Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Odborníci říkají: Občasná nenávist vůči partnerovi je normální

Máte partnera, se kterým jste šťastná, ale čas od času se na něj nemůžete ani podívat, natož se ho dotknout? Odborníci říkají, že občasná averze vůči partnerovi je naprosto normální a je součástí partnerského vztahu. Kde je ale hranice mezi tím, co je ještě přijatelné, a kdy už nastupuje skutečná nenávist?

Redakce Marianne | 8. 01. 2014


Alergii na partnera mívá občas každá žena (a obráceně to platí samozřejmě taky). Dokonce i slavné osobnosti se k téhle alergii přiznávají. Sarah Jessica Parker například přiznala, že svého manžela Matthewa Brodericka nesnáší docela často. Ovšem jak podotýká, přes drobné úpadky svého partnera především miluje. „Je to všechno o kompromisech, můžete někoho nenávidět dvacet minut nebo dva dny, ale pořád je to součást vztahu, pokud je to s člověkem, s nímž chcete být i nadále.“

Přirozený proces způsobený negativními emocemi

Ostatně to potvrzuje i psycholožka Magdalena Dostálová z Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy v Praze. „Občasné nedorozumění a hádky jsou součástí vztahu. Mohou být i zdravé, někdy je lépe provětrat vzduch hádkou, než se trápit několikaměsíční tichu domácností. Dokážu si tak představit, že následkem konfliktu či neshody na sebe partneři mohou být někdy tak nabroušení, že kdyby se toho druhého měli byť jen dotknout, zřejmě jej zadupou do země,“ říká. Možná proto se ho raději nedotýkají a představa tělesného kontaktu jim může být dokonce fyzicky nepříjemná. „Je to přirozený proces způsobený vypjatými emocemi, které hádku doprovázejí. Ty jedinci zkrátka nedovolují, převažují-li právě, aby toho druhého přátelsky vískal ve vlasech. Lze však předpokládat, že s uklidněním napjaté atmosféry dojde také ke zklidnění emocí a fyzický kontakt s partnerem se opět stane představitelným,“ vysvětluje psycholožka Dostálová.

Kdy už to není normální…

Vadí vám jeho vůně, jeho projevy, dotyky a sex s ním si už neumíte ani představit, natož ho s ním provozovat? To už je samozřejmě povážlivé. „Důležitou roli ukazatele závažnosti stavu hraje čas. Když si ani po delší době od ukončení hádky nedokážete představit, že byste se ke svému partnerovi přiblížila na vzdálenost menší než dva metry (a při představě intimity mezi vámi se objednáváte s kopřivkou na kožní), začíná to být vážné. Takový stav však většinou není výsledkem pár dnů či týdnů, ale spíše let, ve kterých tahle neblahá situace zrála až do současné závažné averze mezi partnery,“ domnívá se Magdalena Dostálová.

Příčiny nenávisti jsou v přehnaných očekáváních

Je to jasné – důvod hledejte v nedostatku času a prostoru na toho druhého. „Vztah potřebuje péči a výživu, aby prosperoval, fungující vztah nevzniká sám od sebe, ale je za ním vidět práce,“ říká psycholožka Dostálová. Americká psycholožka a socioložka Christine L. Carter z UC Berkeley Good Science Center, se domnívá, že naše očekávání na kvalitu vztahu jsou tak vysoká, že nemůžeme nikdy dosáhnout štěstí, a že je tedy pravděpodobné, že budeme zklamaní. „Vaše nenávist pochází z pocitu, že jste očekávala něco jiného,“ říká Christine L. Carter. Budeme-li tedy neustále hledět svému partnerovi přes rameno v domnění, že je někdo někde dokonalejší, nikdy nebudeme šťastní.

Lékem je společně strávený čas

To je rada nejen psycholožky Dostálové, ale i Christine L. Carter – bez ohledu na to, ve které části zeměkoule žijeme. „Zamýšlela bych se nad tím, zda spolu s partnerem trávíme kvalitní společný čas. Zda jsme schopní si na sebe v každodenním shonu kolem práce, domácnosti a dětí vyhradit kousek času, kdy spolu jdeme na kávu, zaplavat si, na procházku či do divadla, podle zálib každého z nás. Společný partnerský čas je nezbytným podhoubím dobře fungující intimity mezi ženou a mužem. Stručně řečeno, když spolu řešíme jen poznámky dětí ve škole, nevynesený koš a nezaplacené složenky, těžko si lze představit, že večer budeme naladěni na intimní hrátky. Když ale za sebou budeme mít pravidelně strávený hodnotný čas něčím, co nám přináší radost a není to spojeno s prací, dětmi či domácností, je šance na úspěch také v intimní oblasti. Člověk, se kterým pravidelně trávíme pěkné chvilky, nám prostě vonět bude,“ dodává psycholožka Magdalena Dostálová.

Více info na [email protected]