Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

V Římě má všechno svůj příběh


Komerční článek – Jak se říká, všechny cesty vedou do Říma, takže je více než pravděpodobné, že pokud jste tam ještě nezavítali, dříve či později se tam vydáte.

Redakce Marianne | 4. 09. 2012

Propagace značky eTravel.
Marianne.cz není jeho autorem a nemá vliv na jeho obsah.

Existuje nespočet možností jak dovolenou v metropoli Itálie prožít, my jsme pro vás tentokrát připravili možná trochu netradiční, ale o to zajímavější tip. Vydejte se s námi po římských stopách Michelangela Buonarroti.

Ve šlépějích božského Michelangela
Tento velikán italské renesance sice pocházel z Florencie, ve které také dodnes můžeme obdivovat jeho patrně nejznámější sochu Davida, ale svá nejplodnější tvůrčí léta prožil právě v Římě. Postupně zde pracoval pro několik papežů a vytvořil monumentální díla, která navždy změnila tvář města. Každé z těchto děl má, stejně jako všechno v Římě, svůj fantastický příběh, z nichž některé vám teď budeme vyprávět.

Jako první navštívíme baziliku sv. Petra ve Vatikánu, kam se již po staletí lidé sjíždějí obdivovat nejkrásnější Pietu na světě. Ztvárnění krásy měl Michelangelo dokonce ve smlouvě, přesto mu nakonec vyčítali, že je až příliš krásná a panna Marie až příliš mladá. Sochař si ale za svým dílem stál, což stvrdil i unikátním podpisem na šerpě kolem Mariina těla.

01

Uvnitř Vatikánu, dům papeže

V roce 1973 na sousoší zaútočil kladivem šílený poutník z Maďarska. Bylo štěstím v neštěstí, že jen pár let předtím došlo k vytvoření sádrového odlitku, podle kterého mohla být poničená Pieta následně zrekonstruována. Od té doby ji chrání neprůstřelné sklo, ale ani to jí nedokázalo ubrat na dokonalosti.

A pak že nejsem malíř!
Michelangelo sám sebe považoval především za sochaře, ale osud či spíše rozmar papeže Julia II. tomu chtěl, že jeho jméno bude navždy nesmazatelně spojeno s jednou z nejvelkolepějších maleb v evropských dějinách. Jak kdysi trefně poznamenal Johann Wolfgang Goethe: „Kdo neviděl Sixtinskou kapli, nemůže si nikdy udělat představu o tom, co dokáže jeden člověk.“

A skutečně při pohledu na nekonečný strop kaple celý pokrytý Michelangelovými freskami s úchvatnými výjevy ze Starého zákona se doslova tají dech. Těžko uvěřit, že většinu čtyři roky trvající práce odvedl mistr sám vleže na lešení v mnohametrové výšce.

02

Strop sixtinské kaple

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Lightmatter_Sistine_Chapel_ceiling.jpg

Tante cose da veder
Uvedená díla představují jen zlomek z Michelangelovy římské tvorby. Umělec navíc nebyl pouze sochař a malíř, ale také architekt. Na procházce městem tak narazíme rovněž na řadu budov, jejichž vzhled ovlivnil ať už zcela zásadně či například jako autor původního nápadu.

Za nejvelkolepější stavbu, na které se podílel, lze asi považovat palác Farnese na stejnojmenném náměstí poblíž půvabného květinového trhu na Campo de Fiori. Jeho rukopis ale nese také kupole chrámu sv. Petra ve Vatikánu, kostel Panny Marie Andělské nebo přestavba náměstí Piazza del Campidoglio na Kapitolu.

03

Velký kostel v centru Říma - Itálie

V Římě je zkrátka tolik věcí k vidění (a nejen od Michelangela), že je hřích nejet se tam podívat ještě tuhle sezónu. Tak si vyberte nějaký pěkný last minute a vyrazte třeba alespoň na prodloužený víkend!