Vzteká se váš potomek v obchodě? Osvojte si triky, díky kterým situaci zvládnete
Možná si vybavíte situace s vaším dítětem, kdy máte pocit, že k němu mluvíte, ale ono vás vůbec nevnímá. K těmto situacím může často docházet třeba v obchodě či běžně na ulici. Přinášíme vám proto pár tipů pro snadnější komunikaci.
Jdete s dítětem do obchodu a předem se domluvíte, že mu koupíte pouze jednu věc. U pokladny však zjistíte, že dítě si vybralo věcí daleko víc a pochopitelně odmítá vybrat si pouze jedinou. K podobné situaci může dojít třeba venku. Vracíte se z procházky, začíná pršet, ale jdete kolem hřiště. A vaše dítě si nenechá vysvětlit, že na hřiště můžete třeba zítra. Chce tam jít zkrátka hned. Co teď?
Mluvte na dítě z jeho pozice
Když se dítě začne vztekat, může mít rodič tendenci začít křičet. Ideální pozicí pro komunikaci se svým dítětem je pozice shodná s jeho výškou. Klekněte si k dítěti, vezměte jej za ruce, podívejte se mu do očí a teprve nyní vysvětlujte situaci a řešení. Dítě vás bude poslouchat pouze tehdy, pokud vám bude věnovat svou pozornost, což během afektu v obchodě bohužel nebude.
Nabídněte možnosti
Rodič často dítěti něco zakazuje. Je však dobré namísto zákazu nabídnout možnosti řešení dané situace. Pro dítě to bude možná lépe pochopitelnější a situaci tak můžete zvládnout s lehkostí. Většinu dne totiž dětem říkáme, co mají dělat a v tomto případě mohou mít své činnosti pod kontrolou.
Ujistěte se, že vám dítě rozumí
Často se může stát, že dítě přikyvuje a dělá, že rozumí tomu, co mu rodič povídá. Opak je ale bohužel pravdou. Při komunikaci s dětmi se proto ujistěte, že vašemu sdělení dítě opravdu rozumí a chápe, co má udělat, či co po něm chcete.
Nastavte si pravidla
Může jít pouze o jednoduchá pravidla. Například, že pokud se jde do obchodu, koupíte dítěti jednu věc, kterou si vybere. Když budete tato pravidla dodržovat, tak si je dítě velmi rychle osvojí a běžné situace budou možná bez bouřlivých emocí.
Použijte pozitivní jazyk
Když se někdy zaposloucháte do běžného slovníku rodičů, skládá se většinou ze zákazů. Tohle nedělej, tam nelez, tam neskákej… Zkuste ale mluvit alespoň krátce bez zákazů a naopak vysvětlit, proč danou věc dítě nemá dělat, co by se případně mohlo stát, pokud by danou věc udělalo. Možná tak snadněji pochopí, proč nemá skákat z velké výšky.
Zkuste společně spolupracovat
Dejte někdy moc do rukou svého dítěte. Rozhodujete se, kam na procházku? Zapojte své dítě a zeptejte se, kam by chtělo a podle toho procházku naplánujte. Dítě se bude cítit důležitě, a zároveň ho vybraný program bude bavit.
- Zdroj článku
-
www.parentingforbrain.com