Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Debordelizujte si život a zbavte se toho, co nepotřebujete

Je to snadné – když se zbavíte zbytečných cetek ve svém bytě a začnete se učit od lenochů (tedy těch, kteří odvádějí spousty práce s minimálním úsilím), bude se vám lépe dýchat a život bude snadnější.

Redakce Marianne | 7. 11. 2013

Chcete žít ve stresu, zavalení povinnostmi a věcmi, na kterých vám nezáleží? Nebo si chcete užívat života zbaveného nepořádku a být uvolnění? Tak se do toho pusťte a debordelizujte si život. Debordelizátor je ten, kdo se rozhodl zbavit věcí, které ho rozptylují a nedovolují mu vést nevšední život.

Věci mají být tak jednoduché, jak je třeba – ne jednodušší

Tohle sice prohlásil Albert Einstein, ale měl pravdu. Prostý a jednodušší život neznamená, že budete ochuzeni o to, co vás baví, ale naopak budete obohaceni. Zbavíte se totiž toho, co do něj nepatří, a uděláte místo tomu, co tam patří. Jednoduše řečeno: Žijte co možná nejjednodušeji a život si neztěžujte. Nedovolte, abyste byli zavalení e-maily, špinavým prádlem, nepořádkem. Všechno by mělo mít svoje místo – doma i v práci. Nemusí se z vás stát pedant, ale jakmile budou mít vaše věci to správné místo, nebudete je muset složitě hledat ani nebudete muset přemýšlet, kam co položit, když to nepotřebujete.

Nebuďte sentimentální a nehromaďte staré věci

Schováváte si z nostalgie staré vstupenky do kina, divadelní programy, oblečení, které jste nosili před deseti lety jen kvůli vzpomínkám nebo osobám, které vám je darovaly? Začněte právě s tím! Nastavte si hranice, přísně si řekněte, jestli ty věci skutečně potřebujete a ponechte si jen kvalitu.

Tipy, jak zacházet s věcmi, které nepotřebujete:

  • Sešity ze základní školy: Jste si jistá, že je musíte schovávat? Pokud si říkáte, že byste je třeba jednou ukázala svým potomkům, tak zastavte. Vyberte jen jeden z té hromady sešitů a ten si uschovejte. Ostatní vyhoďte do popelnice.

  • Zděděné hrníčky apod.: Dostala jste po babičce porcelánový servis, o kterém víte, že ho nikdy v životě do svého obýváku nedáte? Pak si vyberte jednu jedinou věc, třeba šálek s podšálkem, který si uschováte jako památku po babičce, ostatní prodejte nebo dejte tomu, kdo to užije.

  • Staré fotografie: Mají sice něco do sebe, ale zabírají místo. Pokud vám přetékají krabice obrázky z minulosti, vyberte ty ‚nej‘, naskenujte je a uložte na externí harddisk, zbytek spalte. Nemáte na skenování čas? Požádejte někoho, kdo to udělá za vás.

  • Trička, svetry a kalhoty: Máte plnou skříň oblečení, které z jakési sentimentality schováváte se slovy: Co kdyby…? Žádné CO KDYBY, ty staré hadry už na sebe nikdy, opravdu NIKDY nevezmete, to nám věřte! Odneste je do speciálních kontejnerů na oblečení pro sociálně slabé – jim poslouží, vám to udělá radost.

  • Dárky a cetky: Nemáte to srdce zbavit se dárečků, které vám dali přátelé nebo příbuzní? Je jasné, že dárce vám chtěl udělat radost, jenže ne každý dárek chcete. Tak poděkujte a darujte ho na charitu. Taktní člověk vás nebude atakovat dotazy, kde jeho dárek máte. A pokud taktní není a zeptá se, můžete odpovědět, že momentálně jeho dárek nevystavujete.

  • Rychlost: Jestli se hodláte zbavit nepotřebného haraburdí, udělejte to rychle. Neoddalujte krok, kdy vezmete pytle naplněné cetkami a zajdete do popelnice. Možná byste se k tomu nakonec neodhodlali.

  • Chcete-li si přece jen něco ponechat, pak to vystavte, abyste to měli na očích – nemá smysl něco nacpat do krabice nebo schovat na půdu.