Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Jak v zimě ušetřit na energiích?

Info ikona
Jak v zimě ušetřit na energiích?

Nástup chladného počasí a krátké doby denního světla nám každoročně zvýší spotřebu energií. Jak ale zbytečně nepřicházet o příliš velké sumy, a přitom žít komfortně?

Terezie Benoni | 10. 12. 2021

S příchodem chladu a slabého světla zvenku doháníme komfort potřebný k pohodlnému bydlení pomocí topení, světel a dalších přístrojů, které při nesprávném hospodaření mohou v peněženkách udělat slušný průvan. Jak mu zabránit?

Kvalitní izolace fasády a střechy

Správně instalovaný tepelně izolační systém zabrání přehřívaní interiéru v létě, a udrží v něm teplo v zimě. Minimální tloušťka tepelně izolační vrstvy, která odpovídá současným požadavkům, bývá přibližně 15 cm v závislosti na materiálu. Zateplení fasády lze provést dvěma základními způsoby – kontaktním nebo provětrávaným. Provětrávaná fasáda dovolí domu "lépe dýchat" a více izoluje zvuk. Kontaktní zateplení je jednodušší na provedení a časově i finančně výhodnější. Izolant, minerální vata nebo polystyren, se napevno přichytí přímo na stávající fasádu. Díky nižší ceně a snazší opracovatelnosti se v současnosti častěji používá fasádní polystyren než minerální vata. Výhodou minerální vaty je větší protipožární odolnost, grafitový polystyren má zase lepší tepelné vlastnosti. Střecha budovy musí být patřičně zateplena, aby poskytovala náležitou ochranu. Tloušťku tepelné izolace a hydroizolace ovlivňuje trámová konstrukce střechy. Izolace se většinou klade ve dvou vrstvách. Zkontroluje rámy a seřídí okna i dveře tak, aby všechny části včetně kování a těsnění přesně doléhaly. Jejich izolační vlastnosti lze vylepšit nalepením pěnového nebo pryžového těsnění na vnitřní hranu křídla.

 

Mohlo by se vám líbit
Info ikona
Jak v zimě ušetřit na energiích?

Topte efektivně

Odvzdušněné a správně nastavené radiátory jsou pro kvalitní vytápění interiéru nezbytností. Velkou službu zde může prokázat i velice jednoduché řešení, jakým je izolační fólie umístěná na zdi za radiátorem. Zároveň je potřeba zkontrolovat kotel, komín a případně i bojler. V případě zejména plynového kotle je samozřejmostí pravidelná revize odborníkem, která je důležitá i kvůli pojištění v případě nehody. To vše dokáže výrazně zefektivnit výhřev prostor. „Můžete také uvažovat o pořízení krbových kamen. V zimě citelně odlehčují ekonomické náročnosti hlavního topení a hospodárně doplňují vytápění. Topení dřevem je stále nejlevnější řešení. Na jaře a na podzim se zase vyplatí pro občasné zatopení v chladnějších dnech,“ hovoří Marcela Bínová z Hornbachu.

Nepodceňujte pocitový chlad

Pocit chladu od nohou dokáže ovlivnit naše celkové vnímání teploty v místnosti, důsledkem čeho bývá často zbytečné přetápění interiéru. Vyšší spotřeba energií tak může být i z důvodu studené podlahy. Řešení se nabízí hned několik. V první řade je potřeba správné izolace a pečlivé volby podlahové krytiny. Další možností je podlahové topení. Pokud ale chcete opravdu rychle a jednoduše zlepšit situaci, pořiďte si koberec.  Jednoduchou a dobře fungující vychytávkou je termoizolační malířská barva na vnitřní omítky. Eliminuje tepelné mosty, snižuje náklady na topení, a zároveň zabraňuje tvorbě plísní.

Chytré a úsporné osvětlení

Od podzimu do jara, kdy jsou dny kratší a světla za okny je méně i během dne, investujeme do energie v osvětlení interiéru značnou částku. Je proto rozumné využívat co nejúspornější žárovky, zářivky či svítící pásky. Je důležité orientovat se označením ekonomické třídy (ideálně A, A+). Navíc svítidla, která mají šetrný LED zdroj, nevydávají velké množství tepla, takže je lze zapustit i do sádrokartonových desek. Velké oblibě se těší energeticky úsporné LED pásky, které jsou použitelné v interiéru i na zahradě, velmi dobře osvětlí kuchyňskou linku nebo schody v domě, jsou i skvělou volbou pro orientační světlo.