Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

JAK BÝT ŠTASTNĚJŠÍ: Utrácejte za to, co vám přinese nejdelší pocit radosti

Říká se, že štěstí si za peníze koupit nelze. Existuje ale přinejmenším jedna výjimka.

Ivona Šouralová | 22. 08. 2016
V lifestylových magazínech se často dočtete radu – máte-li špatný den, kupte si něco na sebe. Ano, špatný den se dá zahnat tím, že si koupíte něco, co vám bude dělat radost… několik dní. Problém s pořizováním nových věcí je totiž ten, že naši potřebu a touhu po něčem vzrušujícím a novém sice uspokojí, ale jen na chvíli. Poté nám opět zevšední a jejich přínos si přestaneme uvědomovat. Říká se tomu hédonistická adaptace a dotýká se nejen hmotných statků, ale někdy i cílů, které si v životě klademe – až se přestěhuju, až zhubnu, až změním zaměstnání… Jak na to vyzrát a udržet pocit štěstí a vzrušení aspoň o trochu déle?
 
 
Profesor psychologie Thomas Galovich, který v rámci Cornellské univerzity na toto téma pořádal výzkum, zjistil, že v podstatě prožíváme podobné emoce, když si něco koupíme a když utratíme peníze za cestování. Ale – a to je zásadní rozdíl – zatímco na novou věc si brzy zvykneme a radost z ní záhy opadá, pocit štěstí a vzrušení, které v nás vyvolávají nové podněty či neobvyklé zážitky posbírané právě při poznávaní cizích krajů či zemí, setrvávají déle – a to nejen díky těšení se (zpravidla se nemůžeme hned sebrat a jet, je třeba celou cestu naplánovat), tak především díky vzpomínkám, které navíc často i nepříjemné zážitky obalí do veselých historek.
 
 
Ale nemusí jít jen o cestování, podobně na nás působí i jakákoli nová činnost, kterou se učíme. Myslete na to, až se na vás v září navalí nové kolekce v obchodech – aby vám zbylo trochu peněz i na nějaký ten kurz, sport anebo prodloužený víkend.