„Děti by neměly psát úkoly pozdě večer,“ říká psycholožka Galina Jarolímková

Domácí úkoly bývají v mnoha rodinách kamenem úrazu. Jak si s nimi poradit co nejlépe? O tom jsme si povídaly s ředitelkou Pedagogicko-psychologické poradny pro Prahu 1, 2 a 4 Galinou Jarolímkovou.
Pojďme začít s prvňáčky. Kolik času denně by děti měly nad úkoly strávit, aby nebyly unavené? A jak jim tuhle činnost zpříjemnit?
Domácí úkoly u žáků prvních tříd by neměly zabrat víc než půl hodinu. Dítě by si mělo procvičit jen pár úkolů z toho, co dělalo ve škole. Zopakovat počty, přepis či písmenka. Vše by se mělo procvičovat formou hry. Hodně záleží také na rodičích a učitelích dětí, jak se domluví na spolupráci. Určitě takové začátky čtení jsou pro dítě velmi důležité. Mělo by mít na čtení klid a měl by u něj být někdo z dospělých, kdo čtení kontroluje, opravuje a případně se ptá na obsah čteného. Dítě na začátku školní docházky potřebuje trávit čas také svou vlastní hrou. Nemělo by být vystaveno velkým a přehnaným nárokům rodičů na výkon.
Je běžné, že rodiče dětem při vyhotovování úkolů asistují. Do jakého věku dítěte by měli takto pomáhat? Jak v dítěti podporovat samostatnost a zodpovědnost, čím dítě motivovat?
Pomoc rodičů je pro dítě velmi důležitá a potřebná. Dítě musí mít jistotu, že mu někdo pomůže a poradí, když si samo neví rady. Na začátku první třídy je určitě potřeba, aby si rodič udělal na své dítě čas, vysvětlil mu úkol, když si samo není schopno přečíst zadání. Samotný úkol by však dítě mělo dělat samo. Možná někomu vyhovuje i forma nanečisto, kde si dítě procvičí co má. Postupně po dobu vzdělávání, jako se dítě učí číst, psát či počítat, by mělo plnit úkoly více samostatněji. Záleží vždy ale na náročnosti úkolu či jeho délce. Vždy by však měl být rodič připraven dítěti pomoct či poradit. Motivovat lze dítě určitě různě, například možností trávení společného času u nějaké činnosti, které dítě má rádo. Nevnímám jako adekvátní dárky či finance za plnění úkolů. Dítě se musí naučit, že jsou úkoly povinností, které jsou potřeby splnit, aby mělo čas na jiné aktivity, které má rádo. Je dobré vysvětlit dětem, že i rodiče chodí do práce a musí plnit mnoho úkolů. Ve funkčních rodinách jsou společně strávené chvíle rodičů a dětí tím nejcennějším. I my dospělí rodiče se často od našich dětí můžeme mnohé naučit.
Existuje nějaká část dne, která je pro vyhotovování domácích úkolů ideální? Je lepší udělat úkoly hned po příchodu ze školy, nebo je dobré dětem dopřát pauzu?
Pro plnění úkolů je jistě nejlepší odpolední čas, nejlépe cca do hodiny po konci vyučování. Záleží však na tom, zda jde dítě ze školy rovnou domů nebo je ve školní družině či má nějaké jiné aktivity a kroužky. Rozhodně by děti neměly úkoly psát pozdě večer, když jsou unavené a měly by být připravení na odpočinek a spánek. Na úkoly by dítě mělo mít ještě sílu a neplnit je jenom proto, že musí. Domácí úkoly by měly plnit primárně funkci kontrolní a opakovací.
Je nutné, aby si děti ještě „procvičovaly“ nad rámec domácích úkolů? Někteří rodiče to tak dělají. Doporučujete to?
Pokud dítě potřebuje procvičování nad rámec domácích úkolů, opět to musí mít nějaké opodstatnění. Nemocnost, zameškané hodiny z důvodů například rodinné rekreace, reedukace poruch učení, různé nácviky a podobně - to jsou možné přípustné alternativy. Určitě nedoporučuji, aby rodiče učili děti něco navíc nebo předbíhali látku. Pedagogové mají své metody a postupy, jak děti učit a mnohdy tímto rodič může udělat víc škody než užitku.
Co dělat v případě, že máme dítě například na druhém stupni základní školy, nebo na střední škole, a na úkoly notoricky zapomíná? Máme to mít na starosti my, připomínat mu to? Nebo je to zcela na zodpovědnosti dítěte?
Na druhém stupni základní školy a na středních školách by si úkoly měli žáci již dělat sami a rodiče by jenom měli být dětem k dispozici, když potřebují něco vysvětlit. Není na škodu vést si úkolníček a poznamenávat si, co který z učitelů zadal za úkol. Záleží hodně na úrovni zodpovědnosti dítěte. Rodič by měl být jen kontrolním mechanismem. Mnoho pedagogů pro zadávání úkolů používá sociální sítě či IT technologie (Bakaláři, Škola online), kam mají přístup i rodiče a mají možnost kontroly.
S tím souvisí i otázka odměn a trestů. Máme děti za vyhotovení úkolů odměňovat a za nevyhotovení naopak trestat? A pokud ano, tak jakým způsobem?
Dítě by úkoly mělo plnit automaticky bez jakýchkoliv podmínek odměn a trestů. Je potřeba děti vést k zodpovědnosti již od útlého věku. Rodiče by dítěti měli vysvětlit, jak to chodí u nich v práci, že je povinností tam chodit a odvádět nějaký výkon. Odměna by měla přijít za něco nadstandardního či výjimečného. Trestat za špatné známky nikam nevede. Je nutné se dětem věnovat, vysvětlovat a být jim oporou. Výsledky ve škole, ať ty pozitivní i negativní, bývají často výsledky i nás rodičů.
Marianne Talk s ženou, která vydělává na OnlyFans
Nejčtenější články
Omlazující triky Heleny Vondráčkové na prahu 80: Její vizážista prozrazuje krém, na který nedá dopustit, i jednu tajnou zbraň
Kvíz: Jak dobře znáte Českou republiku? Ověřte si, zda byste se svými vědomostmi obstáli ve školních lavicích
Letní kalhoty do horkých dnů, které vykouzlí krásnou postavu. Vybíráme speciální kousky pro ženy s kily navíc
Doporučujeme

Jak na zdravou školní svačinu pro děti? Zeptali jsme se nutriční specialistky

7 tipů, jak děti motivovat k učení a dělání domácích úkolů

5 tipů, co dělat, když se dítěti nechce chodit do školy

Přijímačky na SŠ jsou doslova za rohem. Jak vašim dětem pomoci, aby z nich nebyly tak ve stresu?

Připravte děti na návrat do školy. Teď je ten správný čas!

I zapomenutý domácí úkol může naznačit problém: Psycholožka Markéta Školoudová radí, jak řešit šikanu u dětí

Jak pomoci dětem vrátit se do školního režimu? Nastavte jasná pravidla a dejte jim pocit zodpovědnosti

Jak snížit stres u dětí: Praktické tipy pro lepší organizaci domácích úkolů a školních povinností

Rozhodnutí přišlo na poslední chvíli: Matka mladé tanečnice radí, na co se připravit, když chcete dát dítě na uměleckou školu

Děti a samostatnost: Jak je motivovat, aby zvládaly školní povinnosti i bez vaší pomoci
Mohlo by se vám líbit

Luxusní balkon téměř zadarmo: Ze starých palet a PET lahví vytvoříte oázu, kterou vám budou sousedé závidět







