Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rozhovory

Rozhovor s dermatoložkou Monikou Arenbergerovou: Nutím lidi, aby se z dovolených vraceli bílí

Krásná, milá a chytrá. Dermatoložka a uznávaná specialistka na léčbu kožních nádorů kdysi soutěžila o titul královny krásy. Tehdy ji porazila Ivana Christová, ale Monika rozhodně nelituje. Jednak krásná zůstala, jednak se věnuje oboru, který ji naplňuje a neustále fascinuje.

Redakce Marianne | 28. 04. 2014

Proč právě dermatologie? I když jste tenkrát Miss Československa nevyhrála, mohla jste být čímkoli, třeba modelkou…

Tuhle otázku mi položili spolužáci hned po skončení medicíny. A ptali se mě: Ty jsi byla taková chytrá, samé dobré známky a je z tebe kožař? To chceš odvšivovat bezdomovce? To ale může říci někdo, kdo dostal na středisku mazání na svoje akné a víc o kožním neví. Náš obor má ale tu fantastickou výhodu oproti většině ostatních oborů, že je propojením interního přístupu a chirurgickým řešením celé řady nemocí. Práce je extrémně pestrá i z toho důvodu, že léčíte člověka od jeho narození až do smrti, přicházejí sem ženy a muži všech věkových kategorií, setkáváte se s život ohrožujícími onemocněními, jako je melanom nebo alergie, a zase na tom druhém protipólu k vám chodí zdraví lidé, kteří chtějí být ještě zdravější a mladší, tedy anti-agingová tematika.

Vy jste dnes přední specialistkou na kožní nádory… Co se v tomto oboru za ta léta změnilo? Změnil se i přístup lidí k prevenci? Nebo je to s námi pořád špatné?

Jak u koho. Ženy udělaly velký pokrok, co se týká preventivních opatření. Už nevylehávají na slunci od rána do večera, sázejí na ochranné krémy a přistupují k preventivním prohlídkám kůže velmi zodpovědně. Stále lajdácky se staví k prevenci čeští muži. Neradi se mažou krémy a k doktorovi vyrazí, až když je donutí jejich drahá polovička.

A jaká jste vy? Jste zodpovědná a mažete sebe i rodinu v létě krémy s UV filtry, nebo o vás platí to o kovářovic kobyle?

Jsem populární svými nepopulárními opatřeními. Nutím lidi k tomu, aby nechodili na sluníčko a do solárka, aby se z dovolené, za kterou utratí třicet tisíc, vraceli bílí. Sama jsem v jistém ohledu profesionálně deformovaná. Každý den se setkávám s problémy na kůži, které vznikly v důsledku ultrafialového záření. A k tomu jsem ještě relativně špatný fototyp, takže na sluníčku jdu nejprve dočervena a slušně zpihovatím. Bez ochranného filtru v létě už nevycházím a stejnou politiku aplikuji i na své děti. Je zajímavé, že pokud se jim zásady ochrany proti slunci vštěpují odmalička, připadá jim zcela přirozené, že si na tenisový trénink sbalí do batohu kromě rakety i čepici a ochranný krém (a nemusím jim to připomínat).

Váš manžel pracuje ve stejném oboru, není to na škodu? Dokonce vám šéfuje – jaké to je, když jste podřízená svého partnera?

Zatím jsem jinou variantu manžela nepoznala, takže můžu chválit pouze tu stávající. Samozřejmě se snažím vidět ty výhody i nevýhody. Stále ještě za výhodu považuji i po deseti letech manželství, že se vidíme často. Každý z nás má své pacienty, na klinice se potkáváme minimálně. Nevýhodou je, že jste stále pod drobnohledem. To není jenom můj paranoidní pohled na věc. Je to vlastně takový dvojnásobný motivující tlak. Při přednáškách i při publikacích musím stále dokazovat, že jsem byla pozvána díky tomu, co umím, a ne že jsem žena profesora.

Jak se vám jako lékařce sděluje pozitivní diagnóza? Co si myslíte o tzv. milosrdných lžích?

Jsem opatrná ve sdělování nepříznivých zpráv. Ty sděluji po malých dávkách, velmi citlivě a ideálně je propojím s nějakou dobrou zprávou, když je příležitost. Snažím se být vždy pozitivní, ale pacientům nic nenalhávám a otevřeně s nimi hovořím o prognóze. Melanomy nejsou všechny stejné, budoucnost pacienta se odvíjí od včasného záchytu. Ti s melanomem v počátečním stadiu jsou operací prakticky vyléčeni.

