Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Jak se účinně vypořádat s nachlazením a kašlem

Ideální je, když začnete prevencí, a to hned. Posilte imunitu, zvyšte obranyschopnost a naučte se správně bojovat, když už na vás nemoc přece jen vleze.

Redakce Marianne | 18. 12. 2014

Silná čtyřka k prevenci: 

  • Kvalitní spánek a odpočinek
  • Díky dostatečnému spánku se snižuje hladina stresových hormonů, které oslabují imunitu. Opravdový odpočinek aktivuje imunitní systém, najděte si proto každý den alespoň chvilku, kterou budete mít sami pro sebe.
  • Udržujte ruce čisté 
  • V chřipkové sezoně byste proto měli mytí rukou zintenzivnit. Nejvíc virů způsobujících nachlazení a chřipku se totiž šíří přímým kontaktem. 
  • Udržujte se v kondici 
  • Úplně postačí svižná procházka. Pokud například cestujete hromadnou dopravou, zkuste jít alespoň část trasy pěšky.
  • Ne kouření a alkoholu 
  • Kuřáci jsou onemocněním dýchacích cest ohrožení mnohem častěji než nekuřáci. Kouření vysušuje sliznice, a tím snižuje obranyschopnost organismu. Alkohol zase zatěžuje játra, při jeho nadměrné konzumaci se v játrech bacily drží mnohem déle. 

A když už vás nějaký ten bacil skolí a trápí kašel, ujasněte si, zda se jedná o kašel suchý, nebo vlhký, a podle toho vyberte vhodnou léčbu. Lidé v tom často chybují. 

Podle toho, jaký typ kašle vás sužuje, vybírejte typ léku, který vám nejlépe uleví. Antitusika slouží k léčbě suchého kašle. Rozdělují se na kodeinová a nekodeinová, liší se především ve způsobu účinkování. Kodeinové přípravky (kodein a dextrometorfan) působí na úrovni prodloužené míchy, kde tlumí centrum kašle. To znamená, že zpomaluje očistu dýchacích cest a zvyšuje riziko infekce (s tím, jak ulpívá hlen v dýchacích cestách). Z pohledu možného vzniku závislosti se například v USA nedoporučuje kodein pro léčbu mladistvých a dětí do 18 let. 

I lékař František Kopřiva upřednostňuje užívání nekodeinových antitusik zejména u dětí a mladistvých. „Nekodeinová antitusika nepůsobí přímo v mozku, ale na nervová vlákna v dýchacích cestách. Díky tomu nehrozí riziko vzniku závislosti,“ říká František Kopřiva. Vhodné je například nekodeinové antitusikum Levoprontve formě sirupu i kapek.

Vlhký kašel 

V době, kdy se suchý kašel mění na vlhký, bývají řasinky tvořící výstelku našich dýchacích často slepené a nejsou schopny dostatečně plnit svou funkci. V této době jsou vhodná tzv. expektorancia pro podporu vykašlávání a mukolytika sloužící k ředění hlenu, pomáhají tělu zbavit se choroboplodných zárodků, které hlen obsahuje, a tak přispívají k čištění dýchacích cest. 

Pozor na kombinování!

Antitusika a expektorancia rozhodně nekombinujte. Kombinace je možná pouze v případě, že expektorancia užijete během dne a antitusikum na noc pro klidný spánek.

Další rady, tipy a odpovědi na téma kašle najdete na www.lecimekasel.cz.

Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi

Související články

Tradice
Světlušky nás fascinují, kdysi však byly opředeny legendou, z níž mrazí

Světlušky nás fascinují, kdysi však byly opředeny legendou, z níž mrazí

Zábava
Podzim v televizi: ČT na podzim nabídne StarDance, pokračování Docenta nebo život Bedřicha Smetany

Podzim v televizi: ČT na podzim nabídne StarDance, pokračování Docenta nebo život Bedřicha Smetany

Zábava
Srpnový úvodník šéfredaktorky Moniky Mudranincové: Když se z dovolené stane druhý domov

Srpnový úvodník šéfredaktorky Moniky Mudranincové: Když se z dovolené stane druhý domov

Zábava
Kvíz: Jak dobře se vyznáte v československých retro pojmech? Otestujte své znalosti

Kvíz: Jak dobře se vyznáte v československých retro pojmech? Otestujte své znalosti