Přejít k hlavnímu obsahu
Téma Marianne

Citliví? Emocionální? Empatičtí? Zdá se, že to máme v genech!

Zvedáte náladu těm méně štastným lidem nebo pravidelně pláčete při smutných videoklipech či romantických filmech? Pokud ano, zřejmě patříte mezi 20 % naší populace, která je geneticky predisponována k empatii. Tvrdí to nedávná vědecká studie.

Redakce Marianne | 2. 07. 2014


Výsledky studie poskytují další důkazy, že vysoká úroveň empatie a emocionálního vnímání jsou základním rysem lidí, kteří to mají naprogramováno ve svých genech. Studii prováděli psychologové Arthur a Elaine Aronovi na Stony Brook University spolu s kolegy z University of California. Zjistili, že funkční magnetická rezonance (fMRI) z mozku poskytuje fyzický důkaz, že mozek ‚vysoce citlivých jedinců‘ reaguje silněji na emocionální představy a obrazy.

Předchozí výzkum naznačuje, že senzorická citlivost zpracování vjemů (SPS) je vrozená vlastnost spojená s vyšší citlivostí a reagující na sociální podněty. Podle dr. Arthura Arona je tento rys spojený s identifikovaným chováním, geny, fyziologickými reakcemi a vzorci aktivace mozku. Vysoce citlivých lidí (HSP), kteří mají tuto senzorickou citlivost na vyšší úrovni, je v populaci asi 20 %. Psychologové charakterizovali tyto osoby jako jedince, kteří mají tendenci vykazovat zvýšenou emocionální rekaci na jemné podněty a kteří mnohem intenzivněji reagují na pozitivní i negativní podněty. Většina lidí má poměrně nízké SPS a věnují menší pozornost jemným podnětům a nejsou tak emočně reaktivní.

Odborníci skenovali mozek lidí s vysokým HSP a lidí, kteří mají nízké HSP, a zjistili, že aktivita mozku citlivých lidí zpracovává emoce naprosto jinak. U vysoce citlivých lidí byl podstatně větší průtok krve do příslušných oblastí mozku, než tomu bylo u jedinců s nízkou citlivostí. „To je fyzický důkaz, že osoby, které jsou vysoce citlivé, reagují obzvláště silně v situacích, které vyvolávají emoce, ať už štěstí, nebo smutek,“ říká dr. Aron. Jejich mozková aktivita byla ještě vyšší, když se tyto osoby dívaly na fotografie svých partnerů – k nejvyšší aktivaci došlo při prohlížení snímků šťastných partnerů. Oblasti mozku, které vykazují největší aktivitu (jak ukazuje průtok krve), zahrnuje část zvanou „systém neuronového zrcadla“, což je oblast úzce související s emaptickými reakcemi a částí mozku, která zpracovává smyslové informace a akční plánování. Pokud se tedy rozpláčete při pohledu na reklamu na plenky pro miminko, pak se netrapte – nemůžete za to. Mohou za to vaše geny!

Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Byt
Požár vánočního stromečku je donutil k zásadní rekonstrukci

Požár vánočního stromečku je donutil k zásadní rekonstrukci

Zábava
Kvíz: Co je jupka nebo karkule? Uhádněte názvy oblečení z lidových pohádek a říkadel

Kvíz: Co je jupka nebo karkule? Uhádněte názvy oblečení z lidových pohádek a říkadel

Rozhovory
Držitelka Thálie Klára Jelínková: Ve čtyřiceti se mi tančí lépe než ve dvaceti, mladé tanečnice učíme sebevědomí

Držitelka Thálie Klára Jelínková: Ve čtyřiceti se mi tančí lépe než ve dvaceti, mladé tanečnice učíme sebevědomí

Krása
Co dát kamarádce, která miluje kosmetiku? Tipy na dárky pro nejnáročnější beauty lovers

Co dát kamarádce, která miluje kosmetiku? Tipy na dárky pro nejnáročnější beauty lovers

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit