Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

„Pomoc, matka mě vyslýchá.“ Terapeut radí, jak efektivně komunikovat s potomky


Tak schválně. Kdy naposledy jste si pořádně popovídali se svým dítětem, a to tak, že jste si navzájem věnovali plnou pozornost?

Iva Hadj Moussa | 7. 05. 2023


Mnozí svádí špatnou komunikaci v rodině na přítomnost mobilních telefonů a počítačů, kdy je každý člen rodiny "přisátý” ke svému přístroji. Terapeut a lektor Erik Matouš v této otázce nerad generalizuje, ale připouští, že intenzivní používání moderních technologií může komunikaci uvnitř rodiny ovlivňovat negativně: „Právě mobily a tablety se nazývají jako komunikační prostředky. Ty však v dané chvíli dítě či dospělý využívá ke komunikaci mimo rodinu.”


Proč je vlastně důležité, abychom spolu mluvili? „Komunikace se vytvářela postupně v průběhu evoluce, a my lidé jako jediný živočišný druh jsme si osvojili komunikaci verbální. Ta i neverbální komunikace sloužila a slouží k dorozumění. To zase slouží ke kooperaci, přičemž mezi těmito prvky platí přímá úměra – čím kvalitnější je komunikace, tím prospěšnější je kooperace,” vysvětluje Erik Matouš. Podstatou komunikace přitom není pouhá výměna informací, ale také vytváření vztahů a vzájemné důvěry.

Mohlo by se vám líbit

Šest způsobů, jakými snižujete sebevědomí svého dítěte

Sebevědomí je základním stavebním kamenem osobnosti. Tvoří se v raném dětství a jako rodiče ho můžeme do velké míry ovlivnit. Čeho se vyvarovat, když chcete, aby si vaše dítě více věřilo?
marianne.cz

Pomoc, matka mě vyslýchá

Co když ale s námi dítě mluvit nechce? Máme naléhat? Osobně znám z praxe spoustu příkladů, kdy se dospívající děti doslova před rodiči zavírají v pokoji, aby se s nimi nemusely bavit, protože mají pocit, že jsou vyslýcháni. „V první řadě je dobré si uvědomit, že dítě jako takové mluvit chce, takže jakékoliv naléhání není nutné. Tento proces však můžeme jako rodiče urychlit, a to tím, že místo vyptávání se začneme mluvit o sobě, svých zážitcích, zkušenostech nebo i o běžných starostech. Je pravděpodobné, že dítě bude prožívat emoce, o které se s vámi bude chtít také podělit,” říká odborník. 



Existují nějaká témata v komunikaci, o kterých bychom se bavit neměli? „Pro komunikaci mezi rodičem a dítětem by nemělo platit žádné tabu a důležitá jsou i konfliktní témata. Je však nutné brát ohled na věk a vyspělost dítěte. Pro malé děti jsou některé věci nepochopitelné, a tudíž zbytečně zatěžující.”



Mohlo by se vám líbit

Jak si poradit s výchovou jedináčka

O jedináčcích se někdy říká, že nepřítomností sourozence musí zákonitě "trpět". Podle dalších názorů z nich vyrůstají neempatičtí sobci, kteří jsou zvyklí na neustálou pozornost a prosazují se na úkor ostatních. Jedináčci ale nejenže rozhodně nemusí trpět, v něčem mohou mít dokonce i výhodu. 
Kladnou stránkou jedináčkovství může být fakt, že tyto děti "nasají" mnohem více vědomostí a dovedností, protože rodiče mají více času se jim věnovat.
marianne.cz

I z hádky může vzejít něco dobrého


„Základním pravidlem hádky je uvědomit si, že hádka skutečně pravidla má. Hádka je typ konfliktu a konflikt vždy znamená posun a je pouze na nás, zda může být tento posun pozitivní. Zkusme to tedy tak brát, že z každé hádky může vzejít něco dobrého,” upozorňuje terapeut. „Zakázány jsou podpásové údery tedy úmyslné zneužití citlivého místa svého oponenta, o kterém pravděpodobně ostatní lidé nevědí. Musíme si být vědomi faktu, že člověk, s nímž se hádáme, bude součástí našeho života i nadále. Takže přistupujme k hádce jako k jednotlivé epizodě a nikoliv jako fatální záležitosti. Hádka by navíc neměla trvat dlouho, řádově minuty,” uzavírá Erik Matouš.


Co překáží dobré komunikaci?

1. Když předpokládáme, že víme, co si ostatní myslí, nebo že by už dávno měli vědět to, co si myslíme my.



2. Když se příliš soustředíme na to, co chceme říct ostatním, zatímco málo nasloucháme.



3. Když předpokládáme, že víme, co je pro ostatní správné, a snažíme se je o tom přesvědčit.



4. Když dostatečně nedáváme najevo, že nás to, co nám druhý říká, opravdu zajímá. Roli může hrát i řeč těla, oční kontakt.

5. Rychlé poskytování rad. Když nabídneme radu v případě, že o ni dotyčný nepožádal, často celou komunikaci zastavíme. Poskytnout okamžitou radu neznamená, že jsme druhému skutečně porozuměli.

Mohlo by se vám líbit

Pomoc, zase se vzteká! Jak přežít záchvaty dítěte a neztratit hlavu?

Rodiče malých dětí, kteří oplývají nadpozemskou trpělivostí, by měli mít kolem hlavy svatozář. Ale co my ostatní?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Rodina a děti

<span>Jako umění žonglovat: Jak skloubit kariéru s mateřstvím?</span>

Jako umění žonglovat: Jak skloubit kariéru s mateřstvím?

Rodina a děti

<span>Slavné ženy, které se rozhodly nemít děti. Jaké důvody je k tomu vedly?</span>

Slavné ženy, které se rozhodly nemít děti. Jaké důvody je k tomu vedly?

Rodina a děti

<span>Nechat spát mazlíčka s dítětem v posteli je podle veterináře nevhodné z mnoha důvodů</span>

Nechat spát mazlíčka s dítětem v posteli je podle veterináře nevhodné z mnoha důvodů

Rodina a děti

<span>3 způsoby, jak zvednout u dětí emocionální inteligenci</span>

3 způsoby, jak zvednout u dětí emocionální inteligenci