Přejít k hlavnímu obsahu
Téma Marianne

Šikana na pracovišti: proč k ní dochází a jak ji řešit?

Znepříjemňují vám v práci kolegové, nebo dokonce šéfové každou chvíli, kterou tam strávíte? Zadávají vám nesplnitelné úkoly, či vás dokonce slovně napadají nebo zesměšňují? Pak jste se stali terčem cílené a systematické agrese na pracovišti.

Redakce Marianne | 17. 06. 2014


Třicetiletá Jana nastoupila do nového zaměstnání a po několika týdnech měla pocit, že je terčem jakéhosi zvláštního útoku. Její nadřízená ji neustále před kolegy pohrdavě kritizovala, záměrně si ponechávala určité informace pro sebe, takže se několikrát stalo, že Jana o zadaném úkolu nevěděla. Nejhorší bylo, že neměla žádný konkrétní důkaz. Podpásovky ale dostávala každý den, a bylo to čím horší. Najednou se z ní stala rozklepaná holčička, která nevěděla, co dělat – komu to ale říct? A má to vlastně někomu vůbec říct? Není lepší sebrat se a dát výpověď?

Šikana ve všech podobách

Jak říká psycholožka Jitka Nesnídalová, mobbing představuje znepříjemňování života na pracovišti, šikanování v různých podobách. Jeho charakteristikou je zákeřnost a zároveň skrytost. Bohužel je dnes skoro tak běžný jako daňové přiznání, ale přesto se podobné situace na pracovišti podceňují. Nemyslete si ale, že je mobbing fenoménem pouze tohoto století – spory o kompetence, závist, řevnivost, pomluvy, to vše se vyskytovalo i mnohem dříve. „Mobbing se projevuje všelijak, může jít o zdánlivě neškodné nadměrné kontrolování úkolů, neschválení dovolené, neinformovanost či intenzivnější formy typu přehlížení, arogantního chování, slovních urážek a tak dále. Do mobbingu řadíme také sexuální obtěžování či fyzické násilí,“ dodává psycholožka Nesnídalová.

86521295

Poznáte první náznaky?

První fáze začíná obvykle nějakým konfliktem, který nebyl včas a produktivně vyřešen. Proto je třeba brát první náznaky, byť máte pocit, že o nic vlastně nejde, velmi vážně, protože se pak zintenzivňují. „Jedinou možnou cestou, jak se s mobbingem nesetkat, je znát svou vlastní cenu, mít zdravé sebevědomí – pak se člověk do situace šikanování na pracovišti nemůže dostat, protože si to nenechá líbit. Buď to ihned začne řešit vyjasněním rolí s dotyčným, či odchodem z pracoviště. Člověk se zdravým sebevědomím ví, že si zaslouží dobré zacházení, a také ví, že si jinou práci určitě najde,“ říká Mgr. Jitka Nesnídalová. Samozřejmě že pokaždé nejde o mobbing, na pracovišti byly a budou vždy existovat různé antipatie a vždy bude docházet k různým neshodám, ale nemusí jít o šikanu. Jakmile ale přerostou únosnou míru a jakmile se začne mobbing dít systematicky, pak je zapotřebí zpozornět. Pokud se šikana opakuje minimálně jednou týdně po dobu šesti měsíců, pak není všechno v pořádku. Pokud si ale necháte vše líbit a nebudete v prvních fázích šikanu řešit, může vést mobbing až k chronickým zdravotním potížím. „Pokud nás bolí duše, vždy se to projeví i na tělesném zdraví. Nejenže mobbing narušuje sebevědomí a sebehodnotu šikanovaného, čímž navozuje pocit beznaděje a úzkosti. U jedinců s velmi nízkým sebevědomím se pak mohou projevit až deprese či myšlenky na sebevraždu. Takový masivní stres se ale vždy ukáže v podobě psychosomatických onemocnění, jako jsou potíže se zažíváním, tlak na hrudi, bolesti hlavy či zad a podobně,“ říká psycholožka.

Jednejte včas

Vždy je nutné, aby si šikanovaný uvědomil svou situaci a její příčiny. Jana si ji sice uvědomila, ale bohužel ji neřešila včas, takže symptomy tělesného i duševního vyčerpání brzy vybujely do obřích rozměrů. Jana ztratila potěšení ze všeho – do práce chodila z donucení, v noci špatně spala, měla úzkostné stavy a i její intimní život dostal trhliny. Co tedy měla dělat? Rozhodně se měla pustit do boje, pro který je nezbytná podpora rodiny a blízkých přátel. Kapitulace by neměla být prvním řešením. I když to je velmi individuální. Záleží totiž na mnoha okolnostech. „Vždy jde o vyhodnocení situace, zda existují nějaké reálné možnosti mobbing zastavit. Například pohovořit si s nadřízeným, pokud se jedná o mobbing od kolegy, nebo řešit situaci s personalistou. Někdy se stačí jen vymezit a dát najevo, že takové chování nebude dotyčný tolerovat. V případě, že mobbing nepolevuje, situace se nelepší a ani druzí lidé nám nejsou nakloněni, je pak nejlepší skutečně zaměstnání opustit,“ radí psycholožka Nesnídalová.

mobbing

Pracujte na sobě

Možná si to nebudete chtít připustit, ale obvykle jsou terčem mobbingu lidé, kteří neznají dobře svou vlastní hodnotu. Stejně tak opačně – trýznitelé jsou obvykle lidé, kteří jsou frustrovaní, kteří své nesplněné sny nedokážou kompenzovat nebo se s nimi vyrovnat, a proto se tak chovají. Podle Jitky Nesnídalové mobbing provozují většinou narušené osobnosti, které arogancí překrývají svůj vlastní pocit méněcennosti či jiné osobní potíže, například závist a podobně. Vyberou si pak člověka, který se neumí bránit, a toho začnou terorizovat. Obvykle je to také člověk pasivnější, méně sebevědomý. I Jana byla dobrák od kosti, žena, která neměla ráda konflikty a problémy raději držela v sobě, místo aby je řešila nahlas. Jediná rada tedy pro všechny podobné oběti zní: nesedět v koutě, nebát se konfliktu a začít se bránit. Ne nadarmo se říká, že nejlepší obranou je útok – v tomto případě to platí určitě.

Mezi čtyřma očima, nebo právní cesta?

Pokud to jde, je dobré problém řešit nejprve bez toho, aby se do něj vměšoval někdo zvenku. Jste-li terčem šikany vy, ujasněte si všechno, co se stalo, a vyzvěte kolegu nebo nadřízeného k rozhovoru mezi čtyřma očima. Doma si vyzkoušejte, jak takový rozhovor může probíhat. Musíte mít pevný hlas a v kapse mějte dostatek věcných argumentů. Pozor na to, abyste se nenechali vyprovokovat. Nemá smysl, abyste si vjeli s kolegou do vlasů. K ničemu to nevedlo? Pak můžete k rozhovoru přizvat další osobu – ovšem jen takovou, která je skutečně neutrální. Pamatujte na to, že osoba zodpovídající za danou problematiku má povinnost tuto situaci řešit! Dokonce máte možnost řešit mobbing právní cestou, ale tu využívá v dnešní době jen málokdo. K tomu jsou zapotřebí svědci, a ti ne vždy u takovýchto konfliktů bývají. V případě šikany nadřízeného můžete kontaktovat i vyšší vedení. Máte na to? Pokud ne, jednodušší asi bude dát výpověď a odejít jinam.

Dnes s námi můžete navíc soutěžit v naší letní soutěži na http://leto.marianne.cz o hodinky značky House of Marley. Všechny produkty této značky se vyznačují nadčasovým designem a propracovanými detaily.

Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Dům
Vánoce v anglickém stylu s pohádkovou atmosférou: Navštivte kouzelný domov známé spisovatelky

Vánoce v anglickém stylu s pohádkovou atmosférou: Navštivte kouzelný domov známé spisovatelky

Lidé a místa
Romantický vánoční interiér, ze kterého dýchá rodinná pohoda: Ještě před pár lety tu bylo staveniště

Romantický vánoční interiér, ze kterého dýchá rodinná pohoda: Ještě před pár lety tu bylo staveniště

Zábava
Kvíz: Jak dobře si pamatujete pohádku Princezna ze mlejna? Zapátrejte v paměti a otestujte se

Kvíz: Jak dobře si pamatujete pohádku Princezna ze mlejna? Zapátrejte v paměti a otestujte se

Inspirace
Vánoční světýlka nesmí chybět: Poradíme, jak snadno vyrobit něžná zátiší

Vánoční světýlka nesmí chybět: Poradíme, jak snadno vyrobit něžná zátiší

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit