Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Rozhovory

„Zajímá mě, odkud se bere zlo,“ říká Alena Mornštajnová

Novinka Aleny Mornštajnové (59) Les v domě nutí čtenáře přemýšlet o síle mlčení a o moci, kterou nad námi má rodina. Proč si vybrala toto téma? Komu dává své knihy přečíst jako prvnímu? A co teď čte?

Lucie Zídková | 5. 06. 2023

Naše poslední kniha Les v domě se dost liší od těch předchozích, nakladatelství ji označuje jako „mrazivou“. Odkud přišla inspirace?

Stále víc si uvědomuji, že svět, ve kterém žijeme, je plný rozporů. Lidé jsou schopni dobra, mají soucit a porozumění, ale na druhé straně dokážou páchat i nepochopitelné zlo. Stačí se podívat na nenávistné komentáře na sociálních sítích. Odkud se to zlo bere? Kde je jeho počátek? To byla myšlenka, která stála u zrodu mé knihy. Člověk se zlý nerodí, formuje jej prostředí, v němž vyrůstá. A pokud je v tomto prostředí zlo a lež normou, bude ho stát hodně sil, aby stejný vzorec chování neopakoval a nepřenášel dál. A zlem poznamenaní jedinci nemůžou vytvořit zdravou společnost.

Velkým tématem je bezmocnost dítěte vůči světu dospělých. Vychází to z vašich vzpomínek?

Ne, já jsem měla hezké dětství. Vyrůstala jsem s pocitem bezpečí a lásky. Na rozdíl od hlavní hrdinky mé knihy, která se milovaná necítí a v dospělých nemá žádnou oporu. Nerozumí situaci, v níž žije, ale ví, že se musí chovat tak, aby přežila. A používá k tomu prostředky, kterým se naučila od dospělých – lži, výmluvy, zatajování.

Když se o něčem mlčí, tak to je, jako kdyby to neexistovalo,“ píše se v klíčovém místě románu, kdy čtenáři dojde jeho hlavní téma. Nebojíte se, že první čtenáři rychle prozradí těm dalším, co je onen (ona) Les(ž) v domě?

Celý ten dům je plný lží, jedna se odvíjí od druhé. To je to, co zlo dělá. Pokud není zastaveno v počátku, šíří se jako epidemie. Nakazí všechny okolo, udělá z nich další šiřitele zla. První čtenáři budou mít větší zážitek z knihy, protože jim bude dopřáno krok po kroku odhalovat, odkud zlo vyvěrá. A snad budou ohleduplní a zápletku hned neprozradí.

Mohlo by se vám líbit

„Jsem intuitivní rodič,“ říká v rozhovoru Zuzana Kajnarová

Herečka Zuzana Kajnarová (40) se po třech letech vrátila do seriálu Specialisté. Při natáčení ji zvlášť baví akční scény, její osobní i rodinný život je však plný harmonie a pohody. Co ráda podniká s dětmi, jak vzpomíná na vlastní dětství mezi skautem a divadlem a co ji dodnes táhne k rodné Ostravě?
marianne.cz

Jste nejúspěšnější česká spisovatelka, vašich knih se už prodalo více než šest set tisíc. Je to motivující, nebo svazující?

Hlavně mě to těší. Píšu o tématech, která mě zajímají, a jsem ráda, že zajímají i čtenáře. A snažím se, aby každá má kniha byla jiná. Je na čtenářích, jestli novou knihu přijmou.

Dříve jste se živila jako učitelka angličtiny a překladatelka, s psaním jste začala až po pětatřicítce. Co bylo impulzem k tomu začít psát?

Psát jsem chtěla vždycky, jen jsem neměla čas začít. Teprve když jsem pochopila, že čas budu mít až tehdy, když si ho udělám, začala jsem opravdu psát.

Jak váš úspěch bere váš muž? Bylo pro něj těžké zvyknout si na to, že má doma hvězdu?

Celé naše manželství jsem studovala, pak překládala, takže je zvyklý vidět mě u počítače. Žádná změna to pro něj nebyla.

Mohlo by se vám líbit

Adéla Elbel: „Poutní cesta odhaluje to lepší, ale zejména horší v nás.“

Adéle Elbel je nejen stand-up komička a moderátorka, ale také dobrodruh tělem i duší. A tak v loňském roce vyrazila se svým partnerem Michalem Rožkem na poutní cestu do Santiaga de Compostela, která prověřila nejen jejich fyzickou kondici, ale také vztah. Zážitky z cesty Adéla s Michalem pečlivě zaznamenali a vy si je můžete přečíst v jejich nové knize s názvem Santiago, má lásko.
marianne.cz

Jaká kniha vás naposledy zaujala?

Kočičí oko od Margaret Atwoodové.

Komu dáváte své knihy přečíst jako prvnímu?

Své dceři, švagrové a svému nakladateli.

Velkým tématem posledních měsíců je umělá inteligence. Zkoušela jste si s ní už taky hrát? Co bude znamenat pro spisovatele?

Sama jsem to nezkoušela, ale viděla jsem pár zábavných a rozhodně ne zcela správných výsledků její práce. Je mi jasné, že časem se chyby vychytají. Nejsem si ale jistá, jestli lidé touží číst knihy, které vytvoří AI na základě dat. Myslím si, že chtějí za knihou vidět i člověka. Vidíte, teď jsem si vzpomněla na další knihu, kterou jsem v poslední době přečetla jedním dechem: Já, robot od Isaaca Asimova. Tu by si měl přečíst každý. Myslím, že teď je ta správná doba.

Mohlo by se vám líbit

„Krimi žánr už není vnímán s despektem,“ říká autorka nejprodávanějších českých detektivek Michaela Klevisová

Už dávno neplatí, že dokonalá detektivka pochází výhradně z pera severských autorů. O malý "krimi převrat" se postarala spisovatelka Michaela Klevisová, jejíž detektivky můžeme bez nadsázky odznačit za bestsellery. V tomto roce ale Michaela od psaní kriminálního příběhu upustila, a tak se můžeme těšit z jejího nového románu o mezilidských vztazích s názvem Prokletý kraj.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Krása
Žiletku vyhoďte do koše. Pro dokonale hladkou pokožku jednou pro vždy zkuste efektivnější metody

Žiletku vyhoďte do koše. Pro dokonale hladkou pokožku jednou pro vždy zkuste efektivnější metody

Poradna
Boho styl nepřestává být trendy: Vytvořte si stylové patinované dekorace doslova za korun a během pár minut

Boho styl nepřestává být trendy: Vytvořte si stylové patinované dekorace doslova za korun a během pár minut

Dobrý nápad
Recept na žemlovku: Na téhle by si pochutnaly i naše babičky

Recept na žemlovku: Na téhle by si pochutnaly i naše babičky

Móda
V létě 2024 obujte boty, na které nedaly dopustit Audrey Hepburn ani Marilyn Monroe. Kačenkové podpatky jsou letos překvapivě trendy

V létě 2024 obujte boty, na které nedaly dopustit Audrey Hepburn ani Marilyn Monroe. Kačenkové podpatky jsou letos překvapivě trendy