Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Nebojte se létání aneb 7 rad přímo od pilota

Pokud máte z cestování letadlem hrůzu a na palubu dokážete vlézt jen s velkým sebezapřením (případně posilněni nějakým alkoholem na kuráž nebo s lékem na uklidnění), pak vás nejspíš zaujmou tipy, jak se takového strachu zbavit. Poradil je pilot leteckého společnosti British Airways Steve Allright.

1. Zjistěte, jak funguje letadlo
Možná vás jímá hrůza, když na letišti vidíte ten obrovský kolos a přemýšlíte nad tím, jak je možné, že se může odlepit od země. Ale mnohem podstatnější je informace, že letadlo je dokonalý vynález. Funguje na celé řadě vzájemně propojených systémů, a pokud jeden vypadne, je v letadle celá řada jiných, které stroj udrží ve vzduchu. Podle pilota Steva se prý ještě nestalo, aby leteckou nehodu způsobila jedna technická závada, ve všech případech šlo o souhru několika velmi nešťastných náhod. 
 
2. V kůži letušky nebo pilota
„Palubní personál miluje létání, je to naše práce, a kdyby to nebylo bezpečné, nemohli bychom takovou práci dělat. Představte si motivaci pilotů a letušek! A pokud vám během letu nebude zrovna příjemně, obraťte se na někoho z palubní posádky, pomohou vám,“ radí pilot Steve.
 
3. Turbulence je normální
Většina lidí se bojí především turbulencí. Ty jsou sice nepříjemné, ale v žádném případě nejsou nebezpečné. Neexistuje případ, kdy by způsobily vážnou nehodu, je to prostě jen normální součást létání. Letadla jsou konstruovaná s ohledem na existenci turbulencí a jejich zvládnutí patří k základům schopností každého pilota. 
 
4. Letadlo je kluzák 
Bojíte se, že letadlu selžou motory a spadne? Každé letadlo má motory mininálně dva a stává se opravdu velmi zřídka, že by z provozu oba vypadly. A hlavně – letadlo létá díky křídlům, nikoliv díky motorům. Kdyby přeci jen všechny motory vypadly, je letadlo schopné fungovat jako kluzák a doplachtit do bezpečí. 
 
 
5. Je zle? Dýchejte 
„Pokud cítíte úzkost, zadržte na chvíli dech a potom se zhluboka nadechněte a zhluboka vydechněte a tak pokračujte, dokud se alespoň trochu neuklidníte,“ radí Steve. Hluboké dýchání můžete kombinovat se svalovými stahy. Nejefektivněší je stahování sedacích svalů, při kterém dochází k překonání jiných nervových vzruchů proudících přes páteř, které způsobují stres. A během letu používejte svou představivost – představujte si třeba, jak jste přistáli a jak vás na letišti vítají vaši blízcí. Nebo jak je před vámi krásná dovolená. Pozitivní představy pomáhají odbourat stres. 
 
6. Důvěřujte
Létání je statisticky nejbezpečnějším způsobem přepravy, to si opakujte! A i když je fakt, že na dopravních nehodách má svůj podíl především lidský faktor, patří piloti k nejvíce vyškoleným a zkoušeným profesionálům na světě. Před tím, než mohou usednout do kabiny dopravního letounu, musí nalétat tisíce hodin na menších strojích a každých šest měsíců jsou testováni na speciálních trenažerech. Bezpečnost kromě pilotů jistí ještě řídící letového provozu, ti pilotům supnují jakési druhé oči. 
 
7. Rozdělte let na části
„Rozdějlte si dobu letu na krátké úseky a pro každý si naplánujte nějakou činnost. Třeba napište dopis, něco snězte, přečtěte si časopis, naučte se pár frází ze slovníku, poslechněte si své oblíbené písně… Tyhle aktivity spolehlivě odvedou pozornost od subjektivních nepříjemných pocitů z letu,“ dodává pilot z British Airways.