Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Někdo to rád horké: příběh návrháře, který obul Marilyn Monroe

Salvatore Ferragamo propůjčil svůj talent legendárnímu filmu, který se zapsal do historie. V jeho lodičkách Marilyn Monroe zazářila a oslnila všechny muže bez rozdílu věku (a to nejen díky botám).

Redakce Marianne | 20. 02. 2014


Salvatore Ferragamo se proslavil jako muž, který obouval Hollywood. Mezi jeho oddané zákaznice patřila nejen Marilyn Monroe, ale i Greta Garbo. Za jeho oslnivým úspěchem však stála ze všeho nejvíc drobná poctivá práce. Salvatore byl pozdním dítětem konce 19. století, a tak měl třináct sourozenců, což bylo obvyklé.

První boty patřily sestře

První pár bot ušil pro svou sestru. A právě tehdy se rozhodl věnovat svůj život obuvnickému řemeslu. Vyučil se v Neapoli a pak odjel hledat štěstí do Ameriky – nejprve do Bostonu a pak rovnou do Hollywoodu, kde si jako neznámý obuvník otevřel butik, který si záhy zamilovala celá řada filmových hvězd. Ne nadarmo se mu říkalo „švec snů“. Obouvaly se u něj Rita Hayworth, Sophia Loren, Audrey Hepburn, Ingrid Bergman, Ava Gardner či Katharine Hepburn.

ferragamo

Geniální vizionář?

Ve vysokých kruzích se o něm brzy říkalo, že je geniální vizionář. On sám říkal: „Nová móda začíná v mysli designéra!“ Zlí jazykové však dodávali, že jeho boty lahodí oku, ale nohy z nich bolí tak, že si je herečky vyzouvají, jen co skončí záběr. Něco pravdy na tom možná bylo. Rozhodl se tedy, že chce porozumět stavbě chodidla, aby jeho boty byly nejen krásné, ale i nositelné, a tak se pustil do studia anatomie na Kalifornské univerzitě. Hollywood už ho nebavil a v necelých třiceti letech se vrací do Itálie, aby vybudoval svou vlastní luxusní značku, která mu ovšem před následným zářivým komerčním úspěchem nejprve zbankrotovala.

marilyn-monroe-gentlemen-prefer-blondes-red-dress-dress-491294169

Legendární Marilyn Monroe

Na legendární komedii Někdo to rád horké, pro kterou obul Marilyn Monroe v roli sladké zpěvačky Sugar, začal pracovat až na samém konci své kariéry, kdy mu zbývalo už jen pár let života. Úspěšný film ověnčený cenami se tak stal symbolickou tečkou za příběhem obuvníka dvacátého století, jehož jméno je dodnes synonymem nejvyššího obuvnického umění.

Zajímavost:

Ferragamo ve svých modelech používal například průhledný bakelit, který spojoval se sklem, podpatky byly vyráběné ze zátek od vína, které pak lemoval kůží. Ferragamův korkový klínek je pravděpodobně jeho nejslavnějším ‚vynálezem‘, který si nechal patentovat v roce 1937. Zhruba za dva roky se rozšířil do světa. Inspiraci hledal v historii a umění, obratně kombinoval tradiční řemesla od nádherné architektonické výzdoby na bránách, mřížích a zábradlí na středověkých palácích až po abstraktní okrasné vzory inspirované Bauhausem, kubistickou grafikou a afrotetováním.

Zdroj: Fashion Days ve spolupráci s Janou Máchalovou (kniha Budiž móda) v rámci Fashion Days Fashion Academy

Někdo to rád horké: příběh návrháře, který obul Marilyn Monroe
Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi

Související články

Zábava
Srpnový úvodník šéfredaktorky Moniky Mudranincové: Když se z dovolené stane druhý domov

Srpnový úvodník šéfredaktorky Moniky Mudranincové: Když se z dovolené stane druhý domov

Zábava
Kvíz: Jak dobře se vyznáte v československých retro pojmech? Otestujte své znalosti

Kvíz: Jak dobře se vyznáte v československých retro pojmech? Otestujte své znalosti

Dům
V proluce mezi garážemi vznikl malý rodinný dům

V proluce mezi garážemi vznikl malý rodinný dům

Krása
Jak zvýraznit rty? Začněte používat produkt, na který nedaly dopustit už naše babičky

Jak zvýraznit rty? Začněte používat produkt, na který nedaly dopustit už naše babičky