Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

„Nemáš mi co poroučet, nejsi můj táta“ aneb Jak dětem pomoci přijmout nevlastního rodiče

Info ikona
Rodina v obýváku

Lidé se rozcházejí, scházejí, navazují nové vztahy...a to je naprosto normální. Je to ovšem daleko složitější, když v tom jsou zakomponované děti. V takovém případě člověk daleko více přemýšlí, zda do svého života, a života svých dětí, někoho pustit. A když tak učiní, tak to rozhodně není snadné.

Tereza Čaladi | 29. 01. 2023

Buďme upřímní. V dnešní době je rozvodovost téměř 50 %. Mnoho rodin tak jednoduše nežije pohromadě. A pro dítě je mnohdy těžké vyrovnat se s tím, že jeho rodiče nejsou spolu. I s tím, že má dva domovy. Ovšem další zkouška přijde, když si jeden z jeho rodičů najde nového partnera.

Je to přirozené, ale rozhodně ne jednoduché. Dítě má svou mámu a svého tátu, kteří jsou pro něj obvykle dva nejdůležitější lidé v životě, k nimž zbožně vzhlíží. A najednou je tu někdo nový. Kdo chce být jeho „druhý táta“, nebo „druhá máma“. Asi si dokážete představit, jaký strach a obavy to vyvolá v jeho hlavě, když někdo „chce vyšachovat“ jednu z jeho oblíbených postav z jeho života.

Mohlo by se vám líbit

Děti a rozvod: jak zařídit, aby jím co nejméně trpěly

Pokud se s manželem rozvádíte a máte děti, pak to jistě není náročné pouze pro vás, ale i pro ně. A vy to moc dobře víte. Možná kvůli nim rozvod odkládáte. Ovšem pokud váš vztah nefunguje, pak věřte, že je pro všechny lepší ho ukončit. A dá se to udělat tak, aby to děti do budoucna nepoznamenalo. Právě to řešíme v pátém díle naší rozvodové série.
marianne.cz

Pokud jde o vaši situaci, jelikož jste si po dlouhé době našli partnera, kterého chcete zakomponovat do vaší rodiny, možná vám pomohou následující body:

  • Nesnažte se, aby váš nový partner nahradil vašemu dítěti druhého biologického rodiče

Děti často nemají příliš velký zájem o to, aby někdo vstoupil do vztahu mezi nimi a jejich rodiči a narušil ho. Pamatujte, že je váš partner pro ně někdo nový, neznámý. Je dobré jim objasnit jeho roli. Tedy zdůraznit, že nepřebírá ničí místo, že pořád mají svého mámu a tátu.

  • Nevyžadujte po nich oslovení „tati“/„mami“

Než vašeho partnera budou brát jako dalšího rodiče, tak to nějakou dobu potrvá. Je pochopitelné, že mu nemusí být úplně příjemné, aby ho oslovovaly jménem. Ale tlačit je do rodičovského oslovení také není úplně v pořádku. Navíc když to přijde přirozeně, je to něčím hezké, jelikož v tu chvíli poznáte, že ho skutečně budou brát. Na druhou stranu to nemusí přijít nikdy, ale mohou ho tak vnímat. Jednoduše jde pouze o oslovení a respekt se dá získat i jinak.

  • Nenarušujte dosavadní výchovu

Tento bod je poněkud složitý, ale zároveň zásadní. Doteď jste měli nějaký způsob výchovy a je pochopitelné, že se do něj bude chtít váš protějšek zapojit. Ale to je možné až po vybudování nějakého vztahu. Až potom, co dojde k přijetí ze strany dětí. Do té doby byste měli mít hlavní slovo vy. A zároveň dodržovat s vašimi dětmi pravidla, která jste měli doposud. To se týká i trestání a disciplinování. Pokud by váš nový partner po nich chtěl nějaké činnosti, co do té doby nedělaly, například aby každou neděli uklízely, bude to jen další negativní čárka na jejich listu pro a proti. Na druhou stranu táhněte za jeden provaz a když jim už něco řekne, co bude relevantní, tak ho podržte.

  • Naslouchejte svým dětem a komunikujte s nimi

Toto je pro děti velká a náročná změna a ony potřebují vědět, že jejich biologičtí rodiče tu pro ně pořád jsou. Ptejte se jich tedy na jejich pocity a na to, co se jim líbí a co jim vadí. Zároveň mějte respekt ke svému ex, pokud je to možné. Tedy připomínejte dětem, že tu pro ně je i on, pokud to tak je. A že tohle je druhý táta, ne nový táta.

  • Buďte trpěliví

Dejte tomu čas. Na začátku si váš partner možná vyslechne poznámky typu „nejsi můj táta/máma“ a to bude náročné. Ale je potřeba nebrat si to osobně a jít na to všechno opravdu pomalu. Děti potřebují jistotu. Pokud tak v jejich, i ve vašem, životě chce zůstat, vězte, že není kam spěchat.

Mohlo by se vám líbit

Patchworková rodina a tipy pro její snadnější fungování

Když zazní slovo „patchwork“, možná si vzpomenete na speciální techniku, která skládá na první pohled nesourodé části do jednoho celku. Tímto způsobem vznikají například velké patchworkové deky. Ptáte se, jak souvisí patchworková deka s patchworkovou rodinou? Vysvětlení je jasné. Jedná se totiž o velkou rodinu složenou z několika částí, které k sobě na první pohled nepatří.
marianne.cz
Zdroj článku