzské námořnictvo, pro které se košile s pruhy stala oficiální uniformou. Údajně si námořnictvo zvolilo pruhy z prostého důvodu – pokud námořník spadl do vody, díky pruhům ho bylo snazší najít. Nutno dodat, že reputaci pruhům napravila také vlajka Spojených států amerických, na které pruhy symbolizují třináct původních, zakládajících států Unie.

Vzhůru do módního světa

Zatímco v 19. století jsme pruhy mohli vídat jenom ve vězení, případně u francouzských námořníků, ve 20. století pruhy dobyly módní svět. Pravděpodobně prvním „pruhovaným“ průkopníkem byla značka Adidas, která v roce 1928 použila třípruhový symbol na teniskách pro atletku Linu Radke. V 60. letech začala s pruhy pracovat také módní návrhářka Sonia Rykiel, jejíž surrealistický pruhovaný svetr omámil módní nadšence a po právu dominoval titulním stranám módních časopisů.

Konec 80. let zase patřil americkému návrháři Tommy Hilfigerovi, který svými modely jednou provždy podtrhl sílu červených, modrých a bílých pruhů. Od té doby jsou pruhy nedílnou součástí módního světa a můžeme je pravidelně vídat také na přehlídkových molech. Obecně ale platí, že pruhované tričko a pruhovaný svetr patří k základním kamenům udržitelného šatníku.

Zdroj: thegoodtrade.com, fashion-history.lovetoknow.com, stylecircle.org

Zobrazit příspěvek na Instagramu
Mohlo by se vám líbit