Jak se jako dermatoložka a specialistka na melanomy díváte na estetickou dermatologii?

Estetická dermatologie dnes dokáže divy. S vaším tělem i psychikou. Zájem o zákroky rok od roku roste, ale má to i druhou stránku. Nadužívání takových výkonů. Příliš častá aplikace botoxu, botoxové party, překorigované rty. Řada žen ze sebe udělá karikaturu, aniž by je někdo upozornil, že krása je v proporcionalitě. Muži například preferují přírodní typy a nepřirozené krásky s čelem nepohyblivým jako antická maska a rty jako kachní zobák jsou pro ně nepřitažlivé. Na druhou stranu se v ČR na kosmetické účely spotřebuje 5× méně botoxu než v USA. Možná jsme my Evropanky k estetickým výkonům rezervovanější, možná je to otázka financí, kdo

Velký důraz se dnes klade na krásu a dokonalost těla… Nemáte pocit, že je to někdy na škodu? Že by některé ženy měly investovat spíše do psychoterapeuta?

Kůže se mění, jak procházíte různými životními situacemi. Velké emoční problémy, hormonální změny. Pokožka se mění, jak se měníte sama, sbíráte zkušenosti. Třicátnice dnes nevypadají na třicet, dnešní babičky vypadají jako maminky. Být starý se nenosí. Tlak módního průmyslu, touha po věčném mládí z nás dělá otroky svého těla. Donedávna se myslelo, že s tím mají problémy mladé nezkušené dívky. Dnes se ukazuje, že je to fenomén žen středního věku, které mají problém se sebepřijetím a neumějí se vyrovnat se stárnutím.

Jste velkou iniciátorkou akce Stan proti melanomu, jak byste tuhle kampaň zhodnotila? Podle statistik nádorů přibývá, nezdá se vám, že je to tak trochu zbytečná práce?

Na klinice v Berlíně jsem působila jako šéf melanomové ambulance. Stejný koncept jsem chtěla vybudovat i tady. Péče o pacienta od diagnózy až po léčbu posledního stadia nemoci pod jednou střechou. Za deset let jsme se zde na Vinohradech vypracovali ke třem centrům s největším počtem pacientů v republice. Co mě ale hned na začátku udivilo, že pacienti do mé ambulance vesele chodili nejenom opálení, ale i spálení. A postupně jsem zjistila, že tady neexistuje prakticky žádná prevence. Intenzivní kampaně včetně vyšetřovacího Stanu proti melanomu se v Čechách provozují zhruba deset let. To je příliš krátká doba, abychom bilancovali. První výsledky budeme moci zhodnotit za deset dvacet let.

Neodpustím si poslední otázku: Má to krásná doktorka snazší než ta méně hezká?

Nikdy jsem nezdůrazňovala, že jsem soutěžila v Miss Československo. Ale v jednom rozhovoru jsem byla tázaná jako kožní lékařka: kdy jste šla s kůží na trh. Bez dalšího záměru jsem zmínila tuto soutěž. Od té doby, když si mě někdo hledá ve vyhledávači, tak mě najde vždycky v souvislosti s Miss. A od té doby taky za mnou pacienti nechodí jen s nádory, ekzémem a dalšími dermatologickými lahůdkami, ale řada žen se přijde poradit, co má dělat s touhle vráskou anebo který je ten ‚zázračný krém‘.

Co o ní možná nevíte…

  • Narodila se v roce 1971 v Praze.

  • V rámci postgraduálního studia v Ústavu biochemie a experimentální onkologie 1. LF UK získala v roce 1988 stipendium v Ústavu Maxe Plancka pro molekulární genetiku v Berlíně.

  • Momentálně působí jako odborná asistentka na Dermatovenerologické klinice 3. LF UK a FN Královské Vinohrady.

  • Je vdaná za dermatologa profesora Petra Arenbergera, s nímž má dvě děti, Simonu a Nicol.

Ve dnech 28.- 29. dubna probíhá v Praze akce Stan proti melanomu - nezapomeňte a zajděte se nechat vyšetřit!