Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Téma Marianne

Velikonoce ve světě: Jak je slaví ve Finsku, na Korfu nebo ve Španělsku?

Králíčci a vajíčka prý symbolizují plodnost a znovuzrození. Velikonoční tradice se však mění podle toho, v jaké zemi se nacházíte. Každá kultura má svoje vlastní tradice a své vlastní jedinečné oslavy. Ať už je to naše česká pomlázka, polévání vodou v Polsku a na Slovensku, nebo čtení velikonočních románů v Norsku.

Redakce Marianne | 18. 04. 2014


Finsko

01-Finland-Easter-Around-the-World-1_copy

V této skandinávské zemi děti koledují na ulicích s šátky kolem hlavy a tvářemi pomalovanými sazemi, nesou košťata a kytice z vrbových proutků. Někde ve Finsku lidé pálí ohně na Velikonoční neděli, a to proto, že severské tradice vycházejí z přesvědčení, že plameny odrazují čarodějnice, které během Velikonoc létají kolem na koštěti.

Polsko

02-PolandEaster-Around-the-World-1

Polévání dívek vodou je velikonoční tradice zvaná Śmigus-Dyngus. Na Velikonoční pondělí si chlapci a muži berou do ruky kbelíky s vodou nebo stříkací pistoli, a která dívka či žena se jim dostane pod ruku, je politá od hlavy až k patě. Pověra říká, že pokud je dívka politá, v průběhu jednoho roku se vdá. Tahle osvěžující tradice má své počátky v roce 966, kdy byl polský kníže Měšek pokřtěn. Ovšem polévání zažívají nejen polské dívky, tahle tradice je populární i na Slovensku. Tam ještě muži kromě vody polévají dívky voňavkami.

Korfu

korfu

Velikonoční sobota je na řeckém ostrově Korfu ve znamení házení hrnců, pánví a dalších hliněných nádob z oken domů. Když se na ulici před domem rozbijí, tím lépe. Tento zvyk prý pochází od Benátčanů, kteří na silvestra vyhazovali z oken staré a použité věci, kterých se chtěli zbavit. Jiní říkají, že házení hrnců symbolizuje vše nové, co budou ženy v nových hrncích vařit.

Francie, městečko Haux

francie

Pokud se chystáte na výlet do tohoto jihofrancouzského městečka, nezapomeňte si přibalit vidličky. Během Velikonočního pondělí se zde totiž podává obří vaječná omeleta. A když říkáme obří, myslíme tím opravdu obří. Omeleta se připravuje z více než 4500 vajec a nakrmí až 1000 lidí. Tahle tradice má kořeny v době císaře Napoleona, kdy cestoval se svou armádou přes jih Francie. Prý se tu zastavil a jedl omeletu. A samozřejmě že jedna nestačila, a tak měšťané museli přinášet vejce a usmažit obří omeletu pro jeho armádu na další den.

Norsko

norsko

Velikonoce slaví Norové překvapivě jinak, než bychom si představili. Čtou totiž kriminální romány, které vycházejí jen na Velikonoce a říká se jim ‚velikonoční thrillery‘ známé jako ‚Paaskekrimmen‘. Tradice vznikla v roce 1923, kdy jeden vydavatel podpořil právě na Velikonoce nový kriminální román na titulních stránkách novin. Reklama se natolik podobala skutečné upoutávce na novou knihu, že lidé skutečně nevěřili, že jde o reklamní tah.

Španělsko

spanelsko

Už na Zelený čtvrtek se ve středověkém španělské městě Verges koná tradiční Dansa de la mort neboli Tanec smrti. Lidé se oblékají do kostýmů v podobě kostry a procházejí v průvodech městem. Průvod končí spálením děsivých koster a uložením popele do boxů. Tanec smrti začíná o půlnoci a pokračuje až do časných ranních hodin.

USA, Washington, D. C.

usa

Už sto třicet let hostí Bílý dům velikonoční akci Easter Egg Roll na jižním trávníku. Hlavním programem je koulení barevných vajíček uvařených natvrdo velkou servírovací lžící. Vždycky jde prý o velkou zábavu. Letošním sloganem je: ‚Ready, set, go!‘ Navíc je to aktivita, která podporuje zdraví a zdravý životní styl, a účastní se i sám americký prezident.