Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rodina a děti

Vzteká se váš potomek v obchodě? Osvojte si triky, díky kterým situaci zvládnete

Možná si vybavíte situace s vaším dítětem, kdy máte pocit, že k němu mluvíte, ale ono vás vůbec nevnímá. K těmto situacím může často docházet třeba v obchodě či běžně na ulici. Přinášíme vám proto pár tipů pro snadnější komunikaci.

Nikola Salvetová | 22. 01. 2023

Jdete s dítětem do obchodu a předem se domluvíte, že mu koupíte pouze jednu věc. U pokladny však zjistíte, že dítě si vybralo věcí daleko víc a pochopitelně odmítá vybrat si pouze jedinou. K podobné situaci může dojít třeba venku. Vracíte se z procházky, začíná pršet, ale jdete kolem hřiště. A vaše dítě si nenechá vysvětlit, že na hřiště můžete třeba zítra. Chce tam jít zkrátka hned. Co teď?

Mohlo by se vám líbit

Když je pouze jeden rodič tím, kdo řeší vše kolem dětí

V mnoha domácnostech je jeden rodič tím, kdo odpovídá za emocionální, fyzické a logistické potřeby dětí. To je ovšem mnohdy na jednoho příliš a časem to pro něj může být nebezpečné. Proto je potřeba trochu rozložit síly.
marianne.cz

Mluvte na dítě z jeho pozice

Když se dítě začne vztekat, může mít rodič tendenci začít křičet. Ideální pozicí pro komunikaci se svým dítětem je pozice shodná s jeho výškou. Klekněte si k dítěti, vezměte jej za ruce, podívejte se mu do očí a teprve nyní vysvětlujte situaci a řešení. Dítě vás bude poslouchat pouze tehdy, pokud vám bude věnovat svou pozornost, což během afektu v obchodě bohužel nebude.

Nabídněte možnosti

Rodič často dítěti něco zakazuje. Je však dobré namísto zákazu nabídnout možnosti řešení dané situace. Pro dítě to bude možná lépe pochopitelnější a situaci tak můžete zvládnout s lehkostí. Většinu dne totiž dětem říkáme, co mají dělat a v tomto případě mohou mít své činnosti pod kontrolou.

Ujistěte se, že vám dítě rozumí

Často se může stát, že dítě přikyvuje a dělá, že rozumí tomu, co mu rodič povídá. Opak je ale bohužel pravdou. Při komunikaci s dětmi se proto ujistěte, že vašemu sdělení dítě opravdu rozumí a chápe, co má udělat, či co po něm chcete.

Mohlo by se vám líbit

Co se stane, když jsou děti přechvalované? Jací z nich vyrostou dospělí?

Každé dítě by mělo mít pocit, že je výjimečné a schopné, ale čeho je moc, toho je příliš. Pokud je neustále přechvalováno, může mu to akorát zkomplikovat život. Přinášíme vám čtyři zásadní dopady.
marianne.cz

Nastavte si pravidla

Může jít pouze o jednoduchá pravidla. Například, že pokud se jde do obchodu, koupíte dítěti jednu věc, kterou si vybere. Když budete tato pravidla dodržovat, tak si je dítě velmi rychle osvojí a běžné situace budou možná bez bouřlivých emocí.

Použijte pozitivní jazyk

Když se někdy zaposloucháte do běžného slovníku rodičů, skládá se většinou ze zákazů. Tohle nedělej, tam nelez, tam neskákej… Zkuste ale mluvit alespoň krátce bez zákazů a naopak vysvětlit, proč danou věc dítě nemá dělat, co by se případně mohlo stát, pokud by danou věc udělalo. Možná tak snadněji pochopí, proč nemá skákat z velké výšky.

Zkuste společně spolupracovat

Dejte někdy moc do rukou svého dítěte. Rozhodujete se, kam na procházku? Zapojte své dítě a zeptejte se, kam by chtělo a podle toho procházku naplánujte. Dítě se bude cítit důležitě, a zároveň ho vybraný program bude bavit.

Mohlo by se vám líbit

Důvěra mezi rodiči a dospívajícími dětmi: jak ji vybudovat a co všechno si říkat

Pokud jste rodič, pak nejspíš chcete, aby vám vaše děti všechno říkaly a měli jste s nimi takový ten přátelský vztah jako Lorelai a Rory v Gilmorových děvčatech. A nějakou dobu to tak funguje. Komplikace ovšem nastávají, když se vaši potomci dostanou do toho věku, kdy se začnou svěřovat spíše svým vrstevníkům než rodičům. To je samozřejmě v pořádku a je jasné, že vám nebudou říkat všechno. Ale jisté věci byste stále vědět měli a vaše děti by k vám měly mít dostatečnou důvěru, aby vám je říkaly. Máme pro vás tipy, jak si ji vybudovat.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Rodina a děti
Jak se v dospělosti vypořádat s negativními zážitky z dětství: Nebojte se terapie a učte se být sama se sebou

Jak se v dospělosti vypořádat s negativními zážitky z dětství: Nebojte se terapie a učte se být sama se sebou

Rodina a děti
Jak podpořit mladého sportovce k vítězství: Nejdůležitější je týmová spolupráce rodičů

Jak podpořit mladého sportovce k vítězství: Nejdůležitější je týmová spolupráce rodičů

Rodina a děti
Z dítěte budoucím šampionem: Jak skloubit vzdělání a školu se sportem

Z dítěte budoucím šampionem: Jak skloubit vzdělání a školu se sportem

Rodina a děti
Maminko, já ti pomůžu: 9 praktických tipů, jak zapojit děti do domácích prací

Maminko, já ti pomůžu: 9 praktických tipů, jak zapojit děti do domácích prací