Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

5 věcí, které úspěšní rodiče vypouštějí z hlavy, aby si udrželi rovnováhu práce-rodina

Info ikona
Rodina

Když máte pocit, že už nevíte kudy kam, následujících pět věcí můžete ještě přehodnotit.

Ivona Šouralová | 26. 07. 2016
 
1. Pocit, že by se měli obětovat
Studie z roku 2014 odhalila, že největším klíčem k vybalancování práce a rodinného života je… překvapivě cvičení! Úspěšní rodiče, kteří pečují o svou tělesnou schránku pravidelným pohybem totiž také tolik nezanedbávají spánek a většinou se i lépe stravují. Dobře vědí, že v první řadě musí myslet na sebe, aby pak mohli vložit energii i do své rodiny a kariéry. 
 
Pokud dlouhodobě nebudete dobíjet energii spánkem, vyváženým jídlem a aspoň nějakým pohybem, budete sice balancovat, ale na tenkém ledě. Proto nezapomínejte, že právě ve chvílích, kdy máte pocit, že pro sebe nemůžete najít ani pět minut, je naopak nejvyšší čas začít být zase trochu sobec. Začněte třeba tím, že půjdete o půl hodiny dřív do postele, při jídle se nebudete rozptylovat ničím dalším a ráno si najdete pět minut na protažení.
 
2. Touhu učinit své děti šťastnými
Úspěšní rodiče se z dětí především snaží vychovat zodpovědné lidi. Proto je zapojují do domácích prací, snaží se je vést k samostatnosti, ukazují jim, co je to tvrdá práce, a umožňují jim zažít i zklamání.
 
Být úspěšným (nebo chcete-li dobrým) rodičem totiž neznamená pečovat za každou cenu o blaho svého dítěte a umetat mu cestičku životem, aby byla co nejsnazší. Čím dál víc studií odhaluje, že přílišné rozmazlování nebo tzv. opičí láska mohou vést k tomu, že z poměrně šťastných dětí vyrostou v dlouhodobé perspektivě nešťastní dospělí, kteří jednoduše nevědí, co se sebou.
 
 
3. Pocit viny z toho, že příliš pracují
Úspěšní pracující rodiče věnují svou energii na to, aby se ve volném čase doopravdy věnovali svým dětem, a netrápí se pochybnostmi, jestli by neměli pracovat méně. To je hezká teorie. Pravdou ovšem je, že spousta pracujících (zejména matek) má výčitky, když musí zůstávat do večera v kanceláři a své děti vyzvedávají ze školky jako poslední. Zároveň se modlí, aby jim to potomci jednou nevyčítali.
 
Nicméně studie z roku 2015, publikovaná v odborném magazínu Journal of Marriage and Family, potvrdila, že jakmile dojde na trávení času s dětmi, pak opravdu platí, že kvalita je důležitější než kvantita. Jinými slovy: i patnáct minut příjemného povídání, mazlení, čtení pohádky nebo společného kreslení předčí hodiny strávené s rodičem, který je nervózní, podrážděný či roztěkaný.
 
 
4. Hrdost říct si někomu dalšímu o pomoc
Úspěšní rodiče nemají děti, aby je za ně vychovával někdo jiný. Ale jsou otevřeni všem možnostem pomoci, případně i vzájemné nápomoci s ostatními rodiči. Vědomí, že je o jejich děti dobře postaráno, jim pomáhá zůstat produktivní, zatímco jsou v práci. A jak známo, čím více toho stihnou odbavit v práci, tím méně si toho ponesou domů.
 
V dnešním světě výkonosti a pro-aktivity je snadné podlehnout dojmu, že vše zvládnete sama. Ale uvědomte si, že i v dřívějších dobách, které se zdály být z dnešního pohledu jednodušší, se o děti mnohdy starala celá vesnice. Proto se nebojte požádat kohokoli o pomoc s hlídáním, ať už potřebujete nerušeně pracovat, nebo být zkrátka jen chvíli sama se sebou.
 
5. Přesvědčení, že rovnováha znamená rovnost
Úspěšní pracující rodiče se nesnaží dělit svůj čas mezi práci, rodinu a ostatní aktivity spravedlivě. Místo toho se snaží zůstávat flexibilní a pozorní. Když se balanc mezi jejich pracovním a soukromým životem začíná povážlivě naklánět k jedné straně, nehroutí se z toho, ale snaží se podle toho upravit diář na následující dny či týdny. Vědí totiž, že rovnováha mezi pracovním a soukromým životem neznamená dělit tyto oblasti rovným dílem.
 
Jsou časy, kdy vás více potřebuje rodina a pak také časy, kdy si vás víc uzurpuje kariéra. Proto se zkuste nepeskovat, když jednou vynecháte nějaký důležitý pracovní večírek, nebo když děti na výlet pojedou jen s tátou, zatímco vy se ponoříte do účetnictví. Příště to zase vyvážíte druhým směrem. 
 
Zdroj: Inc.com