Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Máslo versus margarín: co je dobré, a co nám škodí?

Neumím si představit, že bych při pečení koláče nebo dortu použila něco jiného než pravé a nefalšované máslo. Jeho chuť je prostě nenahraditelná. Vědecké výzkumy mi navíc dávají za pravdu. Lepší máslo než margarín. A když to s jeho konzumací nepřeženeme, rozhodně nepřibereme ani nedostaneme infarkt.

Redakce Marianne | 15. 04. 2014


Máslo má nejen lepší chuť než margarín, ale je to taky přírodní produkt, který lidé používají po staletí, aniž by poškozovali svoje zdraví. Magdalena Dobromila Rettigová by se asi obracela v hrobě, kdybyste jí řekli, že při pečení oblíbeného koláče přidáváte do těsta místo másla margarín. Proč vyměnit máslo za vysoce syntetickou a chuťově ne tak příjemnou náhražku, která navíc obsahuje barviva a třeba neviditelný diacetyl?

Kde se vzal, tu se vzal margarín

margarin

Jeho historii asi znáte. Vznikl vlastně díky válce. Na žádost Napoleona III. ho ‚objevil‘ v roce 1869 jeden francouzský lékárník, protože byla poptávka po levném a chutném tuku. Úplně první margaríny se vyráběly z hovězího loje a odstředěného mléka. Je jasné, že výroba byla levná, takže margarín začali brzo vyrábět i jiní. Tyhle začátky pak podpořili vědci, kteří začali volat, že sádlo a máslo jsou nezdravé, že zvyšují cholesterol a tak dále. Ovšem dnes už mnohé studie potvrzují, že to tak docela pravda není, a že i když rostlinné tuky neobsahují cholesterol, což máslo ano, mají v sobě zase jiné věci, které nám škodí. Například diacetyl, což je látka, která margarín obarví, nebo trans-mastné kyseliny (a ty nejsou dobré).

Není žádný důvod nejíst máslo

I když nám většina nutričních specialistů či odborníků na hubnutí radí, abychom si chleba mazali rostlinným tukem, protože neobsahuje cholesterol, jiní se zase domnívají, že když si ráno namažete celozrnný chléb nebo bagetu lžičkou klasického másla, svět se tedy rozhodně nezboří. A pokud nemáte zvýšenou hladinu cholesterolu, po jedné lžičce se vám nezvýší. A když si navíc koupíte biomáslo, máte jistotu, že jíte skutečnou potravinu, nikoli náhražku. Poslední studie, které se prováděly v Austrálii na vzorku mužů středního věku, ukazují, že ti, kteří jedli rostlinné tuky místo másla, měli téměř dvakrát vyšší pravděpodobnost, že budou mít problémy se srdcem. Odborníci, kteří tento průzkum prováděli, došli k závěru, že máslo zase tak špatné není.

butter_2084179b

Důvody, proč máslo nezavrhovat

V malé míře máslo nevadí, tvrdí se ve studii. Obsahuje konjugovanou kyselinu linolovou (CLA), která je protinádorová a inhibuje růst nádorových buněk v kůži, tlustém střevě, prsou a plicích. Stimuluje i růst svalové hmoty a zároveň brání přibývání na váze (pokud samozřejmě nesníte celou kostku másla). V másle jsou také 4 % kyseliny máselné, a i zde výzkumy ukazují, že může inhibovat nádory. Mimo jiné povzbuzuje k činnosti imunitní systém. Kromě toho máslo obsahuje vitamin K2, nezbytný kofaktor syntézy vitaminu D a také prostředník, aby se vápník dostal do krevního oběhu a kostních buněk. Kromě toho obsahuje máslo vitaminy rozpustné v tucích – A, D a E. A ano, obsahuje také cholesterol, který je však v malé míře životně důležitý pro mozek a nervový systém. Aby mohly dobře fungovat plíce, srdce, játra a buněčné membrány, potřebujeme i kvalitní nasycené tuky – s mírou samozřejmě. Tyto závěry se objevily mimo jiné v časopise New England Journal of Medicine. Co myslíte vy? Dáte si na chleba raději máslo, nebo margarín?