Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Rodinné večeře? Znova je zaveďte, mají vliv na duševní zdraví teenagerů

Info ikona
Rodinné večeře

Kdy naposledy jste snídali nebo večeřeli jako rodina dohromady? Už si nepamatujete? Zkuste tenhle hezký zvyk znovu zavést. Kromě toho, že si možná skvěle popovídáte, pomůže to i vašim pubertálním dětem po psychické stránce. Kanadští vědci dokonce naznačují, že sociální kontakt a komunikace během společného rodinného jídla pomáhají teenagerům bránit se kyberšikaně!

Redakce Marianne | 8. 09. 2014


Studie, kterou prováděli kanadští odborníci, zcela jasně ukázala, že rodinné večeře jsou dobré pro duševní zdraví mladistvých a že mají prokazatelný vliv také na to, jak teenageři zvládají kyberšikanu, pokud jsou jí vystaveni. Duševní nepohoda a deprese byly mnohem častější u těch dospívajících, kteří méně často trávili čas v jídelně s ostatními členy rodiny.

Společné jídlo podporuje komunikaci

Když jsem žila ještě s rodiči, moje maminka se vždy snažila, abychom jedli společně. Když to nešlo u snídaně (ona pracovala od 6 hodin), tak aspoň při večeři. Tyhle rodinné návyky se snažím praktikovat i teď, když mám sama tři děti. Někdy je to manažersky docela náročné, ale když se chce, jde všechno. A musím říct, že společné večeře s puberťáky mají něco do sebe. Máme k sobě jaksi blíž, a hlavně mám dojem, že jsou děti více v pohodě. Mimo jiné si spoustu věcí řekneme a vyřešíme je hned zatepla.

Kyberšikanu zažívá každý den až 38 % dospívajících

Vědci naznačují, že sociální kontakt, podpora a komunikace během rodinné večeře také pomáhají chránit teenagery před následky kyberšikany. Údaje, které poskytla britská agentura NSPCC, ukazují poměrně vysoká čísla – až 38 % dospívajících lidí ve Velké Británii bylo nějakým způsobem postiženo kyberšikanou. Podobné číslo je i u českých dětí. Vedoucí autor studie Frank Elgar, profesor na katedře psychiatrie na McGill University v Kanadě, řekl: „Jeden z pěti dospívajících má nějaké zkušenosti s kyberšikanou. Mnoho z těch, kteří využívají internet a sociální média, zažilo nějakou formu on-line obtěžování a zneužívání. Proto je důležité identifikovat protektivní faktory mladých lidí, kteří jsou vystaveni kyberšikaně.“ K těmto protektivním faktorům patří právě výše uvedené rodinné večeře. Nicméně také tvrdí, že rodinné jídlo je jen jedním z mnoha způsobů, které bychom v prevenci měli využít.