Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Poradna

Zařiďte si koupelnu v originálním retro stylu

Info ikona
Koupelna v retro stylu

Retro koupelnu se vrací do módy! Jsou originální, nostalgické, elegantní, a hlavně nikdy nevyjdou z módy! Líbí se vám koupelna s nostalgickým nádechem starých časů? Vytvořte si ji doma! Jak si zařídit koupelnu v retro stylu?

Promotion | 14. 12. 2021

Říká se, že dvakrát nevstoupíš do stejné řeky. Přesto nás minulost může v mnohém inspirovat. A navíc, nic nám nebrání přinést si z ní do současného života to, co se osvědčilo. A v designu to platí dvojnásob. Není náhodou, že retro styl se do našich domácností pravidelně vrací a navzdory všem moderním stylům má své pevné místo.

Co je to retro styl?

Když se zamyslíme nad samotným pojmem, pak retro styl je cokoli, co svou hodnotu prokázalo někdy v minulosti. Obvykle se retro styl váže k určitým etapám: 50. léta, 60. léta, divoké sedmdesátky, ale také období mnohem starší – první republika, zámecký styl apod. Mnoha lidem se při pojmu retro koupelna vybaví volně stojící vana na nožičkách a vanové baterie na podlahu.

Málokdy se jednotlivá období kombinují, spíše je kladen důraz na jednotnost, díky které navodíte opravdu specifickou atmosféru. Retro neznamená zastaralé! Retro styl sice pracuje s liniemi, barvami a často i materiály, které byly pro určité období typické, avšak využívá vymožeností moderních technologií a přístupů. O své moderní pohodlí tedy nepřijdete.

Retro styl versus moderní minimalismus

Zatímco moderní linie se ubírají spíše cestou hran a minima ozdob, retro styl je často spojen s oblými liniemi, rafinovanými ozdobami a propracovanými detaily. Nezřídka pracuje s barvami (různé odstíny bílé, pastelové barvy nebo dokonce něco divočejšího) a přírodními materiály, například dřevěné rámy zrcadel, umyvadlové skříňky v dekoru dřeva. Tvary jsou celkově složitější.

Retro styl dokáže navodit opravdu atmosféru „starých“ časů, často je spojen s pohodlím v prostorné vaně a útulností. Ne každému však tento styl vyhovuje. Zejména lidé, kteří pro své soustředění potřebují vnější uspořádanost, se mohou v tomto stylu ztratit a je pro ně opticky rušivý. Pohled jednoduše na propracovaných detailech ulpívá a takového člověka vyhání z procesu myšlení.

Info ikona
Koupelna v retro stylu

Retro koupelny: Návrat k tradicím

Specifickou částí domácnosti, se kterou dokáže retro styl doslova divy, je koupelna. I v moderní době je koupelna místem, kde hledáme uvolnění a určitým způsobem se snažíme umýt nejen fyzicky, ale očistit i naši mysl od každodenních výzev. Retro koupelna nabízí náruč, která vás v tom může podpoří. Hlavním důvodem je, že retro styl přináší určitý nádech nostalgie. Vracíme se ke vzpomínkám, kde nám bylo dobře, opíráme se o tradice a hodnoty, které prověřily generace.

Pro retro koupelny jsou typické volně stojící vany s dominantními nožkami, volně stojící WC s propracovanou nožkou a zdobnou splachovací nádržkou, WC sedátkem, které pracuje s velmi charakteristickými liniemi. V neposlední řadě v retro koupelně naleznete zdobná umyvadla na zeď, případně umyvadla se stylovou skříňkou.

Retro koupelny: Vodovodní baterie

Retro koupelna sází na kohoutkové varianty vodovodních baterií. Typické jsou zdobnější prvky, které se stávají určitým způsobem dominantou. Právě pečlivým udržováním jednoty stylu navodíte atmosféru, která potěší oko i duši. Pozor však na obklady v koupelně, které by na sebe neměly strhávat pozornost, naopak nechat koupelnové prvky vyniknout či doplnit.

Vedle chromu se u vodovodních baterií používá například povrchová úprava bronzu nebo zlata, případně jejich kombinace. Nejčastěji zde najdeme volně stojící varianty vodovodních baterií, případně varianty na stěnu.

A jak se v takové koupelně bydlí? S elegancí!