Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Helikoptéroví rodiče a sociální sítě aneb Když sledujete své děti v online světě jako z vrtulníku

Info ikona
Matka sleduje dceřin telefon

Vědomí, co se dětem v pubertě na sociálních sítích může stát, je děsivé. Ale dohlížení na ně na každém kroku není úplně řešením. Budou se mu totiž chtít vymanit, což pro ně znamená vytvoření účtu, o kterém rodiče neví a na kterém si budou dělat, co chtějí. Máme pro vás tipy, jak zajistit jejich bezpečí bez toho, aniž byste je museli špehovat.

Tereza Čaladi | 18. 03. 2023

Sociální sítě u dětí v pubertě jsou velkým tématem. Stávají se totiž součástí jejich každodennosti a část jejich života se odehrává na nich. A to vyvolává v rodičích bez pochyby určité obavy.

Pro děti se totiž jedná o neznámý prostor, což jej činí nebezpečným. Rodiče se tak přirozeně bojí, s kým se na těchto sítích spojí a aby jim nějaký cizinec neublížil. Ale tady ty obavy zdaleka nekončí. Může se stát i to, že dojde na kyberšikanu – například když někdo uveřejní nějakou jejich nelichotivou fotku, která se tak dostane ke všem jejich vrstevníkům.

Jejich úplný zákaz ale není ta nejlepší cesta. Jednak může dojít k tomu, že poté budou vyloučeny z kolektivu. A druhak jej obvykle obejdou, založí si tajný účet a budou si na něm bez poučení a omezení psát a sdílet, co chtějí. A to nejspíš žádný rodič nechce.

Helikoptéroví rodiče

Na druhou stranu je tu potom druhý extrém. Tím jsou helikoptéroví rodiče. Pokud jste o tomto pojmu ještě neslyšeli, jedná se o rodiče, kteří nad svými dětmi „létají jako vrtulníci“ a dohlíží na jednotlivé aspekty jejich života. U menších dětí se to obvykle projevuje tak, že mají tendence za ně všechno dělat. U těch starších přílišným zasahováním do jejich života a přehnanou kontrolou všeho, co dělají. Tedy i sledování sociálních sítích. To může mít více projevů. Například s nimi mohou rozebírat každou fotku, co si tam dají a proč. Nebo jim komentovat přspěvky. Či se dívat, co komu lajkují, koho sledují a podobně. A to potom může vést děti právě k tomu, že si založí tajný účet, o němž rodiče nebudou vědět, aby nebyly pod neustálým dohledem. Pak se ovšem dostanou do světa bez pravidel, a to může být nebezpečné.

Mohlo by se vám líbit

KVÍZ: Jak dobře se orientujete ve světě svých pubertálních potomků?

Děti v pubertě se začínají chystat na dospělý život, a tak se začínají osamostatňovat a rozvíjet svou vlastní identitu. Mají tedy své zájmy, styl i řeč. Zjistěte, jak dobře je znáte.
marianne.cz

Jak puberťáky na sociálních sítích kontrolovat ve zdravé míře

Čeho je moc, toho je zkrátka příliš. A kontrola dospívajících dětí na sociálních sítích není výjimkou. Je to zvláštní, když jste je v jejich věku neměli. Ale je potřeba pochopit, že dnes jsou běžnou součástí jejich životů, jelikož se na nich část z nich odehrává – zejména jejich propojení s kamarády. Namísto zákazu, či přílišné kontroly, které mohou vést k tomu, že si založí účet, jenž si budou vést podle svého, je tak dobré si s nimi vyjasnit určitá pravidla, jak na sítích fungovat:

  • Promluvte si s nimi o nebezpečí na sociálních sítích

Děti v tomto věku obvykle nespadnou do průšvihů na sociálních sítích, pokud vědí, jak ho rozpoznat. Pobavte se s nimi tedy o tom, jaká nebezpečí na nich hrozí – že by si neměly psát s náhodnými cizinci, že při sdílení svých příspěvků musí být opatrné a celkově, jak by se na nich měly chovat. Zde se hodí pustit jim i dokument V síti, aby věděly, co může nastat, pokud nebudou pravidla dodržovat.

  • Pomozte jim s nastavením soukromí

Zároveň je poučte i o tom, jak si nastavit na svém profilu soukromí a korigovat, kdo je sleduje. V nejlepším případě založte účet s nimi a s nastavením jim pomozte.

  • Komunikujte s nimi

Otevřená konverzace je základ. Sociální média jsou velkou součástí jejich světa. Ptejte se, koho tam sledují, jaké účty je baví nebo s kým si píší.

  • Mějte pravidla pro používání telefonu

Zároveň je ale dobré, když mají nějaké hranice a i život, v němž dokáží být fyzicky i duchem přítomné. Povolte tedy používání mobilu pouze pár hodin denně, nebo jej zakažte u domácích úkolů či u večeře. Zde záleží na věku dítěte a na vašem úsudku.

  • Důvěřujte, ale prověřujte

Děti v tomto věku mají tendence mít tajnosti a rodičům trochu lhát. Neříkáme, ať jste helikoptérovými rodiči a obsesivně je na sítích sledujete. Ale je dobré mít je mezi sledujícími a vidět, co si tam dávají a zda to je v souladu s tím, co jste si řekli.

Mohlo by se vám líbit

V jakém věku pořídit dítěti mobil a jak zajistit, aby na něm bylo v bezpečí

Ať už mobily považujete za skvělý prostředek k zajištění bezpečnosti vašeho potomka, nebo za ztělesněné zlo, nejspíš se nevyhnete tomu, že ho po vás bude jednou chtít. Na jejich obalech ale bohužel neexistuje nápis „vhodné pro děti od sedmi let“. Proto jsme se pro vás onen „vhodný věk“ pokusili zjistit.
marianne.cz
Zdroj článku