Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Přátelství na život a na smrt: já a můj mobil

Kdy naposledy jste se dívali do mobilu? Před chvilkou?! Dokážete ho někdy vypnout? Ne?! Co je první věc, kterou uděláte po probuzení? Zkontrolujete zprávy a sociální sítě?! Hm, tak to máte asi problém…

Někdo to spočítal – průměrně telefon zkontrolujeme šedesátkrát denně. Problém nastává, když je to mnohokrát častěji – podle některých studií se závislost počítá v případě, že bez telefonu jeho majitel nevydrží ani šest minut.
Pokud to nedokážete odhadnout, můžete si nechat své hmaty po mobilech spočítat, existují na to totiž už i aplikace. Checky je dostupná pro iOS i pro Android a je zdarma, za poplatek si majitelé iOS mohou stáhnout Moment, aplikaci, která kromě počítání toho, kolikrát vezmete telefon do rukou, změří i čas v minutách.

Volám, píšu, chatuju…
V aktuálním tuzemském průzkumu vyšlo, že lidé denně uskuteční pět soukromých hovorů trvajících do pěti minut. Více si volají lidé do pětatřiceti let, s vyšším věkem počet volání klesá. Průměrný počet posílaných textových zpráv za den je 5,6, nejaktivnější jsou lidé od 18 do 25 let, ti odešlou průměrně sedmnáct esemesek denně. Příjemci zpráv jsou nejčastěji partneři, ti dostanou dvanáct textových zpráv, dalších pět zpráv putuje přátelům a dvě SMS denně matce.
Internet v mobilu pravidelně využívá 34 % dotázaných. Častěji datové služby ocení lidé ve velkých městech, například v Praze využívá data více než 63 % uživatelů.

Zrádná wi-fi
Právě dostupnost připojení, wi-fi jsou nejzásadnějším činidlem, které dokáže závislost rozdmýchat. Ani tak nevadí, že nezvedneme každý hovor a neodpovíme na esemesku okamžitě, ale když ještě dříve, než si vyčistíme zuby, kontrolujeme, kolik mailů nám během našeho spánku naskákalo do schránky a kolik se toho událo u přátel na sociálních sítích, to už je trochu na pováženou. A nejtrapnější je, když bez telefonu nevydržíme ani v okamžiku, kdy bychom se měli bavit s ostatními tváří v tvář, třeba v restauraci nebo v kavárně. Ano, face to face, ne face to book… Je škoda, že telefon na stůl vytahujeme už automaticky a obrázek, kdy každý člen společnosti u stolu kouká na displej, je bohužel zcela běžný. A proto se těšíme na novou aplikaci, kterou vymysleli studenti ze Singapuru. Apple Tree má uživatele povzbudit, aby trávili víc času reálným povídáním. Bude fungovat jednoduše: pokud dva a více lidí položí na stůl své mobily, aplikace je zamkne. A těm, kteří vydrží na telefon nesáhnout, vyroste na displeji digitální strom s jablky. Čím déle to dotyční vydrží, tím větší bude úroda jablek. Apple Tree by se měla ke stažení objevit v březnu.

Digidetox
Psychologové už mají jasno, že telefony mohou být další novodobou závislostí, a pojmenovali dvě diagnózy. Nomofobie je stav, kdy je závislý nervózní, když telefon nemá u sebe. Může slyšet i vibrace jako v tichém režimu, které oznamují, že se něco děje – přišla esemeska, zpráva z chatu… Ve skutečnosti jde o sluchovou halucinaci, které se říká fantomova vibrace.
Co pomůže? Digitální detox! Je vážně nutné, abyste byli neustále na příjmu? Je v pohodě, když na maily odpovídáte i o půlnoci? Například zaměstnanci automobilky Volkswagen, kteří mají služební telefony, automaticky přijímají pracovní hovory a e-maily jen v pracovní době. Pak mají zaměstnanci „off“. Zkuste si telefon vypnout (nebo schválně zapomenout) alespoň jeden den o víkendu. Svět se nezastaví a s největší pravděpodobností ani o nic zásadního nepřijdete.

(Zdroj českého výzkumu: Mobil od ČEZ ve spolupráci s agenturou GfK)

Související články

Móda

<span>Slavná stylistka radí: Jak efektivně vytřídit šatník a znovu se radovat z oblečení?</span>

Slavná stylistka radí: Jak efektivně vytřídit šatník a znovu se radovat z oblečení?

Zdraví

<span>Trenérka radí: 3 nejúčinnější cviky na zakulacení zadečku. Dělejte je každý den a výsledky se dostaví</span>

Trenérka radí: 3 nejúčinnější cviky na zakulacení zadečku. Dělejte je každý den a výsledky se dostaví

Dobrý nápad

<span>Cukernatění medu vypovídá o jeho kvalitě –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ nízké, nebo naopak vysoké?</span>

Cukernatění medu vypovídá o jeho kvalitě –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ nízké, nebo naopak vysoké?

Krása

<span>Účesy vhodné pro ženy po 30, 40 a 50: Najděte si ten svůj, ve kterém zazáříte</span>

Účesy vhodné pro ženy po 30, 40 a 50: Najděte si ten svůj, ve kterém zazáříte