Přejít k hlavnímu obsahu
Rodina a děti

Když přijdou druhé děti, první se mohou cítit nahrazeny. Jak tomu zabránit?

Rodičovství je těžká disciplína, v níž se neustále naráží na nové a nové výzvy. Jednou z nich je, když se rodina rozroste o dalšího člena a rodiče musí nějakým způsobem zajistit, aby svou lásku a péči dokázali rozdělit mezi starší a mladší děti spravedlivě.

Tereza Čaladi | 25. 01. 2023

Když se do rodiny narodí druhý potomek, všichni jsou z něj obvykle nadšení. Stejně jako tomu bylo u toho prvního. Ale pro dítě, které do té doby, řekněme šest let, mělo veškerou tuto pozornost, může být extrémně náročné se o ni z ničeho nic začít dělit.

Může to vést k tomu, že se cítí frustrovaně, žárlí, či dokonce zažívá „syndrom prvorozenosti“. To je označení pro dítě, které vám připomíná, že je na prvním místě a dělá vše proto, abyste si ho všimli.

A vy si ho všímáte. S potřebnou péčí o mladšího sourozence je to jen občas trochu těžko skloubitelné. Protože starat se o jedno dítě, to je jedna věc. Ale o dvě a více? To by se dalo považovat za formu extrémního sportu. Občas vám tak možná uletí poznámka jako, „musím malého přebalit, vyčisti si zoubky sám“, kvůli které se váš starší potomek bude cítit odsunutý na druhou kolej. To potom může vést až k tomu, že vám bude tvrdit, že nechce být starším bratrem/sestrou, že mu mimino v domě překáží či k chuti mu ublížit. Máme pro vás tipy, jak tomu předejít.

  • Mluvte se staršími dětmi

Záleží, v jakém věku vaše starší děti jsou a jak konkrétně příchod mladšího sourozence vnímají, může se tedy lišit vysvětlení, které musíte použít. Ale v každém případě mluvení o problémech, které vaše děti trápí, či mohou trápit, je vždy dobrý nápad. Vysvětlete jim, jakou péči nový člen rodiny potřebuje, ale zároveň je neustále ujišťujte o tom, že je máte rádi a jak jsou pro vás důležití.

  • Vymezte si pro ně svůj čas

Mladší sourozenci obvykle vyžadují velkou péči, zejména hned potom, co se narodí. I tak si ale rodiče mohou najít čas na starší děti a měli by. Naplánujte tedy, jak chcete trávit čas společně. Například zajít na hřiště. Pokud máte partnera, péči o děti je dobré si rozdělit a zatímco bude jeden z vás doma s mladším sourozencem, druhý může někam vyrazit s tím starším. Pak se můžete prohodit. A občas mohou pomoci i příbuzní či přátelé a vy pak budete mít možnost vyrazit i někam ve třech.

  • Zapojte je do péče

Umožněte svému staršímu dítěti, aby se stalo aktivní součástí života mladšího sourozence. Tedy pomáhalo s hlídáním, koupáním, čtením a podobně.

Info ikona
Starší bratr myje vlasy mladšímu
  • Prohlížejte si společně fotky z dob, kdy byl váš starší potomek miminkem

Vytáhněte alba či fotky v telefonu a ukažte svému nejstaršímu potomkovi, že i jemu byla věnována stejná pozornost, když byl mladší. Jistě takových snímků a videí máte spousty!

  • Nesvádějte vše na novorozence

Pokud budete vše podávat tak, že je to kvůli miminku, starší sourozenec si k němu jen těžko vytvoří pozitivní vztah. Například pokud starší potomek chce jít do parku a mladší spí. Řekněte jim, že můžete jít, jakmile bude vzhůru, místo toho, že nemůžete jít, protože spí.

  • Nesrovnávejte své děti

Neříkejte starším (ani mladším) věty typu, „kdybys jedl/a jako tvoje sestřička“. Mohou mít potom pocit, že nejsou dost dobré.

Mohlo by se vám líbit

Mám jedno ze svých dětí oblíbenější. Co s tím? A proč to tak je?

Existuje řada rodičů více dětí, kterých když se zeptáte, které dítě je jejich oblíbené, tak vůbec nepochopí smysl otázky. Žádné „oblíbené“ nebo aspoň „oblíbenější“ totiž nemají. No a pak je poměrně dost rodičů, co to mají jinak. Krajním extrémem je rodič jedináčka s jedním „neoblíbeným“ dítětem, ale i to se stává. Rodiče s „oblíbeným“ dítětem si však často s takovou situací nevědí rady a bývají na ni sami. Co s tím?
marianne.cz
  • Neříkejte jim, jak se mají cítit

Věty typu, „je to tvůj mladší bratr, ty ho máš mít rád a chránit“ nejsou příliš prospěšné. Starší děti potom mohou mít pocit, že jsou těmito povinnostmi svázány a může je to akorát více frustrovat.

  • Nevnímejte automaticky, že je všechno vina staršího, protože má být zodpovědný

Tento bod je velmi podstatný. Když mají rodiče více potomků, občas se stane, že tak nějak vše hází na toho nejstaršího, jelikož by „měl být rozumnější“. Ale potom to může vést k tomu, že když slyší toho mladšího brečet, automaticky začnou staršímu nadávat a přejdou to, že ho mladší sourozenec provokoval. Vyslechněte si tedy obě strany. A v nejlepším případě nechte děti, ať si vyřeší konflikt samy a vy pouze regulujte, jak ho řeší.

  • Nenarušujte jejich rutinu

Neprovádějte žádné velké změny v rutině vašeho dítěte, když si přinesete domů miminko. Pokud tušíte, že jsou nějaké inovace potřeba, pusťte se do nich ještě před porodem. Celkově je dobré staršího sourozence postupně připravit na to, že přibude mladší a že se trochu změní jeho role.

Mohlo by se vám líbit

Jak přispět k vytvoření dobrého a silného vztahu mezi sourozenci

Pokud máte více dětí, může se vám zdát, že neděláte nic jiného, než že je napomínáte, aby na sebe nekřičely, nehádaly se, nebily se, a pomáhaly si. Možná si kladete otázku, jestli z nich mohou někdy vyrůst smířliví dospělí, co se budou mít rádi. Mohou, existují strategie, jak tomu pomoci.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Rodina a děti
Rodinný život i neposedné děti: Podívejte se na nejkrásnější momenty Kate a Williama

Rodinný život i neposedné děti: Podívejte se na nejkrásnější momenty Kate a Williama

Rodina a děti
Jak více zapojit otce do péče o dítě? Matky stále zajišťují 75 % chodu domácnosti, odhalil průzkum

Jak více zapojit otce do péče o dítě? Matky stále zajišťují 75 % chodu domácnosti, odhalil průzkum

Rodina a děti
Výchovná facka je nesmysl, tělesné tresty ničí důvěru i vztahy, říká Petra Wűnschová o násilí na dětech

Výchovná facka je nesmysl, tělesné tresty ničí důvěru i vztahy, říká Petra Wűnschová o násilí na dětech

Rodina a děti
Pro zábavu i radost ze závodění: Sjezdové lyžování očima bývalé mistryně ČR Evy Erlebachové

Pro zábavu i radost ze závodění: Sjezdové lyžování očima bývalé mistryně ČR Evy Erlebachové

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit