Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Od výběru batohu až po procvičování grafomotorických dovedností! Připravte svého potomka na první třídu

Existují dvě skupiny dětí. Jedna skupina má v kalendáři zaškrtnuté datum 1. září a dennodenně mluví o začátku školního roku, a druhá skupina zase nechce o přechodu ze školky do školy ani slyšet. Ať už vaše dítko patří do jakéhokoliv tábora, jedno je jasné – na roli prvňáčka byste ho měli připravit.

Škola nanečisto

Bavíte se o škole, nebo je tohle téma naprosté tabu? I když by se mohlo zdát, že začátek nového školního roku je „až“ za dva týdny, opak je pravdou. Čím dříve se začnete s potomkem bavit o škole a školních povinnostech, tím lépe. V každém případě mluvte o škole realisticky a bez zbytečných příkras. To radí také učitelka Mgr. Lada Kudláčková, podle které nemá smysl děti školou strašit a na druhou stranu není ani žádoucí, abyste školu malovali na růžovo. Pokud má váš budoucí školák jakékoliv otázky ohledně školy, s radostí mu je zodpovězte.

Nechcete nic ponechat náhodě? Pak můžete poslední týdny prázdnin věnovat tréninku grafomotorických dovedností. „Zásadní je správné držení tužky a pera, pracujte i na uvolnění celé ruky. Nechte dítě malovat na velké plochy papíru, kde se může dostatečně rozmáchnout. Podpořte rozvoj dětí vhodnými učebními pomůckami. Vybírejte takové, které jsou zábavné a zároveň mají vzdělávací potenciál,“ radí Mgr. Lada Kudláčková, učitelka a metodička vzdělávacího programu Albi Škola s hrou. Ve volných chvílích můžete společně trénovat vyjmenování číslovek od jedné do deseti, rozeznávání základních barev, pamatování svého celého jména i jména rodičů nebo sourozenců. Podle Kudláčové jde o věci, které můžete se svým potomkem hravě natrénovat i pár dnů do začátku školního roku.

Mohlo by se vám líbit

Nejzajímavější alternativní školy světa aneb Když je učení doopravdy hrou

Klasický rozvrh, pevně stanovené osnovy a znuděné žáky na těchto školách nenajdete. Naopak se připravte na zástupy mladých lidí, kteří lační po vzdělání a chození do školy si užívají podobně jako klábosení se spolužáky nebo sportování. Z alternativních škol by měl Jan Amos Komenský jednoduše radost!
marianne.cz

Zaostřeno na výbavu

Zapomenout nemůžeme ani na výbavu pro prvňáčky. Věříme, že školní batoh s penálem máte doma už od Vánoc, a tak přichází čas na pořízení dalších nezbytností. V tomto ohledu vám pomůže škola, která vám pošle či předá konkrétní seznam pomůcek. Hádáme, že na seznamu nebude chybět zmiňovaný penál s tužkami, perem pro prvňáky a pastelkami. „Tužky volte trojhranné, aby podpořily tzv. špetkový úchop. Při něm jsou palec a ukazováček bříšky proti sobě, prostředníček hranou bříška podpírá psací náčiní, dlaň je volná. Mezi hrotem tužky a prsty by měla být mezera,“ vysvětluje speciální pedagožka Mgr. Ivana Vlková. Součástí seznamu bude také výbava na výtvarnou výchovu, tedy kufřík s pomůckami, jako jsou tempery, vodovky, štětce, kelímek na vodu, lepidlo, voskovky, igelitový ubrus na stůl a tričko nebo zástěra na převlečení. Důležitou součástí prvňáčkovské výbavy je také oblečení a obuv na tělesnou výchovu, které váš potomek může nosit ve sportovním pytlíčku.

Samostatnou kapitolou je výběr vhodného sešitu. „V první třídě si děti většinou vystačí s čistými sešity 520. Zároveň s tím, jak se učí psát, začínají používat linkované sešity – nejprve ty s velkým řádkováním a postupně dojdou až ke klasickým linkovaným sešitům, které používají i dospělí. Pokud budou mít děti kvalitní a hezké sešity, určitě jim bude psaní mnohem lépe a snáz si ho oblíbí,“ říká Helena Kabátová, spoluzakladatelka rodinného blokařství Bobo, a dodává, že s kvalitními a hezkými sešity půjde dětem psaní mnohem lépe a snáz si ho oblíbí. Většina škol také vyžaduje, aby sešity byly v obalu.

Info ikona
Tužky

První týdny bez stresu

Začátek školního roku by se měl nést ve znamení trpělivosti. Myslete na to, že pro vaše dítko je škola naprosto novou institucí a je velmi pravděpodobné, že chvilku potrvá, než si zvykne na nové prostředí, školní povinnosti i spolužáky. Buďte v tomto ohledu trpěliví, a především ho netlačte do světoborných výkonů. Nezapomeňte si každý den o škole povídat, klasické otázky typu: "Jak bylo ve škole?" nahraďte konkrétními dotazy jako: „S kým sis hrál o přestávce? nebo „Co vám říkala paní učitelka při hodině českého jazyka?“ Věřte, že díky této metodě se vyhnete obligátní odpovědi „nic“.

Pomalu ale jistě učte svého školáčka také tomu, aby si všechny úkoly zapisoval (samozřejmě až se naučí psát) a řádně plnil. Opět platí, že v prvních týdnech jsou učitelé velmi benevolentní a nad lecčím mávnou rukou. Přesto platí, že čím dříve se školák naučí plnit své povinnosti, tím lépe. Ve chvíli, kdy se naučí psát, si k ruce může vzít pomocníka v podobě školního diáře, který se podobá „dospěláckému“ diáři. „Děti se díky němu učí organizovat si čas. Je to rozhodně velmi praktický pomocník pro plánování školního roku a to včetně úkolů, kroužků, povinností, výletů nebo mimoškolních aktivit. Díky tomu se žáci lépe učí organizovat svůj čas a snadněji třídit úkoly, které mají plnit,“ dodává Helena Kabátová.

Zdroj: autorský článek + citace Mgr. Lada Kudláčková, Mgr. Ivana Vlková, Helena Kabátová

Marianne je i na sociálních sítích:
Mohlo by se vám líbit

Estonské školství jako vzor! Co stojí za studijními úspěchy mladých Estonců?

Zatímco svou novodobou historií se pobaltské Estonsko až nápadně podobá České republice, v oblasti školství příliš společného nemáme. Bohužel.
marianne.cz

Související články

Rodina a děti
Jak pomoci dětem vrátit se do školního režimu? Nastavte jasná pravidla a dejte jim pocit zodpovědnosti

Jak pomoci dětem vrátit se do školního režimu? Nastavte jasná pravidla a dejte jim pocit zodpovědnosti

Rodina a děti
Když vaše dítě miluje extrémní sporty: Rodičovské tipy, jak překonat strach a být mu oporou

Když vaše dítě miluje extrémní sporty: Rodičovské tipy, jak překonat strach a být mu oporou

Rodina a děti
I zapomenutý domácí úkol může naznačit problém: Psycholožka Markéta Školoudová radí, jak řešit šikanu u dětí

I zapomenutý domácí úkol může naznačit problém: Psycholožka Markéta Školoudová radí, jak řešit šikanu u dětí

Rodina a děti
Glosa: Září aneb Návrat do hektického tempa. Jak vybalancovat péči o děti, partnera i sebe?

Glosa: Září aneb Návrat do hektického tempa. Jak vybalancovat péči o děti, partnera i sebe?