Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Lepší kreativita, soustředěnost i psychika aneb Jaké benefity má pro děti nuda

Info ikona
znuděné dítě

Každý chce, aby jeho dítě mělo co nejzáživnější dětství. Snaží se tak, aby mělo mnoho kroužků, aby víkendy trávilo aktivně s rodinou a aby mělo dostatek sociálních kontaktů. Pravdou ale je, že není úplně dobré, když děti nemají čas se nudit. Naopak, nuda má spoustu benefitů. A my je pro vás zjistili.

Tereza Čaladi | 8. 10. 2022

Nuda je všemi obávaný pocit, jelikož indikuje, že by člověk mohl dělat něco daleko smysluplnějšího. Obvykle si ji lidé začnou pořádně uvědomovat a pociťovat ve věku 12 až 19 let, kdy jejich mozek prochází výraznými změnami. Jednou z nich je i ta, že s nimi přestává být zacházeno jako s dětmi, kdy je za ně vše naplánováno, a oni začínají mít větší svobodu, která jde i ruku v ruce s nudou.

Možná si říkáte, jak je vůbec možné, že se mohou nudit, když mají na výběr z takového množství aktivit, které mohou dělat. Často ale když jim nuda jen přijde na mysl, pokusí se zabavit jinak – tedy sáhnou po telefonu. Tam čas také netráví nijak významně, tedy dále se nudí, ale alespoň mnohdy mají pocit, že něco dělají.

Pravdou je, že se v dnešní době lidé nudy velmi obávají. V jednom americkém experimentu bylo jeho účastníkům zadáno, aby seděli tiše 15 minut v místnosti a neměli u sebe nic jiného než své vlastní myšlenky. Měli také možnost stisknout tlačítko a dát si elektrický šok. Ten je samozřejmě nepříjemný, ale mnoho lidí mu dalo přednost před emocionálním nepohodlím nudy. Ze 42 účastníků se téměř polovina rozhodla stisknout tlačítko alespoň jednou. A to i přesto, že šok vyzkoušeli před experimentem samotným a uvedli, že by byli ochotni zaplatit peníze, aby se mu znovu vyhnuli. Jeden muž si dal šok dokonce 190x.

Stali jsme se zkrátka společností, kde když člověk není uspokojen okamžitě, začne panikařit. Navíc děti mají na výběr z tisíce aktivit a mnoho z nich se ani nudit neumí. A to je špatně, jelikož jak se ukázalo, nuda má (nejen pro děti) mnoho benefitů. My je pro vás sepsali.

Mohlo by se vám líbit
  • Zvyšuje kreativitu

Neurověda potvrdila, že lidé, kteří se neumí nudit, jsou méně kreativní. To dává smysl, jelikož když jsou děti ponechány samy sobě, musí být kreativnější při hledání způsobů, jak se zabavit, čímž aktivují svou kreativní část mozku. Zároveň tak mohou lépe prozkoumat, co jim přináší radost.

  • Zlepšuje učení

Nuda zároveň dává mozku prostor pro klidné zpracování informace, vyhledání různých souvislostí a jejich upevnění, tudíž i najití jiného úhlu pohledu. Což jim jde lépe, jelikož mají více času se soustředit a přemýšlet. Zefektivňuje tak celkově učení. V případě, že si tedy budou chtít vaše ratolesti přečíst zadání úkolu, pak si dát chvíli na jeho zpracování v hlavě a až pak pokračovat, je to zcela v pořádku.

  • Zlepšuje schopnost řešit problémy

Když děti mají mnoho koníčků a jsou zvyklé, že jakmile chvíli nemají co dělat a začnou se nudit, dospělí jim hned vymyslí nějakou aktivitu, pak se může stát, že z nich vyrostou snadno manipulovatelní jedinci. A to pro své děti nikdo nechce. Zato když nebudou vědět, jak se zabavit a budou si na to muset přijít samy, budou se muset spoléhat samy na sebe, aby vyřešily „problém“ nudy.

  • Pomáhá budovat sebemotivaci

Řešení „problému“ nudy nejenom zvedne jejich sebevědomí, ale i sebemotivaci. Mozek tlačí člověka k tomu, aby něco udělal, protože nemá rád nečinnost. To je tedy naučí sebekontroly a disciplíny, které jsou velmi důležité pro předejití prokrastinace v budoucnu.

  • Učí žít v přítomnosti

V dnešním rychlém světě, kde mají děti tisíce aktivit, občas nestíhají jen tak být a užívat si hezké všední momenty. Koneckonců když si vzpomenete na vaše dětství, vsadíme se, že si také nejvíce pamatujete ty jednoduché přítomné okamžiky jako smích, pohlazení či čas v přírodě.

  • Zlepšuje psychiku

Toto nastavení celkově pomáhá i psychickému zdraví. Nuda dává dětem příležitost, aby byly se svými vlastními myšlenkami, nebály se jich a lépe se poznaly. Což je vlastně jistá forma meditace.

  • Upevňuje vzpomínky

Nuda zároveň dává čas a prostor pro projití fotografií, zavzpomínání si na vše hezké a ocenění všeho, co v životě mají. Či na co se mohou těšit. Zkrátka může být takovou malou reflexí.

  • Učí sociálním dovednostem

Když se děti nudí, pak často pozorují lidi kolem sebe. Mohou se tak snadno naučit řeč těla, jak a kdy udržovat očí kontakt a podobně. A celkově pokud jsou ve skupině, pak se mohou naučit lepší komunikaci. Jelikož se všechny dohromady musí domluvit na tom, co budou dělat.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku