Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Přátelství mezi rodiči a dětmi: Je v pořádku být s dětmi kamarád/ka?

Info ikona
Matka s dcerou si povídají u snídaně

Už dávno se neprosazuje pouze autoritativní výchova, proto by dnes v době pozitivního rodičovství a respektující výchovy mohlo mít mnoho lidí pocit, že se hranice mezi rodiči a dětmi zmenšují. A částečně to tak je. Ale přejít do fáze úplného přátelství může mít určité negativní důsledky.

Tereza Čaladi | 4. 02. 2023

Když se řekne přátelství mezi rodičem a dítětem, mnoho lidí si instantně vybaví Gilmorova děvčata. V tomto seriálu byla máma a dcera nejlepšími kamarádkami a spoustu rodin, které se na ně na obrazovce dívaly, chtěly být jako ony. Svět ale takhle bohužel nefunguje. Ve skutečnosti to má několik háčků.

Proč není přátelství mezi rodiči a dětmi až tak dobrý nápad

Přátelství v pravém slova smyslu je přísně rovnostářské. Ani jeden z kamarádů nevykonává nad druhým žádnou pravomoc. Důležitá je také vzájemná upřímnost a důvěra. Přátelé by se měli sobě navzájem dokázat svěřit se svými pocity a názory. Jenomže děti potřebují nějaké hranice. Právě tyto základy přátelství tak mohou vést k určitým problémům, těmi jsou:

  • ztráta autority

Rodiče mohou ke svým dětem přistupovat s respektem či skrz zásady pozitivního rodičovství, ale měli by si vždy ponechat svou autoritu. Jednak kvůli tomu, aby dětem nastavili určitá pravidla, normy a pomohli jim chovat se vhodně. Druhak kvůli tomu, že když se snažíte být kamarádem svých dětí, zbavíte se vašeho obrazu jako ochránce a strážce a odstraníte jednu z nejdůležitějších podpůrných sítí v jejich životě. Poté mohou být úzkostné a neklidné, jelikož se mohou bát, že věci nejsou pod kontrolou.

  • zatěžování dětí starostmi dospělých

Pokud jste pro své dítě spíše přítelem než rodičem, může to zahrnovat i vzájemné svěřování se s tím, co vás trápí. To ovšem na děti vyvíjí akorát zbytečný tlak a mohou být vystresované z negativních osobních vyznání. Jedna studie zjistila, že když rozvedené matky sdílely osobní údaje se svými dcerami, jako jsou finanční podrobnosti nebo negativní myšlenky o jejich bývalém manželovi, nesblížilo je to. Místo toho to dcerám způsobilo psychické strádání.

  • děti pak mohou mít problém s kontrolou

V neposlední řadě bylo prokázáno, že shovívavý přístup k výchově může vést k tomu, že jsou děti častěji nejisté, sebestředné a mají problém se sebeovládáním. To může vést k potížím, když k nim někdo (například učitel) přistupuje autoritativně. A celkově to může vést k tomu, že hůře zvládají konfliktní a náročné životní situace.

Mohlo by se vám líbit

Jak na přátelské rodičovství s hranicemi

Nic ale není nemožné a pokud se dodržují určitá pravidla, přátelství mezi rodiči a dětmi může mít i pozitivní účinky. Jedna nizozemská studie zjistila, že když dospívající děti sdílely tajemství se svými rodiči, měly s nimi kvalitnější vztahy a nižší míru delikvence. Rodiče tak mohou budovat úzké, osobní vztahy se svými dětmi a přitom zůstat odpovědnými dospělými. Když se nejedná o striktně rovnostářské přátelství. Tyto tipy k němu mohou pomoci:

  • Vysvětlujte svým dětem důvody pro pravidla a sociální i morální důsledky špatného chování.

  • Mluvte s nimi o jejich myšlenkách, nadějích, nápadech a pocitech. Rozvíjíte empatii.

  • Přistupujte k nim jako k jednotlivcům s vlastním rozumem.

  • Sdílejte s nimi své zkušenosti ze života, ale filtrujte je a vyhněte se těm, které by je mohly trápit.

  • Buďte pro ně bezpečným prostorem, aby se vám mohly svěřit.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku