Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

5 tajemství ženského orgasmu

Věříte, že jsme ve třiceti na vrcholu a po menopauze to jde s naší sexualitou dolů? Není to tak úplně pravda.

Redakce Marianne | 15. 09. 2012

Psychoterapeutka a odbornice na sexualitu Leona Dyrehauge nám prozradila víc.

1) Na vrcholu v důchodu

Říká se, že muži mají sexuální vrchol před dvacítkou, ženy po třicítce. To ale mluvíme o fyzickém (genitálním) vrcholu. Naplnit sexuální potenciál vyžaduje mnohem delší dobu, a tak by vám zralí šedesátníci, kteří to dokázali, řekli, že až teď mají nejlepší, nejhlubší a nejautentičtější sex. Pravá intimita totiž vyžaduje zralé Já a to prostě u adolescentů nenajdete. Takže u žen vrchol prožívání sexu nemusí být po třicítce, ale klidně i mnohem později. Až když se srovnají se svým tělem, erotismem, přijmou své fantazie a celkově to, jaké opravdu jsou.

2) Stres je výmluva

Občas se nám v posteli nedaří a vysvětlujeme to stresem z přemíry povinností, to ale může být jen výmluva. Zvlášť v dlouhodobém vztahu je udržování intimity opravdu těžké. Zkuste se sama sebe zeptat, jak se sex s vaším partnerem za tu dobu, co jste spolu, změnil. Není to náhodou tak, že jste se trochu stáhla, možná se víc kontrolujete, neumíte se tak uvolnit jako na úplném začátku? Možná jste i na některé partnerovy projevy alergická. Zkuste se hlouběji zaměřit na své vlastní pocity, stůjte na vlastních nohou – to je paradoxně nejlepší výchozí bod pro uvolněný, autentický sex. A když se vám do ničeho nechce? Tak se vám prostě nechce.

3) Orgasmus není povinný

Společnost je hodně zaměřená na výkon, v sexualitě pak na orgasmus. Ono to ale může fungovat paradoxně – čím víc orgasmus chceme a zaměřujeme se na něj, tím víc se oddalujeme partnerovi a celému intimnímu prožitku, což nás nakonec od orgasmu ještě více vzdálí. Orgasmus při intimitě není nejdůležitější. Když jsme sami sebou, dovolíme si to, na co máme chuť, partnerovi se bez očekávání něčeho na oplátku otevřeme, tak přichází snáze a ve větší síle. Samotnou nepřítomnost orgasmu neřešte, zaměřte se spíše na společnou blízkost.

4) Menopauza v posteli

Mnohdy máme obavy, jak to s naší intimitou dopadne v menopauze, i tady se ale mluví především o fyziologické stránce a zapomíná se na tu psychickou. V menopauze se opravdu dějí s tělem ženy velké změny, ale psychicky může žena zrát, více se znát, méně se za sebe stydět, mít více chuti prožívat blízkost s dlouhodobým partnerem. Takže není nikde psáno, že intimita musí v menopauze utrpět, je přece mnoho způsobů, jak s partnerem sdílet blízkost.

5) Jiný muž, jiné polohy

S novým vztahem přicházejí i nové formy prožívání intimity a to, co známe z dřívějška, nemusí vůbec platit, nový partner má jiné tělo, jiný genitál… Obrovskou roli ale hrají i emoce, s jedním partnerem se například cítím bezpečněji, naše propojení je hlubší, třeba i vím, že si ho vezmu – a to všechno vytváří rámec pro subjektivní prožívání sexu. S novým partnerem můžeme zažívat něco trochu jiného, protože i rámec našich emocí a myšlenek se nutně s každým partnerem mění. Pokud vás toto téma zajímá, více se dozvíte na celodenním semináři Zdravé vztahy – Jak se najít a nezkazit to, kde Leona Dyrehauge také přednáší. Kdy a kde: 22. 9., VŠE, Praha, více na www.zdravevztahy.cz