Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Proměny

Proměna koupelny Ondřeje, kde museli počítat centimetry

Info ikona
Proměna koupelny

Byt 2+KK přebíral Ondřej ve stavu „shell and core“, čili holé zdi, žádné obklady, podlahy ani dveře. „Byl jsem šťastný, že si svůj domov můžu zařídit kompletně podle sebe, ale taky jsem věděl, že sám to nezvládnu,“ říká. S designérkou Alexandrou jako první dokončili koupelnu.

Terezie Benoni | 13. 02. 2023

V jedné z ulic pražského Žižkova stojí secesní dům z roku 1907. V posledních letech procházel kompletní rekonstrukcí a už tehdy ho měl Ondřej v hledáčku. „Přál jsem si žít ve staré zástavbě, ale z praktických důvodů jsem zvažoval i novostavbu – a tenhle dům má výhody obojího. Má úplně nové inženýrské sítě a zároveň krásně rekonstruované původní prvky, například třímetrové vchodové dveře a domovní interiér,“ říká. Pěšky to je kousek na náměstí Jiřího z Poděbrad, v jehož okolí je spousta hospůdek, kaváren, trhy a bistra a téměř komunitní atmosféra, do centra co by kamenem dohodil. Místo je to krásné, ale byt si člověk musí dělat sám, tedy v Ondřejově případě spolu s designérkou. V koupelně a na toaletě bojovali doslova o každý centimetr. „Protože Ondřej chtěl mít walk in sprchový kout, měl na výběr dvě možnosti: buď zvednout podlahy v celém bytě, nebo vyfrézovat do té koupelnové patřičný sklon. Zvítězila druhá varianta,“ popisuje Alexandra. Hladké linie tak vůbec nic neruší, ani poličky, které jsou nahrazeny nikami a sokly.

Galerie: Koupelna jako dlaň

Několik technických překážek

„Po pár schůzkách s Ondřejem se začal rýsovat plán s těmito záchytnými body: minimalistické pojetí, velkoformátová dlažba, umírněná barevnost a odkazy na Asii. Takovou autentickou připomínkou by byl ideálně pravý kámen, ale vzhledem k jeho vysoké ceně jsme nakonec využili dlažbu i obklad z Rako, imitace ve světle šedé vypadá velmi příjemně. Dotek dalekého východu vnáší tmavě žebrovaná dřevěná skříňka na míru. Jednoduše tvarované umyvadlo a černý kartáčovaný kov baterie asketicky vyznívající koupelnu skvěle dotvářejí. Dlouho jsme řešili, kam schovat kombinovanou pračku se sušičkou. V jednom z návrhů jsem ji umístila do vestavěné skříně, která by stála místo jedné příčky na WC, ale nakonec jsme se rozhodli pro jednodušší řešení: Ondřej ji ukryl do multifunkční skříně vedle v ložnici,“ popisuje designérka. „Mám rád interiérový design a tuhle lásku chápu ve dvou rovinách: rád se obklopuji hezkými věcmi, ale taky se s nimi a mezi nimi musím cítit dobře, komfortně. I když jsem dřív bydlel v podnájmech, vždycky jsem si to tam pečlivě zařídil. Líbí se mi nordic, a kdyby to bylo na mně, asi si i tenhle byt zařídím v severském stylu. Saša mi ale otevřela úplné nové horizonty, ukázala mi, že mnou můžou rezonovat i jiné trendy, a já jsem se spoluprací moc spokojený. Koupelna s ‚východními přísliby‘ nejenže dobře vypadá, ale je i velmi praktická. Chybějící zástěna ve sprše vůbec nevadí, z hlavové sprchy voda stéká prostě dolů, prostor navíc působí otevřeně. A samotné sprchové těleso je zajímavý prvek – i když jsme ho mohli pohodlně schovat do podhledu, takhle to vypadá mnohem líp,“ pochvaluje si majitel.


TEXT: OLGA PROCHÁZKOVÁ | FOTO: PETR KARŠULÍN

Zdroj článku